Atopický ekzém u novorozenců

Hned úvodem je potřeba zmínit, že výskyt atopického (jinými slovy alergického) ekzému u novorozenců bývá vzácný. Maminky mylně považují za atopický ekzém běžné kožní nepravidelnosti, které souvisejí s ještě celkově nedokonale fungujícím komplexem systémů v těle novorozence. Organismus se musí teprve postupně adaptovat na nové podmínky prostředí, do kterého se dítě narodilo. Kožní nesrovnalosti se nejčastěji samy srovnají a není potřeba žádného speciálního ošetření. K vyladění funkcí organismu novorozence dochází postupně v průběhu prvních dnů a týdnů po narození. Tato vývojová etapa je zcela přirozená a není důvodem k znepokojení.

Dětský ekzém | Foto: Shutterstock
Dětský ekzém | Foto: Shutterstock

Jak obvykle vypadá pokožka zdravého novorozence?

Novorozené miminko mívá tělíčko pokryto mázkem. Je to bílá mastná emulze, která chránila pokožku děťátka v děloze. Na těle, zvláště dětí předčasně narozených, bývá jemné chmýří; to obvykle přibližně po dvou týdnech života děťátka zmizí.



V průběhu prvních dnů po narození s často objevuje vyrážka v podobě červených skvrnek s červeným nebo žlutým středem; jedná se o vyrážku novorozenců a novorozeneckou kopřivku. Uvádí se, že vyrážka vzniká jako důsledek nedokonalé funkce kožních pórů. Skvrny nejsou infekční, nevyžadují žádnou léčbu. Objevují se na různých částech těla, přetrvávají jen krátce a úplně zmizí v průběhu několika dnů až týdnů. Není potřeba nikterak měnit přístup ke krmení miminka – vyrážka není způsobena skladbou mléka, které dítě dostává.

Jiným obvyklým jevem bývá olupování kůže především na končetinách (na dlaních a chodidlech). Trvá několik dnů. Suchou a popraskanou kůži se doporučuje, po konzultaci s pediatrem, promazávat výhradně přípravky určenými novorozencům, a to nejčastěji speciálním dětským olejem nebo krémem. O volbě konkrétního přípravku je vždy vhodné poradit se se specialistou.

Na hlavičce děťátka se mohou objevit mazové stroupky, které se odlupují. Způsob ošetření bývá obdobný jako v předchozím případě (kvalitní dětský olej), opět se ovšem doporučuje nejprve konzultovat s pediatrem.

Na obličeji (tváře, nos) se mohou objevit také drobné bílé tečky (milia), které bývají způsobeny ucpáním mazových žláz. Obvykle zasychají a mizí po několika dnech.

V souvislosti s kožními nepravidelnostmi novorozenců bývá zmiňováno také novorozenecké akné, které se přibližně do osmého měsíce života dítěte ztrácí.

Vyrážka, červená a skvrnitá, se může objevit také na kůži, která je zakryta plenkou. Jedná se o zánět, lokální podráždění pokožky močí nebo stolicí, případně potem, nebo se může jednat o negativní reakci na používaný prací prostředek. Doporučuje se aplikovat na postižená místa vhodný zklidňující a hojivý přípravek. Prevencí je časté přebalování miminka, důsledné a důkladné čištění a vysoušení pokožky. Nedoporučuje se používat, alespoň po dobu výskytu vyrážky, neprodyšné plenkové kalhotky, protože brání optimálnímu přístupu vzduchu. Doporučuje se naopak ponechávat dítě co nejčastěji ležet rozbalené bez pleny.



Kdy se jedná o atopický ekzém

Atopický ekzém se u dětí objevuje obvykle až ve druhém nebo třetím měsíci života do věku dvou let. Uvádí se, že se v konkrétní rodině opakuje (vliv dědičnosti) a předpokládá se vztahová souvislost mezi atopickým ekzémem a některými jinými alergickými (tedy atopickými) projevy, konkrétně sennou rýmou nebo astmatem. Atopický ekzém jako alergická vyrážka se nejčastěji objevuje na obličeji a v kožních záhybech. Může se ale vyskytnout kdekoliv na těle. V průběhu času se může zlepšit. Ustupuje obvykle do tří let věku dítěte. To ale neznamená, že se dítě současně zbaví i sklonu k alergickým reakcím organismu.

Jak k atopickému ekzému přistupovat

Atopický ekzém vždy vyžaduje posouzení a léčbu lékařem, který se pokouší zjistit příčinu ekzému. To ale bývá mnohdy složité a zdlouhavé, protože výčet možných alergenů je velmi rozsáhlý. Atopický ekzém nelze vyléčit zcela, je ale možné zmírnit jeho projevy.

Trpí-li dítě prokazatelně atopickým ekzémem, nedoporučuje se používat mýdlo. Vhodná je naopak speciální dětská kosmetika. Zcela nezbytné je udržovat v čistotě ruce a nehty dítěte. Ty je pak nutné pečlivě zastříhávat, aby bylo minimalizováno riziko porušení kůže při škrábání.

Doporučuje se výhradně bavlněné spodní prádlo.

Alergeny

Nejčastějšími alergeny bývají potraviny (především mléko, mléčné výrobky, výrobky z obilí), zvířecí srst, vlněné oblečení, prací prostředky.

Stres, úzkost, psychická labilita dítěte může průběh ekzému zhoršit.



Přístup k prokázaným alergenům

Uvádí se, že ekzém může poměrně často vyvolat například bílkovina obsažená v potravinách nebo nápojích, pokud je na ni dítě alergické. Někdy se jedná o bílkovinu kravského mléka; ekzém se objeví až poté, kdy dítě přestane být kojeno a začne dostávat náhradní kojeneckou mléčnou stravu. V souvislosti se zjištěným alergenem je pak nutné vždy důsledně a s rozvahou přistupovat ke skladbě konkrétního dětského jídelníčku. Je nezbytné, aby byl prokázaný alergen z dětské stravy zcela vyloučen.

Vyloučení styku s jakýmkoliv alergenem, je-li prokázán, bývá řešením nejúčinnějším. Optimální přístup k řešení komplikací, které atopický ekzém provázejí, je pak komplexem průběžná lékařská péče, nezbytných ochranných opatření a důslednosti. To vše s vědomím, že se obvykle jedná o „běh na velmi dlouhou trať“.