Kočárky pro děti

Než se dítě naučí chodit, je pro něj i pro rodiče kočárek nepostradatelným pomocníkem. Druhů kočárků dnes existuje poměrně hodně, každý nabízí jiné možnosti a je určen k různým příležitostem.

Kočárky pro děti | Foto: Shutterstock
Kočárky pro děti | Foto: Shutterstock

Podle čeho si kočárek vybírat, co je u něj nejdůležitější a jaký volit podle věku dítěte? Kritérií pro výběr vhodného dětského kočárku je mnoho, u někoho rozhoduje cena, u jiného velikost a někoho zajímá zejména kvalita. Volba kočárku tak rozhodně není lehká záležitost. Maminky, které si tímto procesem prošly, přirovnávají výběr kočárku k výběru auta.Věk je rozhodující

Kočárek je důležité zvolit především podle věku dítěte. Než se dítě naučí sedět, tj. zhruba do devíti měsíců věku, potřebujeme hluboký kočárek. Novorozenec v něm leží a díky jeho hloubce je kočárek pohodlný a chrání dítě před silným větrem. Jakmile dítě umí sedět, je vhodné pořídit mu sporťák s polohovatelnou opěrnou částí, aby v něm miminko mohlo spát. Dítě má nyní výhled na okolí, což je pro něj zajímavé, vše zkoumá a procházky ho tak baví.

Sporťák užijete až do dvou let dítěte, než se naučí samostatně chodit delší trasy. Dalším oblíbeným typem kočárku jsou golfky, ty se hodí na kratší vzdálenosti a využije je již dítě od jednoho roku. Vhodné jsou zejména tehdy, když již dítě chodí samo, ale uprostřed cesty se unaví. Stačí pak dítě na kočárek posadit a vrátit se domů. Je totiž lehký, malý a nejlépe poslouží právě těmto situacím. Rozhodně to není kočárek pro náročnější terén či delší trasy.

U sporťáků a golfek si nezapomeňte zkontrolovat, že lze přední kola (jinak otočná o 360 stupňů) zastavit, aby se neprotáčela. Dnešní kočárky jsou však téměř zázračné a nabízejí několik typů v jednom. Jedná se o více kombinace. Z hlubokého kočárku tak například můžete později udělat i golfky s polohovatelnými zády. Možností je spoustu, zde již záleží na velikosti částky, kterou chcete do kočárku investovat. Velmi praktický je také kočárek s vyjímatelnou vnitřní částí, ta poslouží mamince jako přenosná taška, když miminko usne a chceme jej nerušeně dostat z kočárku domů. Oblíbili si ho tak zejména rodiče žijící v bytě, kteří nemohou kočárek nechat na zahradě či pod oknem. Tento kočárek se označuje jako dvojkombinace, pokud lze hluboký kočárek časem předělat na sporťák, jedná se o tzv. trojkombinaci.Náročnost terénu

Zamyslete se také nad tím, kde se budete s kočárkem pohybovat. Do města je vhodný odlišný typ kočárku, než třeba na procházky do přírody a lesa. Zde si dávejte pozor na velikost a pružnost kol. Pokud volíte náročnější terén, kola by měla být velká, nafukovací a odpružená, aby se s nimi lépe manipulovalo. Malá tvrdá kolečka, většinou otočná, se hodí spíše pro jízdu po městě.  Budete s dítětem jezdit do města na nákupy? Pak je vhodné mít kočárek s vyjímatelnou částí či sporťák, abyste se s dítětem po zaparkování auta rychle přesunula do obchodu.

V případě, že plánujete kočárek vozit v kufru auta, dobře si propočítejte jeho rozměry a váhu. U menších aut může nastat s převážením kočárku problém, stejně tak při jízdě výtahem. Dbejte také na bezpečnost kočárku, tu zjistíte vyzkoušením stability a brzd. Před koupí si s kočárkem cvičně zajezděte. Otestujte ho rychlejší slalomovou jízdou a sledujte, zda se příliš nenaklání. Pak rozjetý kočárek na nakloněné ploše zabrzděte. Některé kočárky mají dokonce brzdy přímo na rukojeti – vhodné při inline bruslení a podobných sportovních aktivitách.Další kritéria

Některé kočárky jsou velmi prakticky vybaveny, dostanete k nim pláštěnku proti dešti či síťku proti hmyzu. Praktický je také snímatelný povlak, který po zašpinění (jídlem, pitím či botami) lehce vyperete. Díky polohovatelné rukojeti můžete obrátit dítě po směru jízdy nebo zabránit sluníčku, aby na něj nesvítilo. Skvělou věcí pro malé děti je také možnost nasazování autosedačky.

Polovinou úspěchu je dále dobrá volba koleček. Chcete tří nebo čtyři kola? Nafukovací nebo plastová? Otočná či pevná? Tříkolky jsou vhodné do městského prostředí, do lesa a přírody se hodí spíše stabilnější čtyřkolky. Nejužitečnějšími kolečky jsou nafukovací nebo pěnová, jsou pružná a zároveň lehká. Rodiče samozřejmě řeší také cenu a vzhled kočárku. Cenové rozpětí je různé. Obecně však platí, že kvalita něco stojí. Investice do pohodlného a bezpečného kočárku se ale rodičům vždy vyplatí. Ti, kteří chtějí ušetřit, mohou najít pěkné kousky i v bazarech.Kočárek vybírejte pečlivě a svědomitě. Jedná se o důležitou a ne právě levnou věc. Nesahejte hned po první nabídce, ale raději nejdříve prozkoumejte několik obchodů. Ten správný se nakonec určitě najde.