25. týden těhotenství (25tt)

Mozek plodu se dále rozvíjí, zejména mozková kůra a různé neuronové spoje. Na těle plodu přibývají svaly a tuky, takže je silnější a baculatější. Miminko v děloze udělá asi 40 – 100 pohybů za hodinu, má dobře vyvinutý hmat a sluch. Pokud ještě maminka nepodstoupila orální glukózo-toleranční test, čeká ji v blízkých dnech. V těhotenství mohou ženu díky zvýšené hladině hormonů potrápit různá infekční onemocnění. Dále se může objevit herpes (i v oblasti intimních partií) a těhotenská rýma.

Příprava pokoje pro miminko | Foto: Shutterstock
Příprava pokoje pro miminko | Foto: Shutterstock

Život maminky

Maminky k tomu týdnu přibírají asi 5 kg, začíná se jim obtížněji pohybovat. Pokud ještě těhotná žena nepodstoupila orální glukózo-toleranční test, bude jí nejspíš v následujících dnech proveden. Doktor může u maminky objevit těhotenskou cukrovku, která se projevuje od poloviny těhotenství a po porodu u většiny žen zmizí. Těhotenská cukrovka se léčí podobně jako ta klasická, žena musí dodržovat dietu a v těžších případech dodávat tělu inzulin – kvůli tomu musí být těhotná žena pečlivě sledována. Ženina děloha se stále zvětšuje a roste (nyní má zhruba velikost fotbalového míče), čímž posouvá vnitřní orgány směrem vzhůru (žaludek se posouvá na stranu). Nejníže položená žebra se „rozestupují“, aby vytvořily dostatek místa pro plod.



25. týden těhotenství (25tt) je doba, kdy se u žen často objevuje pálení žáhy nebo vzniká herpes – opar, který se tvoří v ústní dutině. V těhotenství se však může vyskytovat i na genitáliích a dítě jím může být při porodu nakaženo. To může u novorozence způsobit velmi nebezpečný zánět mozkových blan, proto v těchto případech rodí ženy císařským řezem. Pokud tedy máte podezření, že by se u vás mohl herpes v oblasti genitálií nacházet, ihned to oznamte svému gynekologovi. U krátkozrakých žen může těhotenství vlivem hormonů zrak ještě více zhoršit, po porodu se srovná do normálu. Díky silnému prokrvení celého těla může žena zažívat pocit ucpaného nosu (těhotenská rýma), nebo dokonce z nosu slabě krvácet. Maminka je těhotná již 174 dnů, do porodu zbývá 106 dnů (15 týdnů).

Jak probíhá orální glukózo-toleranční test?

Orální glukózo-toleranční test není nic příjemného, ale pro zdraví vás a vašeho miminka byste jej měla podstoupit. Podepsáním reverzu ho můžete odmítnout.

  • Ráno se nalačno dostavíte do nemocnice, kde vám bude proveden odběr krve.
  • Po odběru vypijete asi třetinu litru přeslazené vody, aby se zvýšila hladina cukru v těle. Voda může být dochucená citrónem.
  • Za dvě hodiny po vypití sladké vody vám bude opět odebrána krev, výsledky ukáží, jak rychle dokáže vaše tělo zpracovat a vstřebat cukr.
  • V průběhu orálního glukózo-tolerančního testu musíte zůstat zcela klidná.

Tři nejčastější infekční onemocnění v těhotenství

Infekční onemocnění jsou v těhotenství způsobena zvýšenou hladinou těhotenských hormonů. V těhotenství jsou velmi běžné a dokáží být vysoce nepříjemné.



Infekce močových cest

Infekce močových cest je v těhotenství častým jevem. Její částečnou příčinou je zvýšená hladina progesteronu, zejména však dlouhodobé zadržování moči nebo nedostatečné vyprazdňování močového měchýře. Proto by žena měla ihned po pocítění potřeby močit jít na toaletu. Infekce močových cest je snadno léčitelná (antibiotiky), pokud se však včas nevyléčí, může způsobit vážné potíže – infekce ledvin nebo předčasný porod. Za infekcí močových cest stojí přemnožení bakterií v močovém měchýři, které se tam většinou dostávají z konečníku. Progesteron zpomalí tok moči, takže bakterie mají více času k namnožení. Příznaky této infekce jsou:

  • častá potřeba močení
  • (řezavá) bolest nebo pálení při močení
  • neschopnost vymočit se i přesto, že cítíte potřebu
  • silný zápach moči

Bakteriální vaginóza

Tato infekce je způsobena přemnožením bakterií ve vagíně. I zde jsou na vině těhotenské hormony a léčba probíhá antibiotiky. Infekce způsobuje riziko předčasného porodu nebo předčasné prasknutí plodové vody. Příznaky bakteriální vaginózy jsou:

  • slabý, mléčně bílý nebo šedý výtok, který nepříjemně páchne (zejména po sexu)
  • svědivost vagíny, popř. podrážděnost

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce je velice běžná vaginální infekce, kterou způsobují mikroskopické houbičky zvané Candidy. Pokud tyto houbičky v ženině vagíně převáží ostatní mikroorganismy, nastává problém. Na vině je tentokrát hormon estrogen, protože způsobuje, že vagína produkuje více glykogenu než obvykle. To však velmi podporuje a urychluje růst kvasinek, které se drží na stěně vagíny. Kvasinková infekce není nijak zvlášť nebezpečná, při porodu se ale může přenést na dítě. Příznaky kvasinkové infekce:

  • svědění a pálení genitálií
  • nepříjemné, netypicky zbarvené a zapáchající výtoky z vagíny

Vývoj plodu

Plodu se vyvíjí kosti v obličejové části (lícní kost, horní a dolní čelist), a díky tomu dochází k růstu celého obličeje, takže obličejová a mozková část hlavičky jsou již proporčně stejné. Oči jsou zavřené, nozdry se otevírají a uši jsou definitivně utvořené, pouze boltec se posouvá na své konečné místo. Díky těmto změnám na hlavičce a v obličeji se plod zcela podobá vzhledu novorozeného miminka. Zubní pupeny v ústní dutině vytváří pod dásněmi zubovinu pro budoucí mléčné zuby plodu. Mozek se dále rozvíjí, zejména mozková kůra a různé neuronové spoje. Na těle plodu přibývají svaly a tuky, takže je silnější a baculatější, kůže je ale stále tenká a vrásčitá.



Pod pokožkou vznikají krevní cévy (tzv. kapiláry), které dodávají kůži růžovou barvu. Krevní cévy vznikají také v plicích. Miminko je v děloze velmi aktivní, udělá 40 – 100 pohybů za hodinu, u každého jednotlivce je tento počet individuální. Protože má již dobře vyvinutý hmat, může dítě občas mačkat nebo tahat za pupeční šňůru, která je však dostatečně pevná a pružná, takže se nemusíte obávat, že by ji přetrhlo. Pokud vám aktivita vaše miminka nedá spát, zkuste ho uklidnit hlazením po bříšku nebo příjemnou hudbou. Jestliže jste doposud žádné pohyby neucítila, oznamte to doktorovi. Plod měří asi 32 cm, váží až 700 g.

25. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
25. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu