Žijeme téměř bez nábytku, aneb dítě sebevrah

Péče o děti je náročná činnost a dvojnásob to platí v případě hlídání batolete. Dohled nad batoletem vyžaduje kromě trpělivosti také mimořádný postřeh. V daném věku se dítě dokáže bleskurychle pohybovat, chce zkoušet samo mnoho věcí a dokáže překvapit neočekávanými aktivitami a reakcemi.

Byt bez nábytku | Foto: Shutterstock
Byt bez nábytku | Foto: Shutterstock

Prostor pro dítě

Ideální prostor pro malé dítě by byl téměř bez nábytku, což ve většině domácností není reálné. Mnoho rodičů se snaží úpravami v bytě alespoň eliminovat možná nebezpečí, která hrozí batoleti při jeho průzkumných výpravách do prostoru. Vždy záleží na možnostech konkrétní rodiny a na velikosti bydlení, jaké úpravy se realizují. Svoji roli v tomto případě sehrává také názor na výchovu. Jsou rodiče, kteří příliš neřeší možnosti rozvoje dítěte a v rámci vlastního pohodlí ho nechávají v ohrádce. Dětská ohrádka je jistě výhodná a bezpečná pomůcka pro usnadnění péče, ale měla by se využívat pouze v nutných případech a batole by v ní nemělo trávit převážnou část dne.

Pokud je možnost samostatného dětského pokoje, pak je vhodné přizpůsobit jeho vybavení potřebám malého dítěte. V dětském pokoji je pak možné hrát si s dítětem a užívat si volné chvilky. Pohybu po ostatních částech bytu se však prakticky nelze vyhnout. Výjimkou dnes nejsou ani samostatné dětské herny, které si mohou dovolit zařídit rodiny ve velkých rodinných domech.



Na co dávat pozor

Jaká jsou nejčastější pro rizika pro dítě v rámci vybavení domácnosti? Jsou to různé pády z čehokoliv, především ze schodů. Dále pak jsou to údery o nábytek. Obzvláště nebezpečné jsou údery do hlavičky o všelijaké rohy a ostré hrany. V bytě by neměly být jedovaté květiny, a pokud jsou, měly by se umístit mimo dosah dětí. Pozor na materiál, ze kterého máme nábytek a bytové doplňky. Například zadřená tříska v dětské ručičce není nic příjemného. Všelijaké elektrické kabely by měly být uloženy tak, aby nelákaly dětskou zvědavost. Při pohybu batolete v bytě není vhodné použití různých svíček, protože plápolající světýlko je pro něho atraktivním, ale nebezpečným lákadlem.

Podlaha by neměla být příliš klouzavá, ale tento prvek lze řešit vhodnou domácí obuví. Ani bačkorky však nezabrání nepříjemným pádům, pokud jsou na podlaze menší koberečky, které sklouznou po povrchu při pobíhání dítěte a způsobí jeho pád. V dosahu batolat by samozřejmě neměla být žádná elektronika. Rizik v bytě pro neposedné a zkoumající batole je mnoho a nelze všechna zcela vyloučit. To bychom museli žít v místnostech bez nábytku a s vypolstrovanými stěnami. Proto platí pravidlo lidského faktoru, který je v životě nepostradatelný. Malé dítě při jeho pohybu prostě nesmíme spustit z očí.

Praktické typy

Které bezpečnostní úpravy v bytě bychom neměli zanedbat? Obecně platí přímá úměra, čím více věcí a předmětů je v bytě, tím je vyšší riziko, že si může dítě nějak ublížit. Na prodejním trhu lze zakoupit mnoho praktických vychytávek, které jsou v rámci bezpečí malých čiperů vhodné. Namátkou lze jmenovat třeba schodišťové zábrany, kryty zásuvek, bezpečnostní pojistky různých zásuvek, krytky na ostré rohy, protiskluzové podložky, a podobně. Stačí navštívit příslušné obchodní domy. Zakoupit je možné třeba nábytek se zaoblenými rohy, spotřebiče s dětskými pojistkami a mnoho dalšího bezpečného vybavení do domácnosti.

Dětská vynalézavost však nezná mezí a vždy je možné, že batole objeví něco, čím si může ublížit. Dohled a předcházení riziku je na zodpovědnosti rodičů. Klasickým případem nehod v domácnostech bývá občerstvení na stole s ubrusem. Dítě se ubrusu chytí a vše ze stolu letí dolů. Pokud tam byly horké nápoje, tragédie není vyloučena. Proto je nutné používat také zdravý selský rozum a nespoléhat pouze na moderní vymoženosti.

Dítě sebevrah?

Tento pojem jste určitě již od některých rodičů slyšeli. Většinou jde o hyperaktivní dítka a rodiče si stěžují, že jsou k neuhlídání a nemají pud sebezáchovy. Prckové se vrhají kamkoliv a z jakékoliv výšky bez obavy o svoje bezpečí. Toto období je nutné překonat pod zvýšeným dohledem. Postupem času, s přibývajícím věkem a zkušenostmi dítě omezí své bezhlavé aktivity a začne se pohybovat s větší rozvahou.



Nic nepřehánět

Na závěr je dobré si uvědomit, že většina dětí úspěšně vyroste ve standardně vybavených bytech. Pokud vytvoříme dítěti bezpečné a útulné prostředí nejen technicky, ale především rodinnou atmosférou a budeme-li se mu dostatečně věnovat, je předpoklad pro jeho zdravý vývoj. Pro naši výchovu neměli naše maminky takové množství dětských pomůcek a přežili jsme ve zdraví. Samozřejmě je dobré některé praktické pomůcky v bytě využívat, ale jak se říká, všeho s mírou. Pohyb a kreativita potomků by se měla pod dohledem podporovat. V rámci toho není nutná žádná radikální přestavba bydlení. Případné úpravy domácnosti záleží na vůli rodičů a také na jejich finančních možnostech.