Vypadávání vlasů po porodu

Po porodu potřebuje tělo matky určitý čas k tomu, aby se organismus vrátil do původního stavu. To nejzásadnější se upraví během šestinedělí, ale některé následky hormonální nerovnováhy, a psychické a fyzické zátěže po porodu, trvají déle. Některé jsou neviditelné, jiné vidět jsou a umí potrápit. Jedním z těch nejčastějších je padání vlasů.

Vypadávání vlasů po porodu
Vypadávání vlasů po porodu | Foto: Shutterstock

Proč vlasy po porodu strádají

Po porodu dočasně vysoká hladina estrogenu, která je pro hustotu i vzhled vlasů velmi příznivá, začne zase klesat. Hormony tak opět nejsou zatím v rovnováze, a to se vždy projeví různými příznaky. Padání vlasů k nim patří. Běžně lidé ztrácí v průměru 100 vlasů denně, po porodu to může být až pětkrát tolik. Tak jako celý organismus, potřebují i vlasy po porodu regeneraci a není správné svádět vše jen na hormony.



Vlasy mohou nadměrně padat i z vyčerpání, nevyspání i ze stresu. Po návratu s miminkem z porodnice, se neblaze scházejí všechny příčiny padání vlasů najednou. Bez stresu to alespoň zpočátku moc nejde, dobře se vyspat zůstane na nějaký čas spíš přáním a hormony si dělají co chtějí. Vlasy nejvíce padají tři až šest měsíců po porodu a za tu dobu mohou viditelně prořídnout. Pak by ale mělo být už lépe. Pokud vlasy padají i pak nadměrně, je třeba hledat příčinu jinde.

Péče o vlasy po porodu

Pokud vlasy po porodu hodně padají, potřebují jemné zacházení, a to doslova. Vlasy rozčesávejte kartáčem nebo hřebenem se širokými zuby. Netahejte. Používejte vhodné šampony a kondicionéry. V tuto chvíli se na péči o vlasy nevyplatí šetřit. Posilující a regenerační kosmetika pomůže alespoň v tom, aby vlasy, byť jsou třeba prořídlé, vypadaly na pohled zdravěji. Umyté vlasy nechávejte schnout volně. Fénem sušte jen v nejnutnějších případech a nikdy horkým vzduchem. Jen nejchladnějším.



Není žádné tajemství, že fénování horkým vzduchem škodí i zcela zdravým vlasům. Pokud opravdu hodné padají, pak si na čas pořiďte co nejkratší střih. Vlasy budou vypadat bohatší. A taky nebudou těžké, takže budou padat méně. Až na tom budou lépe, zase dorostou. Jestli si ale léta pěstujete dlouhé vlasy a nechcete se jich vzdát, nepřetěžujte je náročnými úpravami. Omezte drdoly, culíky, spony i gumičky. Dopřejte vlasům co nejvíc přirozenosti.

Vypadávání vlasů – prevence

V každém případě je lepší problémům předcházet než řešit následky. Platí to i zde. O vlasy je dobré se starat stále. A rozhodně dostatečně dlouho před tím, než budou vystaveny zátěži spojené s těhotenstvím, porodem a kojením. Zdraví a krásu vlasů můžeme podporovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. A tento způsob je vlastně i daleko účinnější. I na vlasy má zásadní vliv výživa. Pro jejich zdraví a krásu jsou důležité vitamíny, bílkoviny, proteiny i stopové prvky. Z těch zejména zinek a selen. Už těhotenství si žádá zvýšený příjem zinku. Jeho známým bohatým zdrojem jsou dýňová semínka. Pak také játra, červené maso nebo vaječný žloutek. Co se selenu týče, nejlepším zdrojem jsou ořechy a hovězí a rybí maso.



Krásu a kvalitu vlasů udržuje také dostatek vitamínu C, A, a D. Jídelníček by měl být bohatý na zeleninu a ovoce. Tím je zajištěn nejen dostatek vitamínu C, který dodává vitalitu a odolnost celému organismu, i vlasům. Ale tělu je tak dodán i pro vlasy důležitý vitamin A, který přirozeně hydratuje pokožku hlavy a zamezuje tak vysoušení a lámavosti vlasů. Přímý vliv na jejich vypadávání, má nedostatek vitamínu D ve výživě, kterým mimochodem  trpí údajně většina z nás. Významným zdrojem vitamínu D jsou houby, droždí, ryby nebo hovězí játra. Jídelníčků, vhodných k řešení všemožných problému, je k dispozici nepočítaně. Ale je to vlastně jednoduché. Pokud se stravujete zdravě, prospívá celé tělo a samozřejmě i vlasy. Kvalitní péče zvenčí, je pak už jenom příjemný bonus.