Jak odstranit účinně laryngitidu
Laryngitida je časté onemocnění kojeneckého a batolecího období. Jedná se o zánět dýchací trubice a hrtanu. Projevy nemoci působí až děsivě, protože mnohdy přicházejí zcela bez varování a dítě se dusí. Zatímco podle některých pramenů jde o život ohrožující stav, jinde se zase dočteme, že laryngitidu lze zvládnout i bez lékaře. Pravda je obojí. Záleží na průběhu, původu vzniku, a především na věku dítěte. Čím je mladší, tím je pro něho nemoc závažnější.
Jak poznat laryngitidu
Pokud má malé dítě kašel nebo je nachlazené vždy je riziko, že by se mohla přidat i laryngitida. Děti si ji ale mohou přivodit třeba i urputným pláčem. Protože jde o zánět, nemusí být původce jediný. Nemoc nejčastěji způsobuje virová nebo bakteriální infekce. Vyvolat ji ale může i silné podráždění. Namožení horní části dýchacích cest. Dítě si tak laryngitidu může doslova vykřičet.
Její nebezpečí tkví v tom, že zánět způsobuje otok a brání dýchání. U nejmenších dětí je to stav o to nebezpečnější, že setrvávají v poloze v leže na zádech. Stává se, že laryngitida udeří bez předchozího varování. Aniž by bylo předtím nachlazené nebo mělo teplotu. Dítě značně sípat, hrozivě kašlat a dusit se. Nedostatkem kyslíku může modrat. Situace je o to dramatičtější, že se tak děje v noci. Protože s večerem a v noci jsou zánětlivá onemocnění aktivnější. Pokud nastane taková situace, je laryngitida to první, na co je třeba pomyslet.
Chlad jako první pomoc
To, že dítě nemůže dýchat pozná na první pohled i laik. Pokud sípe a chrčí, napovídá to, že problém je v dýchacích cestách. Takový stav vyděšené rodiče nutí okamžitě něco udělat. Je potřeba zachovat klid, jak jen to jde. Co nejdříve utišit plačící dítě a v poloze vsedě ho vystavit chladnému vzduchu. Chladem se zmírňují jakékoli otoky. A platí to i v tomto případě. Když má dítě možnost dýchat chladný vzduch, otok opadá nebo se alespoň nezhoršuje. Proto je nejúčinnější pomocí rychle otevřít okno. Nebo, ať to zní jakkoli divně, třeba mrazák. A nechat dítě dýchat studený vzduch. Často pak nebývá ani zapotřebí žádného dalšího zásahu. Když je ale miminko velmi malé nebo jsou příznaky dramatické a neustupující, je namístě volat záchranku. Léčba se pak stanovuje podle původu nemoci. V případě nutnosti se podávají kortikoidy.
Prevence laryngitidy
Prevence, šitá na míru laryngitidě, neexistuje. Některé děti se s ní téměř nesetkají, jiné mají v určitém věkovém období záchvat třeba každý měsíc. Dobrá zpráva je, že zhruba od 5 let se nemoc v této podobě už neobjevuje. Protože s věkem se zvětšují dýchací cesty, tedy i dýchací trubice.
Určitou prevencí může být správná vlhkost vzduchu v bytě a nepřetopená místnost na spaní. Vhodné je bránit dráždění dýchacích cest, kdy podrážděná oblast je příznivým prostředím pro vznik zánětu. Z toho vyplývá, že by dítě mělo dýchat co nejčistší vzduch.
Rizikový pro vznik laryngitidy je i smog a samozřejmě cigaretový kouř. Nemoc si snáze pořídí i děti, které jsou uplakanější nebo rády křičí. Preventivně mohou působit návštěvy solné jeskyně, pobyty u moře nebo na horách. U dětí, které na laryngitidu hodně trpí, je třeba léčit nachlazení, rýmu a kašel hned v začátcích. Důležité je i celkové posilování imunity.
Maminky, které už mají s nemocí opakovanou zkušenost, by měly mít doma v lékárničce kortikoidové čípky, které jsou účinné. Použít by je ale měly až poté, co se laryngitidu nepodaří zahnat studeným vzduchem.