Dětská odrážedla

Dětská odrážedla jsou oblíbenou hračkou, kterou rodiče pro svoje malé děti pořizují. Na odrážedle se dítě pohybuje pomocí odrážení nohou od země. Jsou to v podstatě jednostopá kola bez pedálů, vhodná pro batolata. Jejich využití může poskytnout solidní pohybovou průpravu pro budoucí výuku jízdy na kole.

Dětské odrážedlo | Foto: Shutterstock
Dětské odrážedlo | Foto: Shutterstock

Výběr odrážedla

Dětské odrážedlo je možné zakoupit pro dítě od jednoho roku věku. Jde o jednu z prvních pomůcek fyzické aktivity, kterou může batole samostatně ovládat a používat k rychlému přemísťování. Proto je při výběru důležité dbát na jeho kvalitu, certifikaci a s tím související bezpečnost. Určitě se vyplatí sledovat testy a kontroly odrážedel, které provádí například ČOI a výsledky jsou zveřejňovány na internetu. Odrážedlo by mělo mít nastavitelné sedlo, ze kterého dítě musí dosáhnout nohama na zem. Odrážedla, která disponují nafukovacími koly, jsou vhodná do terénu. Naopak nenafukovací kola jsou lehčí a nelze je píchnout. Je dobré zkontrolovat nosnost daného odrážedla. Všimnout si lze také uchycení řídítek do vidlice, protože tento aspekt umožňuje snadnost zatáčení. Vybavenější disponují brzdami, blatníky, odrazky, pěnovým chráničem ve středu řídítek a reflexní barevnou úpravou. Odrážedla mohou být plastová, kovová nebo dřevěná. Každý materiál má svoje výhody. Cenové rozpětí za dětská odrážedla bývá v řádu pár stokorun až po několik tisíc.Plastová odrážedla

Pastová odrážedla jsou lehká a lze je pořídit za velmi přijatelné ceny. Nízká hmotnost je výhodou v případě jeho častého ručního přenášení, když se dítěti jízda na odrážedle omrzí. I když tuto situaci je možné řešit nosícím popruhem, který lze zakoupit pro jakékoliv odrážedlo. V prodeji lze vybírat z velmi široké nabídky atraktivních designů a barev. Odolnost vůči přírodním vlivům splňují plastová odrážedla na velmi dobré úrovni.

Dřevěná odrážedla

Dřevo je přírodní tradiční materiál, který vyniká pevností a odolností. Designově jsou tato odrážedla velmi roztomilá a jsou vhodná pro rodiny, které preferují vztah k přírodě.

Kovová odrážedla

Protože kovová odrážedla jsou velmi pevná a odolná, jsou vhodná pro více generací v rodině. Jako u všech dětských výrobků, tak i v tomto případě platí možnost širokého výběru dle kvality a designu. Záleží na osobní volbě každého jedince, jaký materiál preferuje.

Výbava

K odrážedle je vhodné pořídit dítěti doplňky. Především se doporučuje ochranná přilba na hlavu, dále pak jsou možné rukavice, chrániče a návleky. Je možné zakoupit i další doplňky, jako třeba lahve na pití, zvukové signály, košíčky či tašky, ruksaky, reflexní vesty, a podobně. To vše lze barevně sladit, malý cyklista pak může jezdit bezpečně a navíc vypadá kouzelně.Pozor na úrazy

Odrážedlo je populární dopravní prostředek batolat, ale je zaznamenán vysoký počet úrazů způsobených touto aktivitou. Důležitá je tedy kvalita výrobku, ale především je bezpodmínečně nutné, aby se batole pohybovalo na odrážedle pouze pod dozorem kompetentní osoby. Ne každý terén a lokalita jsou vhodné pro uvedený pohyb dětí. Pokud si dítě hraje na odrážedle doma, je nutná zvýšená opatrnost a pečlivý dohled. Na některých odrážedlech je možné dosáhnout vysoké rychlosti, proto je volba prostředí důležitá. Různé hrany a rohy nábytku jsou značným rizikem pro úrazy, stejně tak skleněné výplně dveří. Ve venkovním prostředí zase hrozí nebezpečí, aby dítě nevjelo na pod kola automobilu nebo aby se nepřevrhlo při jízdě na nevhodném terénu. V rámci prevence úrazu je tedy důležitý výběr správného odrážedla a jeho nastavení dle postavy dítěte, zodpovědný dohled nad jezdícím dítětem, cyklistická přilba na jeho hlavě a pevná obuv na nohách.

Sportovní průprava

Bezpečné používání vhodného odrážedla může být pro dítě ideální průpravou pro cyklistiku. Na dětském odrážedle lze dobře trénovat udržování rovnováhy a koordinaci pohybů. Dítě získá první sportovní návyky včetně základů cyklistické výchovy. Pohyb na je pro většinu dětí zábavnou hrou. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pro úspěšný rozvoj dítěte není využití odrážedla podmínkou. Jsou rodiče, kteří mají výhrady k této sportovní pomůcce pro nejmenší, a neznamená to, že jejich dítě bude mít bez zkušeností na odrážedle jakýkoliv handicap.