Jak koupat novorozence? Vanička nebo kyblík

Koupání miminek v kyblíku bylo před lety velmi moderní. Tak jako každou novinku, jej chtěli všechny maminky mít, coby pokrokovější koupací nádobu. Koupání v kyblíku bylo původně určeno jen pro novorozence. A vlastně jen pro ty předčasně narozené. Mělo jim dopřát chvíle v prostředí podobném jako před porodem a napomoci jim tak k celkové adaptaci. Dítě je v koupacím kyblíku v malém prostoru, obklopeno vodou, stejně, jako v mámině bříšku.

Dětské koupání | Foto: Shutterstock
Dětské koupání | Foto: Shutterstock

Kyblíková idylka

Touha maminek vyzkoušet novinku přinesla během let téměř samé pozitivní zkušenosti s koupacími kbelíky. Takže, ačkoli ta pravá módní vlna opadla, jsou kýblíky stále v kurzu. Koupání v malé nádobě, v níž tělíčko obklopuje teplá voda, působí dobře na všechna miminka, nejen na ta nedonošená.



Kyblíky jsou určeny sice jen pro první měsíce života, ale maminky je většinou používají déle. Odrostlejší kojenci se s potěšením dotýkají chodidly dna, a nadnášeni vodou stojí. Nasoukat se do kyblíku pro radost, dokáží ještě i tříleté děti. Pro ně už jde ale hlavně o zpestření doby koupání. Kyblík už je jim malý. Výměna koupací nádoby vás nemine.

Jak vybrat kyblík?

I koupací kyblíček je vlastně jenom kbelík. Má ale jinou povrchovou úpravu a je účelově tvarovaný. Všech barev a model od modelu pochopitelně dokonalejší. Máte na výběr z mnoha variant i cenových relací. Cena kyblíků se nejčastěji pohybuje v rozmezí 500 – 1000 Kč. Chcete-li, můžete pořídit i univerzální podstavec pod kyblík, v přibližně stejné hodnotě. Kyblíčky jsou v prodeji průhledné i neprůhledné. Praktičtější je průhledný. Máte tak přehled, jak je v něm miminko poskládáno.

Jak na koupel v kyblíčku

Přes veškeré ujišťování prodávajících, že koupání hravě zvládne jedna osoba, je ze zkušeností maminek lepší, mít k ruce ještě jednu osobu. Alespoň pro začátek, kdy je dítě tak malé, že neudrží hlavičku, a vy ještě nemáte patřičný zácvik. Držet hlavičku a zároveň zvládnou mytí, se musíte trochu naučit. Proto ze začátku dávejte raději méně vody.



V kbelíku je prostě málo místa a to má své nevýhody. Dítě občas nelze tak dobře umýt. A u těch nejmenších zaměstnává držení hlavičky často obě ruce. Určitě jej ale oceníte při nedostatku místa v koupelně, při balení zavazadel, nebo na dovolené. Originál zakoupíte i s návodem na koupání. Relax v kyblíku některým dětem pomáhá od nadýmání a plynatosti, u jiných je však bez účinku.

Zajímavým postřehem je, že děti, které se koupou v kyblíku, a obličej se jim vlastně jen otírá, nemají natrénováno například stříknutí vody do obličeje tak jako je tomu ve vaně. To se projeví, když začnete chodit s dítkem na plavání, nebo ho koupat ve větším množství vody.

Vanička, vana

Koho by kdy dřív napadlo, že v dětské vaničce novorozenec může trpět úzkostí z velkého prostoru. Ale přestože se o tom nemluvilo, doporučovalo se vkládat nejmenší miminka do vaničky jen zabalená do bavlněné plenky nebo osušky. Tak, aby se cítila pro první okamžiky kontaktu s vodou zamotaná, a tedy bezpečná. Ušetřit novorozence příliš velkých, stresujících prostor v prvních dnech života, není tedy nijak novým objevem.



Některé děti stresuje při koupeli i poloha na zádech. Ale většina miminek kontakt s vodou opravdu miluje a i vaničku snáší velmi dobře. Vanička poskytuje více místa pro manipulaci s dítětem. Koupání usnadní i protiskluzová podložka či lehátko. Odrostlejší, sedící miminko si už ve vaničce krásně pohraje. A pozdější stěhování do velké vany už bývá zcela bez problémů. Nemůžete-li se rozhodnout, pořiďte kyblík i vaničku. Sama poznáte, kdy je čas na změnu. Nebo, pro radost dítěte, můžete používat na střídačku.