Jak chránit dětem zrak

Kdybychom o tom zapřemýšleli, museli bychom si nejspíš přiznat, že ačkoli je zrak opravdu vzácný dar, tak péči o něj spíše zanedbáváme. Oči bychom však měli starostlivě chránit celý život. A to hlavně před škodlivým ÚV zářením, které nevratně poškozuje oční čočku i povrch oka. Jeho působení na naše zdraví, je rok od roku intenzívnější.

Dětské sluneční brýle | Foto: Shutterstock
Dětské sluneční brýle | Foto: Shutterstock

Jak se postarat o oči nejmenších

Dětské oči je potřeba chránit hned od počátku. Poškození oka UV zářením je nevratné a následky se mohou projevit až po letech. Dítě dosud jen ležící v kočárku, bývá stranou přímých slunečních paprsků. Případně je možné chránit jej slunečníkem na kočárku. I když jsou k sehnání sluneční brýle už od samého narození, nemusí to každému připadat zrovna praktické. Z odborných zdrojů lze navíc zjistit, že příliš časné nošení slunečních brýlí, brání správnému vývoji oka, a současně může vyvolat světloplachost.

Řešením je kšiltovka s velkým kšiltem, nebo jen samotný kšilt. Postupné zvykání očí na slunce, je ale nezbytné. S mnohými dětmi je však potíž, protože na sobě jakýkoli chránič očí nesnesou. S obdivuhodnou vytrvalostí si sundávají čepičku i kšilt, o brýlích ani nemluvě.



Procházky s dětmi v létě

V letních měsících by nejmenší děti měly pobývat venku v době, kdy slunce svítí méně intenzívně. To je mezi 11. a 15. hodinou. Ani v této době by ale nejmenší miminka neměla být vystavena přímému slunci. Rychle u nich může dojít k přehřátí i ve stínu. U starších dětí už nelze pobytu na přímém slunci zcela zabránit, protože se venku pohybují a najdou si nejrůznější místa pro své hry.

Na přímém slunci by se ale neměly zdržovat déle, než několik minut. Některé děti láká zkoušet, jak dlouho se vydrží dívat přímo do slunce. Není to dobrá zábava. Přímý pohled do slunce očím škodí. Zvláště, když dítě nemá sluneční brýle.



Jak vybrat dětské sluneční brýle

Sluneční brýle pro dítě je potřeba vybírat hodně pečlivě. Jejich správná volba je polovina úspěchu v rodičovském snažení, aby je dítě přijalo.

Nejdůležitější je, aby brýle opravdu chránily oči před UV zářením. Ač to o sobě všechny jen trochu tmavé brýle tvrdí, není to vždy pravda. Pokud neplní tuto funkci, pak jejich nošení škodí víc, než kdyby je dítě nemělo. Zorničky reagují rozšířením na šero, které brýle navodily, a tím proniká do oka více škodlivého záření.

Brýle také musí správně sedět. Světlo jimi nesmí pronikat ze stran. Výběr je třeba přizpůsobit věku dítěte, jeho aktivitám, ale taky tvaru obličeje. Ten se u dětí ještě mění. Některé děti nesnesou upevnění za ušima. Vyřešit to mohou brýle na pásek okolo hlavy. Těžké nebo sklouzávající brýle dítě odmítne. Proto by měly držet a zároveň být co nejlehčí.

K výrobě zorníků se používají různé materiály. U dětských brýlí preferujeme hlavně odolnost a lehkost.



Nejčastější úrazy očí u dětí – jak postupovat

Úrazy oka jsou v dětském věku dost časté. Dochází k nim hlavně v kolektivu. Při hře, nebo sportu. Nejčastěji spadne dítěti něco do oka, nebo se mu do něj dostane chemická látka, nebo se do oka uhodí. Pokud do oka něco spadne, nebo je podrážděno chemickou látkou, pomohou oční kapky a hlavně čistá voda. Oko je nutné důkladně vypláchnout. Při úderu do oka pomůže co nejdříve přiložit studený obklad. Pokud neustupuje bolest a otok, nebo dítě špatně vidí, je nutná návštěva lékaře. Okamžitou lékařskou pomoc vyžaduje propíchnutí kterékoli části oka, nebo očního okolí.