Jak se efektivně zbavit bolesti těsně před porodem

Těhotenství je nesporně stavem, který ženu v mnoha ohledech různě, v menší či větší míře, omezuje. Tato omezení souvisejí obvykle s konkrétním stupněm těhotenství. Jejich rozsah i intenzita jsou mu pak obvykle přímo úměrná, a tato omezení bývají zpravidla charakteru pouze dočasného. Je potřeba počítat s tím, že se běžné, dílčí těhotenské potíže mohou objevit u kterékoliv ženy.

Porodní bolesti | Foto: Shutterstock
Porodní bolesti | Foto: Shutterstock

Specifické těhotenské potíže i různě intenzivní bolest s nimi související se mohou (ale nemusejí) objevit ve všech jeho trimestrech. Rovněž četnost a intenzita jednotlivých potíží je individuální a nemusí se vyskytovat ani stejná zdravotní omezení v průběhu různých těhotenství jedné matky.



Výrazná únava

Období těsně před porodem bývá pro většinu žen náročné. A to především pro nárůst váhy i celkových proporcí těla ženy, které už jsou obvykle poměrně velké vzhledem k stavu před graviditou. Společným průvodním jevem tohoto předporodního období, který pocítí patrně každá žena, bývá výraznější únava. Ta se zpravidla dostavuje častěji, a její nástup bývá rychlý, aniž by jí nutně předcházela extrémní zátěž. Doporučuje se proto únavě, pokud možno, cíleně bránit: častěji odpočívat a zbytečně neplýtvat silami tam, kde je možné zapojit některého z členů domácnosti. Nastávající maminka by měla mít neustále na mysli, že musí své síly šetřit na porod a na období po něm, kdy péče o novorozené miminko pro ni bezpochyby bude zpočátku poměrně náročná.

Otoky kotníků na nohou

Jinou obvyklou potíží tohoto období jsou otoky kotníků na nohou, které souvisejí se zadržováním vody v těle matky i s rychlým nárůstem hmotnosti. Pomáhá opět dostatečný a častý odpočinek, v tomto případě nejlépe ulevit namáhaným končetinám – alespoň krátkodobě – podložením (zvýšenou polohou). Pozitivně působí také obklady na zmírnění těchto otoků.

Křeče v lýtkách

Křeče signalizují pravděpodobně nedostatek hořčíku v těle. Situaci posoudí výhradně lékař a doporučí mamince optimální způsob řešení.



Křečové žíly

Změny napětí cévních stěn, tlak dělohy na dolní dutou žílu spolu s rychlým nárůstem hmotnosti, to vše může vést k vzniku křečových žil. Tento stav je ovšem vždy potřeba konzultovat s lékařem. Ten v některých případech doporučí používání speciálních punčoch. Nošení těchto punčoch může žena pociťovat jako nepříjemné. Rovněž užívání speciálních čajových směsí, které se běžně doporučují v případě vzniku křečových žil nebo jako prevence, je potřeba konzultovat výhradně s lékařem. V období těhotenství je nezbytné totiž počítat s tím, že vše, co konzumuje žena, konzumuje prostřednictvím placenty i její nenarozené dítě. Proto musí mít nastávající maminka jistotu, že případná konkrétní bylinná směs nemůže dítěti škodit, i vědět, jaké přesné dávkování, v případě doporučení lékařem, zvolit. Podcenit z nevědomosti mohou tento přístup ty ženy, které už potíže s křečovými žilami měly před graviditou, a nějaká léčba těchto projevů už jim byla aplikována dříve. V těhotenství by žena ovšem nikdy neměla přistupovat k aplikaci čehokoliv bez porady s odborníkem, a to s vědomím své zodpovědnosti nejen za své zdraví, ale taky za zdravý vývoj svého miminka.

Tip pro čtení!
Poslíčci jsou signálem, který těhotné ženy upozorňuje, že se tělo pomalu a jistě připravuje na finální fázi těhotenství. Zejména pro prvorodičky mohou být poslíčci dost matoucí.

Častá potřeba močit

Obvyklou nepříjemností, která omezuje nastávající maminky velmi často a někdy i velmi intenzivně, je návrat potřeby často močit. Rostoucí miminko tlačí na močový měchýř matky, a výsledkem této zátěže je intenzivní potřeba vyprázdnění, byť i jen třeba s minimálním objemem vyloučené moči. Podobné projevy maminka zažívala už i na počátku těhotenství, zatímco ve druhém trimestru došlo obvykle k dočasné úlevě. Časté močení s sebou současně přináší i zvýšenou možnost výskytu zánětu (mykózy), kterému je potřeba proto předcházet důslednou a důkladnou intimní hygienou. S ní souvisí i volba přírodních materiálů spodního prádla, které brání nežádoucímu zapaření. Namístě je i úprava jídelníčku, zvláště pak cukru ve stravě, který může i vyvolání mykózy iniciovat. V případě výskytu jakýchkoliv potíží je potřeba lékařské konzultace. Je důležité zvolit v případě potřeby šetrnou léčbu, a osvědčují se i bylinné výluhy k intimnímu omývání. Konkrétní způsob léčby by měl ale po vyhodnocení v konkrétním případě stanovit až lékař, samoléčba může trvání zdravotního problému jen zbytečně prodlužovat.

