Když je koupel zábava

V minulosti se doporučovalo koupání kojenců pravidelně každý večer. Názory na tuto problematiku se různí, ale obecně lze říci, že dle současných trendů se doporučuje koupání jednou až třikrát týdně, podle individuální potřeby.

Dětská koupel | Foto: Shutterstock
Dětská koupel | Foto: Shutterstock

Koupe celá rodina

Koupání miminka bývá často oblíbeným rodinným rituálem. Chtějí se zúčastnit třeba i babičky a dědečkové. Každý se rád podívá, jak se děťátku líbí ve vodě. Šplouchají na něho, nešetří pochvalnými výkřiky o roztomilosti svého potomka, podávají mu různé hračky a často si dané okamžiky zvěčňují focením. Děťátko je ve vodě přirozeně spokojené a užívá si pozornosti blízkých. Koupání se v dnešní době nebojí ani tatínkové, kteří k této činnosti přistupují často s chutí a mohou tak úspěšně rozvíjet svůj vztah s miminkem.



Co je dobré vědět

Koupání kojence může stmelovat rodinu, ale především splňuje důležitý hygienický účel. Dítě mívá opakovaně během dne na těle zbytky vyměšování, blinkání, stravy, a podobně.
Tělíčko se ve vodě příjemně osvěží. Zanedbatelné nejsou ani pohybové aktivity ve vodě, protože daný pohyb si dítě užije volněji a s jinými pocity, než v oblečení a na suchu. Koupání při správných podmínkách přispívá také k žádoucímu otužování. Většina dětí miluje pobyt ve vodě a těší se na koupání. Starší kojenci brzo zjistí, jak lze ve vodě dovádět a cákat. Při použití moderních speciálních vaniček ani nemusí být po koupání v místnosti potopa. Při koupání bývá v domácnostech rušno a veselo. Dítě je pak unavené a spokojeně usne.

Frekvence koupání

Proč se již nedoporučuje každodenní koupání kojenců? Miminka mají velmi jemnou a citlivou pokožku. Velmi častým koupáním pokožka ztrácí svůj ochranný filtr. V současnosti jsou děti ve větší míře náchylné k různým ekzémům a alergiím, takže je lepší pokožku příliš nedráždit. To platí především v souvislosti s používáním různých mýdel či šampónů.

Jak správně koupat

Před samotným koupáním je dobré přesvědčit se, zda je v bytě přiměřená teplota. V místnostech, kde se bude manipulovat s děťátkem, by neměl být průvan ani zapnutá klimatizace. Před samotným koupáním je nutné připravit všechny potřebné věci, aby se pak nemuselo od dítěte odbíhat. Většinou bývají tyto potřeby v úložném prostoru přebalovacího pultu. Také je nutné přichystat čisté oblečení pro dítě. Voda na koupání by měla mít zhruba 38 stupňů. Dítě by nemělo být před koupáním unavené.

Pokud některé dítě zpočátku pláče, je vhodné mluvit na něho uklidňujícím hlasem a hladit ho. Žínkou nebo houbičkou dítě omyjeme. Myjeme hlavičku, kterou neustále podpíráme a postupně omyjeme celé tělo. Po vykoupání přeneseme miminko v osušce na přebalovací pultík a provedeme zbývající hygienu. U menších kojenců to bývá čištění pupíku, uší a očí. Někteří rodiče miminku promašťují pokožku, někteří to považují za zbytečné. To je zřejmě individuální záležitost a je vhodné dodržovat doporučení příslušného pediatra. Celá tato akce koupání je ideální příležitostí pro komunikaci, hraní a fyzický kontakt mezi rodiči a dítětem. Po oblečení děťátka následuje krmení a uložení do postýlky ke spánku.



Výbava

V prvé řadě je nutné mít vaničku nebo koupací kyblík. Ve specializovaných prodejnách lze nalézt různé rozměry a anatomické tvary dětských koupacích nádob. Výběr záleží na osobní preferenci rodičů. Kyblík je skladnější, ale tradiční vanička může posloužit delší dobu, protože se do ní může vejít i větší dítě. Pokud vanička neobsahuje lehátko, přijde vhod alespoň protiskluzová podložka. Dále do výbavy patří osušky a ručníky, žínky, teploměr do vody (zkušené maminky odhadnou správnou teplotu vody vlastní rukou) a případně dětská kosmetika.

Někteří rodiče se úmyslně dětské kosmetice vyhýbají a používají pouze vodu, případně dětské mýdlo. Na dětské vlásky po koupání je vhodný jemný kartáček. Pokud po koupání promašťujeme kojeneckou pokožku vhodným dětským krémem, slouží tato činnost zároveň jako masáž. Podle potřeby vyčistíme kojenci uši a pupík a příslušné potřeby lze zakoupit v lékárně.

Koupel je zábava

Je dobré v rodině přistupovat ke koupání dítěte jako k příjemné a zábavné hře, nikoliv jako k povinnosti. Všichni zúčastnění se mohu na večerní koupací rituál těšit a užít si množství vzájemných podnětů. Zásadně platí, že malé dítě neponecháváme ve vodě ani na moment bez dozoru.