Nedostatečný spánek v těhotenství

Spánek je základní životní potřeba. Je dostatečně známo, že se člověk obejde mnohem déle bez jídla, než beze spánku. Ten má rozhodující vliv na činnost mozku, ovlivňuje metabolismus i imunitní systém. Ne nadarmo se doporučuje spát osm hodin a o spánek se nešidit. Platí to dvojnásob, pokud jste právě těhotná, protože jde o fyzicky i psychicky náročný stav.

Těhotná žena během spánku | Foto: Shutterstock

Těhotná žena během spánku | Foto: Shutterstock

Kvalita spánku během těhotenství se mění

Je normální, pokud jste na počátku těhotenství věčně ospalá. To patří k jeho častým příznakům. Je to práce hormonů a spánku se jen těžko ubráníte.

Přibližně po třech měsících tato nadměrná spavost pomine. Tělo už se svým jiným stavem vyrovnalo, a Vy jste přivykla myšlence, že budete maminkou.

Následují většinou pohodové týdny, kdy si můžete v klidu užívat těhotenství. Ranní nevolnosti zmizely, bříško Vás zatím neomezuje, spíte dobře a přiměřeně.

V posledním trimestru se ale karta obrátí a mohou Vás čekat probdělé noci. Dítě roste, a to Vám už nedovoluje zaujmout vždy pohodlnou polohu ke spánku. Čím je těhotenství pokročilejší, tím častěji vás mohou budit i pohyby plodu. Je jich sice méně, protože miminko má v děloze už málo místa, zato ale pořádně cítíte každé kopnutí. V klidném spánku mohou bránit i myšlenky na blížící se porod.

Co s nespavostí?

Choďte spát vždy ve stejný čas. Zakažte si myšlenky na hororový porod. Neděste se před spaním představami možných komplikací. Myslete pozitivně a těšte se na miminko. Dejte si třeba teplé mléko, nebo uklidňující bylinkový čaj. Ale pozor – některé byliny se v těhotenství nesmí, protože mají zahřívací účinky a dokonce mohou údajně vyvolat i předčasný porod.  Pár stránek z knížky, blízké vaší duši, také udělá dobrou službu na cestě za zdravým spánkem.



Relaxujte s hudbou

I večerní poslech vhodné hudby přispívá k tomu, abyste se dobře vyspala. V těhotenství se hodně doporučuje poslouchat klasiku. Jednoznačně vedou Mozartovy klavírní skladby, protože jsou hodně variabilní.

Už od 20.tt poslouchá dítě s vámi, protože v tomto období začne přijímat zvuky zvenčí.

Můžete pro něj koupit i CD s hudbou pro miminka v bříšku.

Říká se, že po narození dítě nejlépe uspává hudba, kterou poslouchala matka v těhotenství. Nefunguje to ale v případě, když k ní ona sama nemá žádný vztah.

Proto poslouchejte cokoli, co se Vám líbí. Bude se to líbit i dítěti. Dokonce i metalové maminky tvrdí, že právě tento druh hudby umí zklidnit jejich děti, protože si na něj zvykly už před narozením.

Jak si jen lehnout

Najít přijatelnou polohu na spaní je den ode dne těžší a není příliš na vybranou. Objem břicha už dovolí ležet jen na boku nebo na zádech. Spát na zádech se vůbec nedoporučuje, protože děloha je už příliš těžká a celou vahou působí na páteř, stlačuje cévy i vnitřní orgány.

Nejzdravější pro spaní v pokročilém těhotenství je poloha na levém boku. Přispívá k odvodňování organismu matky, zlepšuje výživu placenty a krevní oběh dítěte.

Syndrom neklidných nohou – zloděj spánku

Ať se na noční odpočinek připravujete sebelépe, stejně se nevyspíte, když máte tohle trápení. Projevuje se bolestmi v lýtkách, mravenčením a brněním nohou. To člověka nutí nohama stále hýbat. Potíže přicházejí v klidovém stavu. Proto jsou nejhorší právě v noci. O příčinách se mnoho neví, ale je prokázána genetická dispozice. Syndrom není typický pro těhotenství. Postihnout může každého. Pomoc lze hledat u neurologa nebo psychiatra. Má se totiž za to, že příčinou může být i špatný psychický stav.



Těhotenská nespavost trápí hodně žen. A někdy, přes všechny osvědčené rady, nepomůže vůbec nic. Jen trpělivost a, v krajním případě, léky na předpis.

Říká se, že příroda takto ženu připravuje na první týdny po porodu, kdy se vyspí ještě méně. A něco na tom možná bude.