Zapojení tatínka do péče? Výhra pro všechny

Všichni jsme pořád dokola poučováni o tom, co je důležité pro vztah dvou lidí. Jak se navzájem sbalit, jak nežárlit, kolik vydělávat, kam nechodit vůbec, kam jen občas… Tisíc a jedna rada pro naprosto ideální vztah. Existuje však ještě jedna podstatná nutnost pro soužití dvou lidí, která je možná méně atraktivní, rozhodně méně zmiňovaná, ale nesmírně důležitá. Ať už je partnerům dvacet nebo sedmdesát.

Péče o miminko | Foto: Shutterstock
Péče o miminko | Foto: Shutterstock

Musíme si pomáhat

Jste zvyklá zvládat vše sama? Málokdy poprosíte partnera o pomoc, protože si myslíte, že je i tak dost pracovně vytížený? Dokud jste jen dva, ještě to jde. Ale jakmile přijde dítě, věřte, že se Vám bude jakákoli partnerova pomoc velice hodit. Jenže ze dne na den se z něj pomáhající tatínek nestane.Naše dítě

Berte to tak od začátku. A názor, že děti jsou ženská záležitost, neakceptujte. Pro muže je mnohem těžší zvyknout si na fakt, že bude rodičem. Není s dítětem od samého počátku tak pevně spjat, jako žena. Když je taťka hodně mladý, může mu to trvat déle. Ale není to pravidlo!  A mnozí otcové, zvládají péči o miminko stejně dobře, jako matky.

Je dobré, aby s Vámi budoucí tatínek absolvoval vyšetření během těhotenství a hlavně ultrazvuky. A také abyste s pokračujícím těhotenstvím co nejčastěji při společných chvílích vnímali pohyby dítěte. Spolu byste měli dělat i všechno ostatní co je potřeba, než se miminko narodí. A přítomnost tatínka u porodu, to je pak ta nejlepší možnost, jak může otec prožít okamžiky vůbec největší blízkosti s dítětem.

Domácí kolotoč

Po návratu z porodnice přichází obyčejně pár perných týdnů pro všechny. Než si zvyknete na novou situaci a zavedete režim, který vám bude vyhovovat. Popovídejte si s partnerem o tom, že toho teď bude na Vás moc a že budete potřebovat, aby Vám pomáhal. Poproste a poděkujte a nezapomeňte pochválit. To funguje na nás všechny, od kolébky do hrobu.

Oceňte jakoukoli partnerovu pomoc typu „podej, podrž“ a nezlobte se na něj, pokud si na některé práce ještě netroufá. Někteří tatínci mají zpočátku strach manipulovat s novorozencem. Zdá se jim příliš malinký a křehký pro jejich chlapské ruce. Nedivte se. Vždyť i matky mají takové chvíle. Ale brzy se to poddá. Hezky tatínka nechte, ať se ze začátku jen dívá. Až sebere odvahu, neznechucujte ho výkřiky „Ulomíš mu nohu!“ nebo „Padá mu hlavička!“ Nedělejte z něho neschopného troubu.

Brzo se pozná, jak tatínek tráví čas s dítětem nejraději a čemu se naopak vyhýbá. Ze začátku by se měl určitě účastnit všeho kolem miminka tak, jak mu to jen čas dovolí. Aby věděl, co to obnáší.

Možná bude zprvu mít problém s přebalováním. Muži občas přijímají jen hygienicky čisté potomky. Pokud ale nekojíte, může třeba krmit z lahve. To je jedna z milých chvil, kdy mohou být spolu. Tatínci taky moc rádi koupou.Začněte vycházkami

Svěřte hrdému tátovi kočárek s načančaným miminkem na vycházku. Obstarat dítě po tu dobu jistě dokáže i naprosto nezkušený otec. Stačí jen vozit, správně houpat, nebo vrátit miminku do pusy vypadnutý dudlík.

Ať si dítko sám oblékne a po návratu také odstrojí. Časem se takto pozvolna ujme i dalších činností kolem miminka. A nebojte se. I na přebalování dojde, až to bude nutné. Věřte, že jste si vybrala pro život správného chlapa. Vždyť Vaše volba je i Vaší vizitkou. Jen každý začátek je těžký. A rodičovství se nikde nevyučuje. Až si i tatínek zvykne starat se o dítě, prospěje to všem. Čím dříve si vytvoří vztah s dítětem, tím pevnější po celý život zůstane. Vy nebudete uštvaná matka, pokud Váš partner bude spolehlivý otec. Jestliže plánujete velkou rodinu, pak to oceníte ještě více.