Jak zvítězit nad škytavkou

Kojenecká škytavka je běžný jev, kterým se maminky nemusí znepokojovat. Často ji pociťují maminky ještě nenarozených dětí, když se jim v pravidelných intervalech lehce chvěje bříško, protože se jejich miminko přepilo plodové vody.

Dětské škytání | Foto: Shutterstock
Dětské škytání | Foto: Shutterstock

Příčina kojenecké škytavky

U novorozenců je velice běžná, často nastává běžně po každém krmení. Ale i v případu kojenecké škytavky může maminky uklidnit, že s přibývajícími týdny a měsíci jejich miminka tato nepříjemná škytavka ubývá na četnosti a slábne.Příčina škytavky není tak zcela známá. Lékaři se přiklánějí k tvrzení, že škytavku způsobuje hodně naplněný žaludek, který se roztáhne a tlakem způsobí podráždění hlavního dýchacího svalu – bránice, což vyvolá její spontánní stahy.

Můžeme se setkat ale i s tvrzením, že ji způsobuje psychická nepohoda děťátka, způsobena například chladem nebo mokrou plenou. Většinou sama odezní, ale i my víme, jak může potrápit každého z nás, trvá-li moc dlouho. A proto zde přinášíme pár rad na to, jak se škytavky rychleji zbavit.

„Náš malý Davídek škytal po každém kojení. Jako maličký byl obecně škytavý typ. Vždycky mu od škytání pomohlo, když si trochu cucnul mého mlíčka. Dnes má už téměř dva roky a škytá jen při záchvatu smíchu.“ JanaCo tedy na nepříjemnou škytavku zabírá?

  • Dejte kojenci napít. Pokud kojíte, stačí, když si miminku dopřejete pár doušků mléka. Jinak stačí dvě lžičky převařené kojenecké vody nebo čajíčku. Toto zabírá téměř stoprocentně. Setkala jsem se v porodnici i s radou přidat na lžičku do pití jednu kapku citronové šťávy.
  • Zvedněte jej do svislé polohy, možná bylo miminko špatně odříhnuté a tlačí jej vzduch, který spolykalo při krmení.
  • Ujistěte se, zda jej není třeba přebalit a nemá dlouho mokrou plenku. Právě chlad může škytavku u kojence také vyvolat. Pokud má studené ručičky, zahřejte jej.
  • Někdy pomůže otevřít okno, aby se dítě nadechlo chladnějšího vzduchu. Můžete i vyzkoušet fouknout lehce dítěti do obličeje, čímž dojde ke změně frekvence dýchání, které škytavku zastaví.
  • Pokud ani nic z toho nepomohlo, vezměte miminko do náruče a tiše mu zpívejte. Váš hlas děťátko uklidní, dojde k pravidelnému a rytmickému dýchání, které škytavku zastaví.