Laryngitida: Maminky, víte jak na ni

Po období vesměs klidných, pohodových a šťastných dní může znenadání přijít pro změnu nečekaná, tíživá starost o miminko. Strašák, který rád překvapí, a to často nejlépe v noci. Ze spánku nás probudí jeho příznaky, podle nichž poznáme, že se jedná s největší pravděpodobností o laryngitidu. Tento pojem vyjadřuje zánět sliznice hrtanu, ke kterému dochází hlavně při infekčním onemocnění dýchacích cest.

Kašlající batole | Foto: Shutterstock
Kašlající batole | Foto: Shutterstock

Co je to hrtan?  

Hrtan (larynx) pro bližší nejnutnější představu je část dýchacího ústrojí, počátek dolních dýchacích cest. Nachází se mezi dutinou nosní a průdušnicí a je v něm uloženo hlasové ústrojí.

Laryngitida dokáže potrápit

Čím menší dítě, tím větší problém, jak si s laryngitidou optimálně a rychle poradit. Miminko nám pochopitelně neřekne, co a jak ho trápí, jak se cítí.

Kojence a malé děti vesměs může laryngitida obzvlášť nepříjemně potrápit, a její průběh nezřídka nebývá úplně jednoduchý. To proto, že virové onemocnění, které tento zánět sliznice hrtanu způsobilo, může vyvolávat i velmi rozsáhlý otok. Ten pak někdy do značné míry brání proudění vzduchu v hrtanu. Prvními projevy, které mohou nastupující laryngitidu signalizovat, bývají především výrazné sípání a chrapot.



K akutnímu zánětu hrtanu dochází obvykle v noci. Výrazné dýchací potíže provází i suchý, dráždivý kašel. Dítě při něm pociťuje bolest, na kterou reaguje pláčem, a současně vydává charakteristické, ostré štěkavé zvuky.

Laryngitida potřebuje vždy lékaře

Laryngitida vyžaduje vždy, pokud možno co nejrychlejší, zásah lékaře. A to ať už se rozhodnete pro jeho odborné vyšetření a ošetření v domácím prostředí, v ordinaci nebo v nemocnici.

Jaká je první pomoc?

Co můžeme do té doby udělat my? Především je nutné usnadnit rychle dítěti dýchání. V první řadě mu tedy umožníme, aby se nadýchalo čerstvého chladného vzduchu. Jako akutně postačující se uvádí 6 nadechnutí u otevřeného okna. Tím se alespoň mírně zmenší otok sliznice hrtanu, a následně v něm může začít proudit více k dýchání nezbytného vzduchu. Při nadechnutí prochází vzduch do průdušnice, z ní pak do průdušek a do plic. Kyslík následně přechází do krevního oběhu a krev ho pak rozvádí do celého těla. Současně je potřeba dítě utišit, zklidnit. To proto, že pláč i vynakládaná energie, v souvislosti s ním a s bolestí spotřebovává nadměrně kyslík, kterého se nemocnému dítěti dostává jen v omezeném množství.

Poté výrazně zvlhčíme vzduch v uzavřeném prostoru párou. Pokud není k dispozici příslušný speciální přístroj, lze s podobným efektem rychle využít páru z rychlovarné konvice a z hrnců s vařící vodou, anebo napouštěním horké vody z kohoutků do vany a umyvadla. Ale pozor, tato horká pára sice akutně usnadní dítěti dýchání, ale současně zabraňuje snížení teploty, horečky!

Vlhký vzduch zlepší dýchání obvykle do deseti minut. Doporučuje se ale setrvat v páře delší dobu – a pokud čekáte na lékaře doma, nejlépe až do jeho příchodu. Suchý vzduch totiž může opět dítěti způsobit výraznější dýchací potíže.


Prevence akutní laryngitidy

Někdy může mít dítě k laryngitidě větší dispozice, její akutní stav se může opakovat; laryngitida se pak stává onemocněním chronickým. Jako prevence se uvádí důsledné zvlhčování vzduchu i při běžném nachlazení provázeném zvýšenou teplotou nebo horečkou.