První dovolená u moře

Kdo nejede k moři, ten jakoby nebyl. Zvykli jsme si. Dovolená u moře je pořád moderní. Dost možná jste si také dopřávali takovou dovolenou každý rok. Dosud ale jako bezdětný pár. Teď přišlo miminko a vy přemýšlíte, jestli si moře budete muset kvůli malému odpustit, nebo tu dovolenou risknete s ním. Otázky kdy, jestli a s jak starým dítětem k moři, jsou časté. Možná si je kladete i vy.

Dítě u moře | Foto: Shutterstock
Dítě u moře | Foto: Shutterstock

Můj dům – můj svět

Nejspíš tak nějak by vám odpovědělo vaše batole, kdyby mohlo rozhodovat o tom, kam na dovolenou. Protože čím menší dítě je, tím blíže domovu by mělo trávit veškerý čas. Všechno je pro něj pořád ještě natolik nové, že mu dá dost práce, aby „pobralo“ i zcela běžné události a situace ze svého života. Potřebuje jistotu a zavedený režim.Jako rodiče chcete jistě pro své dítě to nejlepší a říkáte si, že moře je přece zdravé. Ano, jen je potřeba mít na paměti, že taková dovolená může být pro malé miminko především velkou zátěží. Protože co se hezkých zážitků týká, ty si pamatují děti až od tří let výš. Bude to tedy dovolená hlavně pro vás.

Tady je krásně!

Cestování s nejmenšími by mělo začínat krátkými výlety, po kterých se rodina zase vrátí domů. Sami poznáte čas, kdy už dítěti nebude vadit přespávání mimo domov a změna prostředí a režimu. Pak můžete s klidným svědomím vyrazit na delší dobu. Máte plné právo si odpočinout a užít si dovolenou. Ale pokud máte malé miminko, je nejlepší volbou pobyt v tuzemsku. Přinejmenším cesta nebude tak daleká, lékařská péče blízká a sluníčko české. Nepochybně i u nás najdete mnoho překrásných a zajímavých míst vhodných k odpočinku. Možností je mnoho, i co se týče pobytů určených přímo rodinám s velmi malými dětmi.

Šťastnou cestu!

Ale možná, že jste se už rozhodli a jste si jisti, že s miminkem dovolenou u moře zvládnete. Promýšlíte tedy také způsob, jak se tam dopravíte.Letadlem se kojencům a malým batolatům nemusí cestovat nejlépe. Problémy jim mohou dělat bolesti uší, které způsobuje změna tlaku. Mohou být nervózní a plačtiví už i ze samotné atmosféry před odletem a z dlouhého čekání na letišti. Pokud poletíte, zjistěte si předem, jak je to u vámi zvoleného letu s přepravou těch nejmenších dětí zařízeno.

Autem se mrňatům cestuje o něco lépe. Poskytuje přece jen soukromí. Dítě má kolem sebe svou rodinu a ne davy cizích lidí navíc. Na dlouhou je potřeba zajistit, aby dítě mohlo cestovat co nejpohodlněji a taky se vyspat. Nezapomeňte, že bude potřeba možná častěji zastavit a udělat delší přestávku. Místa, kde budete cestou zastavovat, byste si měli určit předem. Pamatujte na dostatečné zásoby jídla a potřeb pro dítě. Důležité jsou i hračky, aby se malé mohlo nějak zabavit. Nepostradatelný je samozřejmě krém pro pobyt na slunci vhodný pro dětskou pokožku, s hodně vysokým ochranným faktorem.

Moře, moře!

Konečně jste dorazili po dlouhé cestě na místo a můžete se těšit na pláž. Ochranným krémem namažte dítě i sebe s předstihem. Na místě už je pozdě. Pamatujte, že slunce u moře pálí víc, než jsme zvyklí a opaluje i ve stínu. Dítěti stín zajistěte a slunci ho vystavujte jenom velice opatrně a zpočátku opravdu jenom kratičce. Malé děti se také velmi snadno přehřívají a rychle mohou dostat úpal nebo úžeh. Zajistit je třeba i ochranu před hmyzem.Miminku hrozí i průjem, který může zapříčinit i pouhá změna klimatu. Nezapomeňte na to při balení. Pokud je dítě právě v období, kdy všechno strká do pusinky, nebo věku, kdy už běhá, ale ještě zrovna moc neposlouchá, budete mít co dělat, abyste toho svého raráška uhlídali. Buďte velmi opatrní. Ať vám na vaši první dovolenou s dítětem u moře, zůstanou jen samé hezké vzpomínky.