Naše dítě je závislé na tabletu

V dnešní době je prakticky nemožné ochránit malé děti od moderní elektroniky, mezi kterou se řadí například tablety. Dříve nebo později se s nimi děti prostě setkají. Kdy je vhodné představit tablet dětem? Lze jej zařadit na seznam interaktivních aktivit? Je tablet prospěšný či naopak?

Dětská závislost na tabletu | Foto: Shutterstock
Dětská závislost na tabletu | Foto: Shutterstock

O tom, jaký je správný příděl výše uvedeného je při nejmenším diskutabilní a prakticky neexistuje jednotný názor či míra, dle které by se mohly maminky řídit. Jaký vliv může mít chytrý telefon, případně tablet na batole je rovněž na delší debatu.Obecně lze ale říci, že čím déle ve svém životě se s touto technologií dítě setká, tím asi lépe. Pokud malé dítě nejeví evidentní zájem, není nutné jít samotnému seznámení naproti. V opačném případě by si pak mohli rodiče své rozhodnutí o seznámení zpětně vyčítat.

Na druhou stranu, pokud již tablet své místo v rodině má, je při nejmenším vhodné nastavit časový úsek, po který si dítě bude moci s tabletem hrát, a ten pak striktně dodržovat.

Jak poznáte, že vaše dítě je závislé, a co s tím dělat?

Kdy je na čase zbystřit?

Vaše dítě odmítá dělat jiné věci, nechce si hrát se sourozenci či kamarády, nezájem trvá i v případě výletů. Zoo nebo bazén? Jakýkoliv nápad ze strany rodičů se setkává s odmítnutím. Pokud jej již nějaká aktivita přesvědčí tablet na chvíli odložit, a i nadále je zcela jasné, že ho daný program ne zcela baví a více než cokoliv jiného se těší zpět domů, v tento okamžik lze s určitou jistotou říci, že dítě si již vypěstovalo poměrně slušnou závislost.Časté hraní má kromě výše zmíněného i další negativní účinky. Dítě brzy přestávají zajímat běžné hračky, neumí se jinak zabavit a navíc se i může časem nepříjemně zatěžovat nervová soustava. Nutno podotknout, že při normálním hraní dítě zapojuje prakticky celé tělo, zatímco na tabletu mu stačí používat víceméně jen jeden prst. Neustálé ježdění jedním prstem po hladkém povrchu sem a tam není určitě ideální, zejména pak pro rozvoj jemné motoriky dítěte.

Jak problém s tabletem řešit?

Když dítě dostane tablet do ruky jen výjimečně, aby si mohlo pohrát nebo pustit oblíbenou pohádku, závislosti se určitě rodiče obávat nemusí. Mějte ale na paměti, že půjčovat dítěti tablet ve chvíli, kdy potřebujete pouze svůj osobní klid, není příliš ideální. Nezapomínejte na to, že dítě potřebuje pro svůj vývoj Vaši spoluúčast. Vy jste odpovědni za to, co dítě během dne dělá, čemu se učí, jaké nové věci pozná. Samozřejmě kromě času, kdy je dítě ve školce nebo škole.

Pravidla pro používání tabletu

Jak již bylo zmíněno, v první řadě je důležité určit čas, kdy dítě bude moci tablet používat. Co se týče menších dětí, které ještě neumějí hodiny, můžete si pomoci například tím, že se bude moci podívat na pohádku nebo pustit písničku a pak půjde postavit hrad z kostek, vymalovat nějaký pěkný obrázek, případně ven na čerstvý vzduch. Takto stanovený režim striktně dodržujte. Jakmile byste jednou polevili, dítě velice snadno vycítí, že příště by se to mohlo opakovat. Vy jste rodič a vy určujete, jak bude dítě trávit čas. Nutno podotknout, že jste to zároveň vy, kdo musí nabídnout dostatek jiných aktivit a her, které dítě osloví a úspěšně zabaví.Kromě negativních stránek má tablet i něco málo těch pozitivních.  Může se také v určitých okamžicích předvést i jako skvělý pomocník. Ideálním příkladem jsou dlouhé cesty autem, vlakem nebo autobusem, zvlášť pokud spolu s Vámi kromě dítěte necestuje žádný jiný rodinný příslušník, který by během jízdy dítě společně s Vámi zabavil.

Nezapomínejte, že děti jsou odrazem svých rodičů. Pokud dítě vidí své rodiče od rána do večera s mobilem či tabletem v ruce, jen těžko se mu bude vysvětlovat opak. Pokud chcete, aby se u vás doma něco změnilo, rozhodně se musíte této změny stát neodmyslitelnou součástí.