Mázek, nejsilnější ochránce imunity

Mázek je bílá lipidická vrstva, takový ochranný film na kůži novorozence. Pokud vám při porodu nechala porodní asistentka neumyté miminko na bříšku, nemohly jste si mázku nevšimnout. Miminko je pokryté bílou vrstvou mazu, který při dotyku jemně klouže. Má svou charakteristickou příjemnou vůni a často nedocenitelné funkce.

Snímek plodu | Foto: Shutterstock
Snímek plodu | Foto: Shutterstock

Množství mázku, jakým je tělíčko novorozence pokryto závisí na donošenosti dítěte a také na pohlaví (více ho mají holčičky). Děti nedonošené mají mázku mnoho, zatímco děti přenášené mají mázku málo a kůži mají často vrásčitou, což se samozřejmě po čase upraví.



Mázek – ochrana již v bříšku

Mázek se vytváří už v matčině lůně přibližně kolem 20. týdne těhotenství, kdy ho spoluvytvářejí odloupnuté šupinky kůže a sekret vnitřních žláz. Děťátku, které je obklopené plodovou vodou tak způsobuje lipidickou bariéru mezi povrchem těla a brání tak přílišné maceraci jemné kůže. Nedochází tak k nadměrnému vylučování tekutin a elektrolytů z těla do plodové vody.

Mázek-usnadňuje dítěti přirozený porod

Při porodu má mázek nezastupitelnou úlohu. Snižuje dítěti tření při průchodu porodními cestami. Dítě se tak snáze proklouže na svět.

Mázek – nejsilnější ochrana imunity

Příroda je chytrá, ani mázek nemá novorozenec náhodou. Pomůže mu v prvních dnech života. Mázek funguje jako bariéra proti nadměrnému vysušování, úbytku tekutin z těla miminka. Působí tedy termoregulačně a je to vlastně ten nejpřirozenější hydratační krém na světě určený pro novorozeneckou pokožku. Mázek je totiž tvořen z 80 % vodou, proto je jeho hydratační funkce nenahraditelná. Vrstva mázku je vlastně navíc účinkuje jako přírodní filtr, který chrání kůži před bakteriemi a viry. Díky němu si kůže udržuje své kyselé pH, čímž brání rozvoji patogenních mikroorganismů.

Trend v porodnicích – nemýt dítě

Před dvaceti lety byste byla za špindíru, která své dítě v porodnici ani jednou nevykoupala.  Nynější přístup v porodnicích, nejen těch soukromých, je ale otevřený přírodnímu pojetí péče o dítě. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje dítěti nemýt ani nestírat mázek po dobu 24 hodin po porodu, kdy se největší část mázku sama vstřebá. Z toho důvodu jsou děti krátce a rychle osušeny do sterilní pleny a poté dány mamince na bříško a přikryty. Mázek je tak v  prvních hodinách života novorozencům ponechán. Nejdéle se mázek udržuje v kožních záhybech a na víčkách, i tam se ale po čase vstřebá, případně ho pak můžeme jemně omýt houbičkou. Mázek se sám úplně vstřebá po pěti až deseti dnech.

Dětské sestřičky vám samozřejmě umožní rozhodnutí, zda dítě v porodnici umýt či neumýt. Názorně vám i ukážou, jak se novorozenec koupe, jak se má správně při koupání uchopit, abyste mu neublížila. Samozřejmě záleží na každé mamince, jak to chápe a prožívá. Ale nyní už není neobvyklé poprvé dítě koupat až doma, poněvadž mázek se vstřebává úplně většinou až po pěti dnech. Překvapí vás, že se kůže děťátka sama vyčistí, je voňavá a není vysušená. Mázek je totiž zcela přirozený film vašeho dítěte na povrchu kůže.



Jak často doma koupat kojence?

A jak je to s koupáním v pozdějších dnech či týdnech? V současné době pediatři nedoporučují každodenní koupání kojence. Úplně postačí krátké pětiminutové koupání každé 2-3 dny, aby se tenká pokožka kojence zbytečně nevysušovala.

To naše maminky nás koupaly častěji, že ano? Inu každá doba má své moderní trendy a poznatky.