Chybná péče: Vyrážka, ekzémy a alergie

Důležitou součástí péče o novorozence je také starost o jeho pokožku. Takto malinké děti mají kůži velmi citlivou. I pro ni je příchod na svět zátěží a musí se vyrovnat se spoustou vnějších vlivů. Je proto nutné zvyšovat její obranyschopnost. Prostě si musí přiměřenou péčí zvyknout.  Pokožka je u miminek tenčí, než u dospělých. Chybí vrstva podkožního tuku. Svou roli v citlivosti kůže hraje také nevyzrálost imunitního systému. Proto může velmi snadno dojít k chorobným kožním projevům. Aby jich bylo co nejméně, je potřeba pečovat o kůži dítěte správně. A i tady platí, že méně je někdy více.

Dětské kožní nemoci | Foto: Shutterstock
Dětské kožní nemoci | Foto: Shutterstock

Jak správně chránit dětskou kůži

Koupat novorozence denně se dnes již nedoporučuje. A už vůbec není vhodné dítě mýt každý den mýdlem. Dětem se však koupání většinou líbí a uklidňuje je. Dopřejte tedy miminku i denně teplou lázeň, ale bez mýdla. Na mazání po koupeli jsou lepší krémy a mléka, než oleje. Dítě se může snáze oprudit. Aby bylo použití mazání po koupeli efektivní a uzamklo vodu v pokožce, je třeba nanést jej co nejdříve. Nejlépe do 3 minut poté, co vyndáte dítě z vaničky. Používejte jen dětskou kosmetiku. Zajímejte se o složení. Čím méně složek výrobek obsahuje, tím lépe.



Plenky

Trh nabízí nepřeberné množství dětských plen. Je jenom na Vás, jak se rozhodnete. Můžete používat papírové nebo látkové plenky nebo, podle potřeby, oba druhy. V každém případě je třeba věnovat velkou pozornost pokožce dítěte v oblasti plen. Pokud se objeví podráždění, začervenání, nebo jiné změny na kůži, neunikne to pozornosti. Některým dětem dělá problémy třeba jistá složka, kterou plenka obsahuje. Dražší plenky by měly být kvalitnější, s větší prodyšností, což je pro pokožku důležité. Ale kožní problémy mohou způsobovat stejně, jako ty levné. Často je třeba odzkoušet více druhů plenek. Na to, co tvrdí reklamy moc nedejte.

Látkové pleny, to je tradice. Ale stojí dost času a balení už vyžaduje určitou zručnost. Plenky musí mít vždy správnou velikost, aby nedráždily pokožku, nesmí být malé, ale ani velké. Jednorázové plenky nakupujeme podle hmotnosti dítěte, proto je nutné znát jeho aktuální váhu. Ta je u malých miminek ostře sledovaná, takže ji jistě znáte. Velikosti se však u jednotlivých výrobců mohou dost lišit. Takže pokud měníte značku, na velikost pozor, ať zbytečně neproděláte. S látkovými plenami problém není.

Ani v těch jednorázových plenách nenechávejte dítě „přesčas.“ Děje se to často s úsporných důvodů. Po každém přebalení použijte ochrannou mast proti opruzeninám. Jakékoli kožní problémy v plenkové oblasti nelze podceňovat. Nejen, že jsou pro dítě velmi bolestivé, ale může se v souvislosti s nimi objevit například kvasinková infekce, jako zdlouhavý zdravotní problém.



Oblečení pro miminko

Prodává se spousta na první pohled opravdu nádherného oblečení. I na ta nejmenší miminka. Je však nerozumné řídit se u takto malých dětí jen módními trendy, nebo vlastním vkusem. V zájmu zdraví dítěte dávejte přednost bavlněnému oblečení a nejlépe bílé barvě. Škodliviny, které se uvolňují z barevného oblečení, mohou nejen působit na pokožku, ale také pronikat do těla. Perte v prášku určeném pro dětské prádlo. Náhlá změna, nebo časté střídání pracích prostředků, je známou příčinou různých kožních problémů u miminek.

Péče o dětskou pokožku je složitá v tom, že je třeba najít správnou míru. Je třeba ji co nejlépe chránit, nikoli však způsobit přehnanou péčí její zchoulostivění. Zvláštní opatrnosti je třeba, pokud se vyskytuje kožní onemocnění v rodině.  Dítě pak může trpět různými problémy po celý dětský věk. Některé přetrvají i do dospělosti.