Zavinování dělohy po porodu

Miminko je na světě! Zdálo by se tedy, že maminčino tělo si může konečně odpočinout. Bohužel tomu přinejmenším prvních šest týdnů po porodu, tak rozhodně není. Tělo ženy se snaží co nejrychleji vrátit do stavu před otěhotněním.

Půl roku po porodu | Foto: Shutterstock
Půl roku po porodu | Foto: Shutterstock

Něco se děje skoro nepozorovaně, něco může žena pociťovat jako nepříjemné nebo bolestivé. Bez povšimnutí se většinou neobejde zavinování dělohy. Ta se po porodu musí zmenšit na svou původní velikost a vrátit se na své místo, což je docela náročná práce.



Když se zavinuje děloha

Tak jak těhotná žena pociťuje zvětšování dělohy, většinou jako nepříjemný pocit, až bolest, vnímá i její zavinování. Děloha pracuje jako sval a zavinování znamená činnost podobnou kontrakcím. Děloha se smršťuje. To může být poměrně nepříjemné, ale je to nezbytný přirozený proces, který zároveň napomáhá odchodu očistků. Zavinování je poměrně rychlé. Zatímco hned po porodu dosahuje děloha až k pupku, během prvních deseti dnů sestoupí zpět do pánve natolik, že je přes břicho nehmatná. Z váhy přibližně jednoho kilogramu, se dostává na svou obvyklou váhu, 50-70 g. Poporodní stahování dělohy více pociťují ženy, které už rodily. Děloha přece jen už prošla těhotenstvím, takže už není úplně“ jako nová.“ Zavinování může být bolestivější a trvat déle. Pro dělohu, která už těhotenství prodělala, může být každé další zavinování náročnější. Zpomalit ho může i těžký porod nebo porod velkého miminka.



Jak urychlit zavinování dělohy

Pro urychlení zavinování se doporučuje bezprostředně po porodu břicho zatížit, klást na něj různé vhodné předměty. Dobrým řešením pokládat si na něj rovnou miminko. Dostatečně břicho zatíží a maminku příjemně rozptýlí. Přímo bouři v zavinování přináší kojení. I z tohoto důvodu se doporučuje co nejčastější přikládání miminka od samého začátku. Je dobré se připravit na to, že stahy dělohy mohou být při kojení opravdu intenzivní, dost nepříjemné, a dokonce mohou mamince vhánět slzy do očí. Zavinování dělohy lze urychlit i podáváním injekcí navozujících stahy. Děje se tak hlavně po císařském řezu, kdy je zasaženo do přirozeného běhu věcí, proto je třeba zavinování podpořit.

Po císařském řezu může být proto zavinování delší i bolestivější. Nejrychleji se děloha zavinuje při dostatečně dlouhém a častém kojení. Velmi důležité je držet se v teple a neprochladnout. Zavinování pomáhá také čaj z maliníku a kontryhele. Podporuje děložní činnost a pomáhá srovnat hormony. Pokud zavinování nebolí, lze přidat cvičení vhodné v šestinedělí. Jde o cviky, které uvolňují svalstvo předcházejícím obdobím namáhané, a naopak posilují svaly oslabené. Cvičení zároveň napomáhá i regeneraci dělohy.

Zavinování dělohy – bolest

Zavinování někdy může bolet opravdu ukrutně. Povážlivě se umí blížit porodním bolestem. Pravidlem to ale není, takže kdo nezažil, neuvěří. Problém je v tom, že u porodních bolestí se jaksi se vším počítá. Je normální trpět. Bolestivé zavinování umí člověka zaskočit. Navíc je dítě na světě. Je třeba se o něj starat a tvářit se jakoby nic.



Pokud Vás sužují opravdu velké bolesti, pomoci mohou stahovací kalhotky s vysokým pasem nebo rovnou podpůrný pás. Bolavá oblast je tak zpevněná. I když se Vám tisíckrát nechce do polohy na břiše, přemluvte se. Je to jen o zvyku. A bolest se přinejmenším utlumí. Nikdy nezadržujte malou potřebu. Plný močový měchýř tvoří děloze překážku při zavinování. Při každé možné příležitosti se uvolněte a zkuste bolest prodýchávat. Můžete povolat na pomoc aromaterapii, homeopatické přípravky, a v nouzi nejvyšší i léky proti bolesti. Nejkrušnějších je prvních pár dní po porodu. Bolest zvolna ustupuje a koncem šestinedělí je děloha v původním stavu.