Krvácení dásní

Častá, v uvedeném období, bývá také zvýšená krvácivost dásní. Někdy i poměrně výrazná nepříjemnost je reakcí měkké tkáně na probíhající hormonální změny. Po porodu tento problém obvykle odezní samovolně.



Zácpa – hemoroidy

K dalším obvyklým těhotenským potížím patří zácpa spojovaná též s možným vznikem hemoroidů. Zácpě (a tím částečně i hemoroidům) je vhodné předcházet. Prevencí zácpy je strava bohatá zejména na vlákninu, která se ostatně doporučuje za tímto účelem obecně. V období těhotenství je potřeba věnovat výběru stravy, z více důvodů, zvýšenou pozornost, neboť právě někdy i častá zácpa není v průběhu gravidity žádnou výjimkou. To je dáno v tomto období dočasně sníženou pohyblivostí trávicího ústrojí.

Možný vznik hemoroidů je pak přičítán též změnám napětí cévních stěn, k němuž přirozeně v těhotenství dochází.

Poslíčci

V posledních týdnech před porodem může žena pocítit různě intenzivní bolest způsobenou stahy dělohy. Ty jsou reakcí na pohyb už značně velkého plodu v těle matky a bývají signálem pro blížící se termín porodu. Jsou známé pod pojmem „poslíčci“. Tyto předzvěstné stahy jsou pouze krátkodobého charakteru.

Zadýchávání

V období těsně před porodem bývají časté potíže s dýcháním, neboť pohyby bránice jsou omezeny rostoucí dělohou. Při zvýšené námaze tak často dochází k nežádoucímu zadýchávání.

Trávicí potíže

Zvýšené námaze jsou pak přičítány i další potíže – a to trávicí. Časté může být pálení žáhy i nevolnost.

Nespavost

Na konci těhotenství se může ženě hůře spát. Nastávajícím maminkám se doporučuje ležet raději na levém boku (a to při odpočinku i ve spánku), s ohledem na uspořádání vnitřních břišních orgánů.



Bolesti kyčlí a zad

Reakcí na zvýšenou hmotnost bývají bolesti kyčlí a zad, zvláště pak v bederní a v křížové oblasti. Doporučuje se provádět adekvátní těhotenské cviky na posílení svalstva zad nebo plavání, to vše, samozřejmě, s ohledem na celkový zdravotní stav ženy.

Též svalstvo pánevního dna odolává velké zátěži – a to dělohou, ve které se vyvíjí plod, a současně i orgány, které jsou uloženy v břišní dutině. Doporučují se proto cviky na posílení tohoto svalstva. Ty spočívají v jejich střídavém sevření a povolení. Výsledkem pak může být i absence, nebo alespoň zmírnění, bolestivosti zad.

Krevní tlak

Velmi důležitá je průběžná kontrola krevního tlaku, který může někdy i značně kolísat. Nežádoucí je jak nízký, tak i vysoký krevní tlak, a oba extrémy jsou spojovány s rizikem pro matku i pro dítě. Proto se doporučuje, aby se žena vyvarovala rychlých změn polohy svého těla, prudkých pohybů, vstávání, zvedání břemen i dlouhého stání na jednom místě. V případě potřeby doporučí ošetřovací lékař vhodný léčebný postup.

Preeklampsie

Pro úplnost výčtu možných potíží je potřeba ještě zmínit i možnost vzniku takzvané preeklampsie. Toto onemocnění je spojováno právě s druhou polovinou těhotenství. Může se projevovat otoky na těle, na nohách i v obličeje, trvajícími následně i po odpočinku a po spánku. Současně s otoky se obvykle dostavují i silné bolesti hlavy, nevolnost, žena vidí rozostřeně a ubývá na váze. Po porodu toto onemocnění většinou opět ustoupí, ale ojediněle může i přecházet v takzvanou eklampsii. Pro ni jsou pak charakteristické silné křeče v celém těle (podobné projevům epilepsie).



S narozením miminka se organismus jeho maminky obvykle postupně vrací do své původní formy. Běžná zdravotní omezení spojovaná s těhotenstvím pominou a regenerační schopnost organismu slibuje nezanechat za čas žádné nežádoucí stopy po předporodních zdravotních problémech. Snad jen pocit únavy může maminka po narození miminka zažívat dlouhodobě i nadále. Ovšem, to už bude únava jako důsledek životního režimu, na který si bude muset teprve postupně zvyknout. A upravit ho tak, aby byl pro dítě i pro ni samotnou po všech stránkách optimální.