Problémy se spaním novorozence

Každá maminka by si po porodu a celodenním starání se o miminko ráda odpočinula. Někdy však děťátko ne a ne usnout, v nejhorších případech pláče. Některá miminka mohou mít zpočátku problémy s usínáním a se spánkem, a to zvláště proto, že si zvykají na nové prostředí. Pro ženu jsou tyto problémy velmi únavné a stresující. Jak se s nimi vypořádat a jak pomoci dítěti usnout?

Klidný dětský spánek | Foto: Shutterstock
Klidný dětský spánek | Foto: Shutterstock

Dětský spánek

Novorozeně většinou spí až 20 hodin denně. S přibývajícím věkem se délka spánku snižuje, například v šestém měsíci je to zhruba 10 hodin. Spánkový rytmus kojenců se vyvíjí postupně, takže se v prvních týdnech života značně liší od spánkového rytmu dospělého jedince. Miminko zatím nedokáže rozlišovat mezi nočním a denním spaním.



Novorozenec má na rozdíl od dospělého spánek rozdělen do více etap a je narušován pocity hladu. Zhruba 60% jeho spánku tak tvoří neklidný spánek, takže se velmi lehce probudí. Kvalita spánku je tím pádem také značně menší. Dítě bylo navíc ještě donedávna uloženo v děloze, kde mělo svoji bezpečnou a známou „schránku“. Je proto dobré, pokud mu tento pocit bezpečí poskytnete i mimo dělohu.

Zpočátku tak můžete používat zavinovačku, spací pytel a pohodlné přikrývky. Přes postýlku můžete také natáhnout například síť proti hmyzu nebo jinou jemnou látku. Prostředí, ve kterém dítě usíná, by se nemělo měnit, dítě ho musí znát a cítit v něm jistotu. Jestliže se čas, místo nebo způsob ukládání změní, začne miminko pociťovat úzkost a zmatek. Tak, jak dítě usne, by se mělo také probudit – na stejném místě a za stejných podmínek. Ať už dítě uspává maminka či tatínek, uspávací rituál by měl proběhnout vždy stejně. Pravidelný režim je nejdůležitější! U nemluvňat se například velmi osvědčuje tento postup: koupání, přebalení, kojení, odříhnutí, mazlení, zatemnění pokoje, uložení a přikrytí dítěte, ukolébavka a hlazení. Monotónní rytmické podněty pomáhají miminku lépe usnout.

Pro ještě větší pocit bezpečí dítěte se doporučuje zůstat u něj tak dlouho, dokud neusne. Uspávání miminka je poměrně dlouhou záležitostí a není kam spěchat. Správné ukládání trvá téměř 30 minut. Pro dítě znamená spánek odloučení od rodičů, sourozenců, hraček a všeho, co se v okolí děje. Není pro něj lehké všechny tyto zážitky opustit. Pomoci mu může například šátek s matčinou vůní umístěný v postýlce.



Vhodné prostředí

Na každé dítě však nemusí při uspávání zabírat ta stejná metoda. Jedno může chtít klid, druhé zase pozornost. Základem dobrého usínání je, aby bylo miminko přebalené a najezené, aby bylo v pohodlném oblečení, nebylo mu příliš teplo ani zima, a aby bylo v příjemném a známém prostředí (nejlépe tedy ve své postýlce, kterou zná). V místnosti by také mělo být přítmí, ale můžete nechat jemně svítit malou lampičku.

V pokoji před spaním vyvětrejte, aby mělo miminko čerstvý vzduch. Na usínání by mělo mít dítě klid, avšak některé maminky směle využívají hracích kolotočů či jiných hrajících hraček, které mohou pomoci děťátku usnout. Miminko uspávejte ihned, jakmile u něj spatříte známky únavy. Může se vám totiž lehce stát, že se pak dítě „přetáhne“ a již nebude moci usnout. Mezi první známky únavy patří například nezájem miminka o hračky a lidi, je apatičtější, tiché, nervózní, zívá a tře si očička. V této fázi je nejvyšší čas dát miminko do postýlky.

Bílý šum

Celých devět měsíců v děloze obklopovalo miminko zvuk o síle 80 decibelů (což odpovídá hluku vysavače). Proto nyní, když má dítě spát v naprostém tichu, je nervózní a pláče. Pomoci zde mohou tzv. bílé šumy. Bílé šumy jsou zvuky, které dítě uklidňují, zlepšují a prodlužují dobu jeho spánku. Jedná se například o šumění větru, vody, déšť, zvuky fénu, televize, větráku či projíždějících aut. Jak však takový šum realizovat? Na internetu je nahráno několik souborů s těmito zvuky, které můžete miminku při usínání pouštět. Do vyhledávače napište například natural sounds – zvuky přírody. Nejedné mamince se metoda bílého šumu vyplatila.



Spánkové desatero

  1. Potřeba spánku u dětí je individuální, některé spí více, některé méně.
  2. Dodržujte stále stejný uspávací rituál.
  3. Neukládejte dítě ke spánku příliš pozdě ani příliš brzo.
  4. Pravidelný režim – neměňte čas a prostředí, ve kterém dítě spí.
  5. Zvolte pro miminko vhodnou polohu (na zádech) a prostředí – teplota, tma/světlo, zvuky/ticho. Ve čtyřech měsících věku se dítě samo převrátí do polohy, která mu vyhovuje.
  6. Před spaním musí být miminko přebalené a najezené.
  7. Nezapomínejte na pohodlné oblečení dítěte.
  8. Ačkoli miminko během spaní pláče, může to být někdy pouhou součástí spánku.
  9. Jestliže se dítě samo na krmení nevzbudí, nebuďte ho.
  10. Dítě by se mělo probouzet ve stejném prostředí, ve kterém usínalo.