Žloutenka u novorozenců

Přestože máme vesměs novorozeneckou žloutenku v povědomí zafixovanou jako vcelku banální, běžné onemocnění novorozenců s reálnou nadějí na její brzké odeznění, může v novopečené mamince vyvolat značný neklid. Někdy přetrvává déle, než je obvyklá doba jejího trvání. To pak vede k otázkám, na které ne vždy, bohužel, dostane maminka pro ni v tu chvíli, za dané konkrétní situace, uspokojivou odpověď. Zcela logicky doufáme, že se našeho miminka týkat nebude. Že budeme mít štěstí, a toto rané onemocnění novorozenců nás, k naší radosti, mine.

Fototerapie u novorozenců | Foto: Shutterstock
Fototerapie u novorozenců | Foto: Shutterstock

Novorozenecká žloutenka bývá častá

Stává se po narození poměrně velmi často, že se u novorozence typické projevy tzv. novorozenecké (fyziologické) žloutenky objeví. Bývá to obvykle přibližně tři dny po porodu, a nejčastěji se toto onemocnění týká dětí nedonošených nebo alespoň o něco dříve narozených. Pokožka a oční bělmo slabě, někdy i výrazněji, zežloutnou a dítě působí opáleným dojmem.  Častější je pak především mírná forma této žloutenky novorozenců.


Čím je novorozenecká žloutenka způsobena

Novorozenecká žloutenka je projevem zatím nedostatečně fungujících jater novorozence. V krvi se miminku rychle hromadí bilirubin (žlučové barvivo), protože jeho játra ještě nejsou uzpůsobena dostatečně rychle bilirubin zpracovávat. Z uvedeného logicky vyplývá, že spolu s dozráváním jater tedy vesměs odeznívají, bez nutnosti aplikovat příslušnou léčbu, i projevy novorozenecké žloutenky. Uvádí se, že k tomu dochází většinou v průběhu několika dní. Současně je ale dobré vědět, že není žádnou výjimkou, když tato novorozenecká žloutenka přetrvává i delší dobu. Někdy se uvádí možnost trvání jejích projevů, různé míře, dva i více měsíců.

Jak se novorozenecká žloutenka léčí

Jakým způsobem se žloutenka u novorozenců léčí? V případě, že se u novorozence  projevila jen mírně, je vhodné umístit postýlku s novorozencem, pokud možno, co nejblíže k oknu. Tak, aby k ní  mělo dostatečný přístup sluneční světlo. V případě výraznější formy novorozenecké žloutenky, která pomalu odeznívá, se používá k léčbě speciální  modré světlo. Jedná se o tzv. fototerapii, která se aplikuje na celý povrch těla novorozence. Při tom je potřeba zakrytím chránit dítěti oči. Pod světlem zůstává  novorozenec 2-3 dny, s pravidelnými přestávkami na krmení. Uvádí se, že tato léčba miminko  nikterak nezatěžuje. Ústup novorozenecké žloutenky signalizuje pokles bilirubinu v krvi, který se zjišťuje rozborem krevních náběrů.


Jak se vyrovnává se žloutenkou miminko?

Novorozenec, u kterého se tato fyziologická forma žloutenky projevila, více spí. Bývá takzvaně spavější a je méně aktivní při krmení. Je vhodné a žádoucí podávat mu důsledně větší množství tekutin, neboť jejich dostatek je pro optimální činnost jater velmi důležitý, přímo nepostradatelný.

Jak se Vám líbil článek?
Prosím čekejte ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.