Nejběžnější nemoci u miminek

Má Vaše miminko nějaký zdravotní problém? Bolí ho bříško, nebo se mu udělala vyrážka? Některá onemocnění jsou u kojenců častá. Podceňovat je však nelze právě proto, že děti, které postihují, jsou ještě hodně malinké. A co je trápí nejčastěji?

Návštěva u pediatra | Foto: Shutterstock
Návštěva u pediatra | Foto: Shutterstock

Kožní problémy

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se objevuje už hodně brzy po narození. Vyskytuje se na obličeji a hrudníku. Úplně nejčastěji ale ve vláskách dítěte. Jsou to mastné, žluté, olupující se šupiny. Může se šířit do třísel a do oblasti plen. Ačkoli se seborea řadí mezi exémy, nejde o alergii. K těžším formám mají sklon uměle živené děti a ty které mají nadváhu. Léčba vyžaduje velkou trpělivost a bohužel se ráda vrací. Doporučuje se místa promazávat vhodnými krémy bez parfemace. Existují i krémy určené přímo na seboreu. K mytí používat jen kvalitní dětskou kosmetiku. Na šupinky ve vláskách jsou šampony. Dokáže je uvolnit dětský olej. Potom jdou dětským kartáčkem na vlasy jemně vyčesat. I když se to někdy nedoporučuje, většinou to pomáhá. Seborea by ovšem měla být pod kontrolou odborníka. Těžší formy mohou být předzvěstí atopického exému.Atopický ekzém se začíná projevovat mezi 2. – 4. měsícem života. Jde o velmi svědivé kožní onemocnění, související převážně s dědičnou dispozicí k alergiím. Kromě vrozených dispozic mohou ekzém zhoršovat také některé potravinové alergeny. Objevuje se nejprve na tvářičkách a odtud se šíří na trup a končetiny. Jsou to silně červená velmi svědivá místa s přesušenou zhrublou kůží. Pupínky se postupně mění v mokvavé puchýřky.

Léčba ekzému musí být vždy komplexní. Lokálně se používají masti a krémy. Dá se vypozorovat, kdy se ekzém zhoršuje a každý alergen je potřeba pokud možno odstranit.

Moučnivka je velmi časté onemocnění u dětí do 2 let. Způsobují ji kvasinky rodu Candida. Moučnivka vytváří v pusince dítěte bělavé povlaky, které vypadají jako sražené mléko. Nejčastěji se objeví na jazyku a na patře, ale snadno se přenese i do koutků úst. Léčí se dezinfekcí úst. Například dobře známou genciánkou. Je třeba začít používat včas a důsledně.

Když bolí bříško

Průjem je častým onemocněním malých dětí, které se rozhodně nesmí podceňovat, protože může velmi rychle dojít k dehydrataci organismu. Čím je miminko menší, tím je průjem nebezpečnější. Děti totiž většinou nechtějí pít a to je může dostat až do nemocnice.

Příčiny průjmu mohou být různé. Nejčastěji to bývají infekce. Virové i bakteriální, rotaviry nebo salmonela. Návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte, zvlášť pokud dítě nepije. K dehydrataci může dojít ve velmi krátké době. Léčba průjmu spočívá v dietních opatřeních, zavodňování organismu a podávání léků, případně probiotik. Opakující se průjmy mohou být také známkou potravinové alergie.

Zácpa je problém hlavně u uměle živených dětí. Kojené děti nemusí mít stolici i několik dní, protože mateřské mléko je lépe stravitelné. Kojenci na umělé výživě by měli mít stolici každý den. Příčinou zácpy může být právě špatně zvolené umělé mléko, nebo přechod na jinou značku. Někdy za zácpu může i mléko připravené ve špatném poměru, tedy koncentrovanější, než má být. Miminku můžete pomoci masáží bříška, teplou koupelí, nebo cvičením, kdy budete střídavě pokrčovat nožky k bříšku, jako při jízdě na kole.  Pokud je to nutné, můžete zkusit kakání vyprovokovat rektální rourkou, kterou opatrně zavedete dítěti do konečníku.Tříměsíční kolika

Kojenecká kolika dokáže hodně potrápit děti i maminky. Postihuje až 30% kojenců do šesti měsíců.  Většinou jde o nadýmání, způsobené polykáním vzduchu při krmení. To může způsobit špatná technika kojení, nebo příliš velká dírka v dudlíku lahve. Kolika se projevuje záchvaty pláče bez zjevné příčiny. Dokáže být velmi urputná a vyčerpávající. Miminko může plakat ve dne, v noci. Pláčem však polyká další vzduch a tím se problémy jen zhoršují.

Pomoci se dá masáží a teplými obklady na bříško. Šetrně zavedená rektální rourka taky dokáže vyvést plyny z bříška ven. Prospěšný je i fenyklový nebo kmínový čaj. Pro uměle živené děti k dostání mléko doporučené při těchto potížích.