Jak se dostat po porodu zpět do formy

Jen co jste si po porodu oddychla, že všechno dobře dopadlo a prožila ten úžasný čas první euforie z krásného potomka, začala jste možná své tělo pozorovat kritickým okem. Tak jako spoustě ostatních žen se Vám nelíbí ta kila navíc, vytahaná kůže, ani vlekoucí se nedostatek energie, kterou z Vás možná vysály poslední týdny těhotenství a porod.

Cvičení po porodu | Foto: Shutterstock
Cvičení po porodu | Foto: Shutterstock

Možná Vám pomůže dítě

Někdy se ženy bojí už předem toho, jak budou vypadat po porodu. Obavy se ale často ukážou jako zbytečné. Miminko totiž zajistí mamince opravdu dostatek přirozeného pohybu. Tomu hodně žen na konci těhotenství tak trochu odvykne. Hýbat se je v té době přece jen obtížnější a tak v pohybu rády polevují a spíše odpočívají. Své vykoná i to, že, i když to rozhodně není správné, nemají mnoho času se normálně najíst a vydýchnout.



Hodně záleží i na typu postavy. Pokud jste i před porodem měla sklony spíš k plnějším tvarům, kila nabraná v těhotenství se Vás mohou držet poněkud urputněji. Výborná je na hubnutí chůze. Té si můžete dostatečně užít při procházkách s kočárkem. Efektivnější, než oddychová procházka, je ale rychlá chůze. Pomalu zařaďte cviky na zpevnění břišního svalstva a pánevního dna i lehké posilování. Vyvarujte se ale rozhodně hladovění, přísných diet a cíleného hubnutí při kojení. To totiž vůbec nikam nevede. Úplně stačí, pokud se dokážete vzdát sladkostí a cukru. Nebude to trvat zas tak dlouho a výsledek se dostaví. I když si jenom přestanete sladit nápoje, tak během pár měsíců znatelně zhubnete. Ve formě po porodu jednoduše a brzy budete tehdy, když se budete držet zdravého životního stylu.

Po císařském řezu

Porod císařským řezem je v současnosti už tak častý, až se skoro zapomíná, že nejde o žádný luxus v podobě bezbolestné cesty k miminku. Jedná se o velkou operaci s docela razantním zásahem do těla matky. Proto jeho návrat do stavu před porodem trvá déle. Až půl roku po porodu je třeba vyvarovat se cvičení, fyzické námahy a zatěžování břišních svalů.



Pooperační jizva se někomu hojí lépe, někomu hůře. O jizvu je třeba se starat, dokud je citelná. Může se zanítit a začít hnisat. Při neopatrnosti a námaze hrozí v nejhorším případě i její prasknutí. Ošetřování vhodnou mastí nebo například odvarem z řepíku, urychlí zhojení. Už z porodnice si maminka odnese sadu doporučených cviků včetně pokynů, kdy a jak cvičit a postupné tak zatěžovat kritické partie. Po dokonalém zhojení jizvy, ne ale dříve, než za půl roku, se můžete po císaři začít dostávat zpět do formy stejně, jako maminka po spontánním porodu. Tedy hlavně pohybem a zdravým stravováním.

Tip pro čtení!
Porod dnem pánevním nebo císařským řezem je pro ženy velice náročným zásahem. Nastává období hojení ran, hormonální stabilizace, kojení a celkové změna v chodu osobního života.

Když nejde o život…

Po porodu už je z ženy navždycky žena – matka. A její tělo už napořád nějaké ty známky mateřství ponese. Protože jakkoli je těhotenství pro ženu přirozené, tělu dá zabrat. To samozřejmě neznamená, že se nemá snažit setřást nabraná kila, že se nemá o sebe starat a chtít se líbit. Ale možná nabraná kila nepůjdou dolů podle Vašich představ.



Zvláště, jestli jste v těhotenství opravdu hodně přibrala nebo jste už starší maminka. Není to ale zas taková katastrofa. Hlavní je přece cítit se dobře a moci si ve zdraví užívat mateřství. Nebudete první ani poslední z těch, které musí po porodu trochu změnit šatník. A své bříško, které zůstane asi přece jen už trochu volnější, přijmout jaké je. Vždyť už samotné rozhodnutí přivést na svět dítě, znamená mnohé obětovat. Znamená to, dát mu ve velké míře před vším ostatním. Ženy to prostě už tak mají. A nic na světě není zadarmo.