Jak pečovat o své tělo po porodu

Po porodu se ženino tělo v mnoha ohledech změní. Nejen, že vám přibudou kila navíc a prvních pár dnů vás bude téměř každý pohyb bolet, ale také je třeba starat se o namáhanou pokožku (popř. jizvy či strie) a čelit hormonálním změnám. Navíc se také stabilizuje laktace. Je to tedy období náročné a plné změn. Je proto dobré se o svoje tělo po porodu starat a dopřávat mu pozornost a péči. Už jen z těchto důvodů by také měla žena často odpočívat.

Péče o tělo | Foto: Shutterstock
Péče o tělo | Foto: Shutterstock

Bolesti a hormony

Zpočátku šestinedělí dochází v ženině těle k velkým změnám. Zavinuje se děloha, stabilizují se hormony a laktace. Hormonální změny v těle způsobují zmenšení svalových buněk a smršťování svalových vláken. Děloha během prvních deseti dnů klesá zpátky na své původní místo (do malé pánve). Tento proces může být (zvláště u prvorodiček) bolestivý a připomíná ženě kontrakce.



Abyste si od této bolesti ulevila, zkuste si lehnout na břicho a chvíli tam vydržet. Pod bříško si pro větší pohodlí vložte smotaný ručník či malý polštářek. Dále se z těla odlučuje sliznice dělohy v podobě tzv. očistků (lochií), které nejprve mohou být hodně krvavé. Proto je třeba dbát na zvýšenou hygienu a používat vhodné mycí prostředky a kosmetiku. Nepoužívejte běžná parfémovaná mýdla, ale kupte si ty speciální pro intimní hygienu. Na intimní hygienu si také vyhraďte zvláštní ručník. Jelikož prošla vaše děloha a pánevní dno náročným procesem, je třeba na ně dávat pozor. Sedejte si opatrně a pomalu. Vyvarujte se i dlouhému sezení či stání. Nejlepší je zvolit polohu vleže na boku či na břiše. K vyhojení pánevního dna pomáhá proudění vzduchu pod peřinou, ledové obklady či osušení poranění fénem. Rány vám také pomůže zhojit odvar z heřmánku nebo řepíku. Na zvýšenou hygienu dbejte i v oblasti řitního otvoru, kde se po porodu často objevují hemeroidy. Vlivem hormonálních změn se u matky mohou projevit výkyvy nálad a bolesti hlavy.

Žena je smutná, podrážděná, vyčerpaná, vystrašená a plačtivá. Často odpočívejte, pijte dostatek tekutin, choďte na čerstvý vzduch a jezte vyváženou stravu. O svých „stavech“ si můžete popovídat s blízkou kamarádkou, která vás jistě pochopí. Bolet mohou po porodu ženu i prsa. Mlezivo se totiž přetváří v mateřské mléko a kojení může tyto bolesti ještě podporovat. Prsa si mažte krémem, noste pohodlnou bavlněnou podprsenku a používejte prsní vložky. Vždy je důkladně opláchněte a osušte. Namazat je můžete i tenkou vrstvou sádla – tak to dělaly už naše babičky a nedají na sádlo dopustit. Hodně žen si také všimlo, že se jim po porodu výrazně zhoršila kvalita vlasů, nehtů a zubů. S tímto si poradí běžné kosmetické přípravky.



Poporodní cvičení a hubnutí

V těhotenství přibere žena asi 7,5 – 15 kg. Poporodní cvičení vám pomůže tyto kilogramy korigovat a také posílit celé ochablé tělo, zejména pak pánev, nohy a bříško. Cvičit můžete ihned po porodu, ale v menší míře a opatrně. Stačí například patnáct minut. Pokud se budete cvičením cítit vyčerpaná, přestaňte a odpočiňte si. Zapomeňte na tahání těžkých věcí či posilování svalů na rukou. Nedělejte také žádné pohybové aktivity, u kterých dochází k otřesům – skákání či běhání. Raději zkuste procházky či plavání. Jelikož budete mít větší výdej síly a energie, nezapomeňte na zvýšený přísun potravin. Cvičení a sport vám navíc mohou pomoci odstranit poporodní chmury. Vytahaná kůže na břiše by se měla sama do devíti měsíců navrátit. Můžete jí však pomoci masážemi a krémy. Na jizvy a strie je dobré použít kostival nebo měsíček lékařský.

K hubnutí rozhodně nepoužívejte žádné zázračné pilulky, ale pohyb. Pamatujte, že kila jste nabírala pozvolna a několik měsíců. Stejně tak by mělo probíhat i hubnutí. Zapomeňte na stres, s ním totiž nikdy nezhubnete. Proto se naučte také dýchací a relaxační cviky. Pokud kojíte, jste ve výhodě. Při kojení se děložní svaly stahují a tím se zmenšuje bříško. Cvičte pouze tehdy, když budete mít sama opravdu chuť a energii. Pokud jste unavená, v žádném případě se do cvičení nenuťte. Ačkoli se snažíte sebevíc, nečekejte žádné okamžité zázraky. Vaše tělo potřebuje čas.



Pamatujte na:

  • častý spánek a odpočinek
  • vyváženou stravu a dostatek tekutin
  • udělejte si čas sama pro sebe
  • nikdy nehladovějte
  • cvičení
  • důkladnou hygienu

Po porodu jsou obvykle ženy se svým tělem nespokojené. Tím si však samy ubližují! Je naprosto přirozené, že tělo po porodu nevypadá úplně nejlépe a nejste v dobré kondici. Berte se však taková, jaká jste a buďte sama se sebou spokojená.