Astma bronchiale

Astma bronchiale je v současné době nemoc, na kterou moderní lékařská věda zatím nemá účinné zbraně, které by dokázaly pomoci pacientům nemoc úplně vyléčit. Nicméně, pomocí léků se daří držet projevy astmatu alespoň na minimum. Astma bronchiale je poměrně častá nemoc, pro kterou je charakteristické onemocnění postihující dýchací cesty, především pak průdušky. Jak se záchvaty astma projevují? Astmatické záchvaty mohou přímo za zúžení průdušek a průdušinek a tím pak dochází k takzvané dušnosti. Za vše přitom může zánět, způsobený chybnou reakcí imunitního systému dítěte.

Léčba astma | Foto: Designed by Freepik
Léčba astma | Foto: Designed by Freepik

Příčiny a rizika

Pokud bychom chtěli definovat samotné příčiny pro vznik astmatu, museli bychom zmínit hned několik různých faktorů. Jsou to především alergie, konkrétně alergie na plísně, roztoče, pyly nebo různé druhy trávy. Úzce s tím také souvisí i prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, žije a vyrůstá. Rodiče by proto měli dbát na maximální čistotu. Prevence je v tomto případě velice důležitá.



Za zmínku také stojí příčina, kterou představuje dědičnost. Pokud někdo z Vašich blízkých trpí astmatem nebo alergií, riziko propuknutí tohoto onemocnění u Vašeho dítěte se pak poměrně významným způsobem zvyšuje.

Spouštěči astmatu

Jak již bylo zmíněno výše, nejběžnější spouštěči astmatu mohou být především plísně, prach, různé dráždivé chemické látky, dále také i psí nebo kočičí srst. Určitou roli mohou hrát i některé potraviny. Určitě se také vyvarujte výrazných parfémů, cigaretový kouř je také přesně to, s čím by Vaše dítě nemělo přijít do kontaktu.

Prvním nejvýraznějším příznakem počínajícího astmatu bývá nekončící kašel, ať už suchý, který se může během noci dokonce i zhoršit. Často bývá doprovázen i následnou dušností. U dítěte pak můžete pozorovat i charakteristický sípavý nebo pískavý zvuk při výdechu. Důvodem je otok sliznice, která získává tvar takzvané píšťaly. Proudící vzduch při výdechu vyluzuje výše popsané zvuky. S dušností se pojí také lapání po dechu, spolu s nepříjemným tlakem. Dítě pociťuje nepříjemný pocit tíhy a tlaku na hrudníku, který je způsobem tím, že jeho mladé plíce se potýkají s vysokým odporem.

Pokud u dítěte astma bronchiale zjistíte, je důležité zaměřit se na samotné spouštěče. V první řadě je důležité dodržovat čistý domov a zamezit vlivu působení alergenů. Velice důležitý je protiprachový režim. To znamená, odstranit věcí, které v domácnosti lapají prach. Zejména to jsou koberce, záclony, závěsy, případně čalouněný nábytek. Přísný zákaz kouření je v tomto případě samozřejmostí.



Samotný průběh astmatu se může samozřejmě lišit. Stejně tak i jednotlivé záchvaty. V konkrétním případě například akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí, dokonce až strachem z udušení. Existují bohužel i případy, kde bez včasné lékařské pomoci skončily i smrtí.

Léčba astma bronchiale

Jak již bylo zmíněno na začátku tohoto článku, astma je v současné době nevyléčitelné onemocnění. Samotná léčba představuje vskutku běh na dlouhou trať. Při správném přístupu rodičů lze projevy nemoci při dodržování léčby výrazně utlumit, případně odstranit úplně. Nicméně je důležité opět zmínit, že léčba astmatu může probíhat celoživotně.

Léky na astma se nazývají antihistamika. Lze je rozdělit do dvou skupin, a to léky úlevové a protizánětlivé. Ty úlevové využijete při záchvatu. Jejich úkolem je potlačit akutní obtíže. Působí rychle a krátkodobě zamezí projevů astmatu. Protizánětlivé medikamenty mají opačný charakter. Působí dlouhodobě. Jejich smyslem je prevence projevů astmatu. Jak již popis napovídá, tyto léky musí dítě brát denně.

Nad rámec zmíněných medikamentu se doporučují také například pobyty u moře. Ty mají zcela blahodárné účinky na celý organismus, včetně samotných plic dětí astmatiků. Stejný efekt mohou přinést samozřejmě i hory. Mezi další služby patří sauny nebo také i solné jeskyně. Za zmínku určitě stojí polarium. Místnost, kde teplota klesá pod -100ºC a léčí se tu mrazem.



Astma v těhotenství

Ženy astmatičky, které plánují zplodit potomka, by měly celou záležitost nejprve probrat se svým alergologem. Jde o to, že asi třetina žen pozoruje během těhotenství zlepšení astmatu, druhá třetina nemá žádné účinky a poslední třetina žen během těhotenství zažívá horší projevy astmatu. Určitě je proto více než žádoucí celou věc probrat se svým lékařem a případně i pozměnit léčbu.

Léčbu, medikaci nebo diagnostiku, je nutné vždy konzultovat s lékařem nebo akreditovaným odborníkem!