Jaké jsou ideální podmínky pro spánek novorozence?

O novorozencích se něžně říká, že jen papají, vyměšují a spí. Ano, čerstvě narozené miminko je opravdu zcela v zajetí naplňování svých elementárních potřeb. Všestranná adaptace na život mimo dělohu, je pro malého človíčka hodně náročná. Vyjma času krmení, spí zpočátku novorozenec téměř pořád. O důležitosti spánku pro jeho zdárný vývoj vypovídá i to, že někdy se sám nevzbudí ani na mléko. Spánek tedy dostává přednost dokonce i před výživou. Pro člověka je zcela zásadní po celý život. A u miminek je důležitý dvojnásob. Proto by pro něj měla mít co nejlepší podmínky. Vše je třeba zařídit dříve, než bude novorozeně spát poprvé doma. A na co by tedy měli rodiče pamatovat?

Jak uspat miminko | Foto: Shutterstock
Jak uspat miminko | Foto: Shutterstock

Výběr a umístění postýlky

Každá dětská postýlka musí být hlavně bezpečná. A to se týká i materiálu a barev, které musí být zdravotně nezávadné. Zatímco postýlku není nutně potřeba pořizovat úplně novou, nová by rozhodně měla být matrace. Ta nesmí být už používaná, a tudíž proleželá. Trpěla by tím vyvíjející se páteř miminka. Ze stejného důvodu se nedoporučuje dávat dětem do 1 roku polštář pod hlavičku. Umístění postýlky dá někdy trochu přemýšlení. Neměla by stát pod oknem, či tam, kde hrozí průvan, ani příliš blízko topení. Teplota v místnosti by hlavně pro noční spánek, neměla překročit 20 stupňů.



Poloha ve spánku

Doporučení, jaká poloha ve spánku je pro miminko nejzdravější a nejbezpečnější, se střídají. Zatímco se kdysi doporučovalo, aby se novorozenci v zájmu zdraví a bezpečí ukládali ke spánku výhradně na bříško, dnes se více doporučuje poloha na zádech. A to hlavně v souvislosti s nebezpečím syndromu náhlého úmrtí. Svědčí to o tom, že nevíme zdaleka vše o tajích dětského organismu. A nevíme tolik, kolik bychom potřebovali, o syndromu náhlého úmrtí. Řešením je být miminku během spánku nablízku a pořídit, pokud možno nový, monitor dechu. U starších přístrojů z druhé ruky se často stává, že spouští planý poplach. Monitor, zapůjčený v porodnici nebo v laktační poradně, by měl být spolehlivý. Dech miminka ve spánku je třeba monitorovat nejvíce prvních 6 měsíců.

Proč miminko špatně spí

Když má dítě potíže se spaním nebo usínáním, je to pro rodiče vždycky velká starost. Miminko je pak mrzuté a při nejlepší snaze nemůže dobře prospívat. Za problémy často stojí bolesti bříška, na které nejmenší děti často trpí. Neklidný nebo velmi krátký spánek může mít však i jiné příčiny, než zdravotní. Malé dětičky jsou totiž velmi citlivé vůči jakémukoli nepohodlí. Je samozřejmé, že miminko je třeba ukládat ke spánku vždy syté a suché. Oblečené by mělo být přiměřeně v příjemném, nedráždivém, materiálu. Nesmí mu být zima, ale ani horko. Někdy se rodiče domnívají, že je potřeba hned od začátku nastavit pevný režim krmení a spánku a myslí si, že se jim to podaří. U novorozence se ale takový režim jednak zavádí velmi špatně a navíc mu spíš škodí, než prospívá. Určení, kdy bude jíst a kdy spát, je dobré nechat na něm. Rozhodně mu neprospívá, budit ho kvůli krmení. Protože když se dítě samo na jídlo nevzbudí, znamená to, že spánek opravdu potřebuje.



Délka jak denního, tak nočního spánku se u dětí už od malička liší. A to, zda jim ke spokojenosti stačí krátký spánek, nebo naopak potřebují spát déle, si odnesou až do dospělosti. Když dítě spát nechce, neuchylujte se, jen proto, že by spát mělo, k oné podivné, občas propagované metodě „vyplakání.“ Snad je dobrým vynálezem pro rodiče, jak se dítětem muset o něco méně zabývat. To ovšem za předpokladu, že mají nervy ze železa. Pro dítě samotné se však tato metoda nejeví nijak přínosná. I bez ní se naučí usínat samo, i bez ní se bude prodlužovat doba jeho nočního spánku, i bez ní se zvolna adaptuje na zaváděný režim. Jen to bude vyžadovat trochu času a pozornosti, což se však rodičům mnohonásobně vrátí.