Kouříte? Ohrožujete sebe i Vaše dítě

Kouření je škodlivé. Kolik článků na toto téma začíná podobným konstatováním! A přece – i přes to, co všechno o jeho škodlivosti víme, kouří u nás asi 30% lidí.

Konec kouření | Foto: Shutterstock
Konec kouření | Foto: Shutterstock

Naneštěstí se ukazuje, že ač tomu po přechodnou dobu tak nebylo, je kouření stále, či znovu atraktivní, pro velmi mladé lidi. A od pohledu se zdá, že pro dívky snad ještě atraktivnější, než pro chlapce. Protože je kouření vysoce návykové, v době kdy otěhotní už většina těchto „brzkých“ kuřaček je závislá na nikotinu tak, že je mnohdy nezastaví ani těhotenství…



Dítě, nebo cigareta? Co je víc?

To je ale hloupá otázka, řeknete si. Samozřejmě, že dítě je víc! Víc, než chvilkový požitek. Proč je tedy těhotných žen, které kouří, tolik. Protože jsou závislé. A tudíž s tím nemohou nic dělat. Na závislé, zejména na tabáku a alkoholu, se u nás pohlíží s velkou tolerancí. Užívání těchto drog se odsuzuje a potírá dosud jen velmi opatrně a takříkajíc „naoko.“ Peníze, získané z prodeje tabákových výrobků a alkoholu, spolu s pohonnými hmotami, totiž drží rozpočet země. Takže kdyby si všichni kuřáci rázem vzali k srdci zdravotní rizika s kouřením spojená, tak to státní kasu položí. Odtud tedy tolerance a z ní plynoucí pocit možná i některých těhotných, že se pár cigaretami zas tak nic hrozného neděje. Vždyť přece kouří tolik lidí, až je to normální.

Mně se to nestane!

Tak jako každý kuřák doufá, že právě on bude patřit k těm šťastným, kterým kouření život nezkrátí, uklidňuje se jistě i každá těhotná kuřačka, že její zlozvyk zdraví dítěte neovlivní. I když je dostatečně známo, že kouření matky je rizikovým faktorem pro předčasný porod, podváhu dítěte, astma, ekzémy nebo alergie, syndrom náhlého úmrtí nebo neurologických diagnóz, mohou tyto problémy mít i řadu jiných příčin. Zároveň je dost dětí, které kouření své maminky zdánlivě nijak zdravotně neodnesou. Ženy, které v těhotenství kouří, se proto mají na co vymluvit. Přímou souvislost mezi podlomeným zdravím dítěte a kouřením matky, je nesnadné prokázat.

Maminko, cigaretu!

Novorozenci silných kuřaček trpí po narození abstinenčními příznaky, protože byli v děloze matky pravidelně zásobováni nikotinem. Třesou se, trpí nespavostí a jsou extrémně plačtiví. Mají dechové problémy a mohou být přidušení, protože následkem toho, že nikotin zužuje cévy, trpěly v děloze nedostatkem kyslíku. Častěji končí na JIP.



K nikotinu už mají děti kuřaček provždy blízko, protože je provází od početí. Dříve začínají samy kouřit a dříve u nich vznikne závislost.

Která bude poslední?

Nikotin je, co do závislosti, hrozný prevít. Kdo mu kývne, toho dostane. Drtivá většina dospělých kuřáků má dobrou vůli s tabákem skoncovat. Jen malé procento to však bez odborné pomoci opravdu dokáže. Zvládne to však údajně 40% žen, které v zájmu svého dítěte zahodí cigarety, jakmile zjistí těhotenství. Pokud přestanou kouřit do 15.tt. nemá kouření na plod údajně žádný dopad. Mnohé budoucí maminky se alespoň snaží snížit počet vykouřených cigaret.

Přestat kouřit není nijak snadné, ale možné. Každému pomáhá něco jiného. Pokud chcete přestat, změňte své denní rituály a vyhýbejte se situacím, kdy si běžně zapálíte. Když Vás přepadne chuť na cigaretu, vypijte sklenici vody a najděte si náhradní činnost. Třeba něco, co se právě musí doma udělat. Někomu pomůže i postupné snižování počtu cigaret, až na nulu. Určete si časy, kdy si zapálíte a intervaly prodlužujte. Když chcete skoncovat s kouřením, jsou dovoleny úplně všechny způsoby a cesty. Hlavně, když vedou k cíli. Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě motivace. A těžko si lze představit silnější, než je zdraví vlastního dítěte.