Vyzkoušeli jste již bílý šum?

Možná jste si maminky všimly, že vaše novorozené děťátko nemá rádo absolutní ticho, zatímco hukot pračky, vysavače, hluk z ulice či dunivá hudba jsou zvuky, které jej uklidňují. Ticho totiž není pro novorozence přirozené, zatímco hlučné a hluboké zvuky udělají z uplakaného novorozence doslova zázrak. Tím, že novorozence nenecháme usínat v tichu, ale vytvoříme kolem něj zvuky, podobné těm, které už zná z bříška, zkvalitníme jeho spánek a docílíme u něj rychlejšího usínání.

Vysavačem k uspávání | Foto: Shutterstock
Vysavačem k uspávání | Foto: Shutterstock

Jestli si chcete vyzkoušet, jaké zvuky obklopují dítě v děloze, ponořte se do vany a nechte vodu téct z kohoutku. Je to jako dunění vodopádu…

Přesně takové hluboké dunivé zvuky, které rozvibrují plodovou vodu a vytváří ony hluboké tóny, slyší i miminko v bříšku a jsou pro něj přirozené a příjemné.



Co je to bílý šum?

Takovému uklidňujícímu zvuku, který je lahodný a relaxační pro uši, se říká bílý šum. Na internetu si můžete vyhledat spoustu nahrávek bílého šumu, tedy opakujících se zvuků, které uklidňují a navozují příjemný pocit, ať už se jedná o šumění listí či zvuk deště, který se opakuje a navozuje i nám, dospělým příjemné uvolnění. Pouštění bílého šumu už pomohlo nejen miminkům, ale i mnoha dospělým lidem zbavit se problémů se spánkem a usínáním. Na trhu lze sehnat i generátory, takové krabičky s bílým šumem, což ale není levná záležitost, ale nespavci je ocení a pediatři doporučují. Ale samozřejmě levnější a snazší je si najít nahrávky těchto zvuků na internetu.

Jak dítě v děloze slyší?

Vývoj sluchu plodu je dokončen zhruba ve 20. týdnu těhotenství. A tedy právě v 5. měsíci těhotenství začíná plod vnímat zvukové podněty. Dítě tedy slyší celou druhou polovinu těhotenství svým sluchem ve svém prostředí vše, co ho obklopuje. Poznává maminčin tlukot srdce, slyší její trávení ve střevech, tok krve, zvuky a hlasy zvenčí… Když se miminko narodí, už pozná maminčin i tátův hlas, jeho zabarvení, tóny a přízvuk. Pokud jste, maminko svému děťátku zpívala pravidelně písničky, pozná je i po porodu, uklidní se a bude spokojené.

Kdybychom chtěli změřit intenzitu zvuku, který doléhá k uším dítěte v děloze na decibelové stupnici hluku, budeme se blížit hodnotě 80 decibelů, což je srovnatelné se zvukem projíždějících aut v rušném městském provozu či se zvukem vašeho vysavače, což je tedy docela síla… Nemůžeme nás tedy překvapit to, že pokud novorozenci navodíme zvukovou kulisu prostředí, podobné tomu v děloze, bude spokojený a bude se mu i dobře usínat.

Bílý šum tedy dítěti pomůže navodit příjemné a známé pocity z bezpečí dělohy, které pomůžou navodit kvalitní spánek a vedou ho k potěšení z odpočinku.



Bílý šum pomáhá miminku s usínáním

Hlučné a hluboké zvuky udělají z uplakaného novorozence doslova zázrak. Tím, že ho nenecháme usínat v tichu, ale vytvoříme mu zvukovou kulisu, zkvalitníme jeho spánek a docílíme rychlejší usínání. Podle řady odborníků tím, že budete miminku zhruba do deseti měsíců pouštět při spaní bílý šum, prodloužíte mu spánek o několik hodin. Z uřvaného křiklouna, který ne a ne usnout, se stává při poslechu nahrávky bílého šumu (či zapnutí digestoře) rozkošné spinkající miminko.

To určitě stojí za to vyzkoušet, že ano?