Ideální teplota a vlhkost v pokoji pro miminka

Miminka prospí až 18 hodin denně ve své postýlce v pokojíčku. Tráví tedy ve svém pokojíčku hodně času a je potřebné zajistit mu v něm vhodné podmínky. To se však netýká jen jeho výbavy, ale také teploty a vlhkosti vzduchu. Oproti dospělému člověku má však miminko trochu jiné potřeby. Jelikož bylo ještě donedávna dítě v matčině děloze, kde mělo velké teplo, potřebuje alespoň ze začátku teplejší prostředí než dospělý člověk. Nic se však nemá přehánět!

Nastavení teploty v dětském pokojíčku | Foto: Shutterstock
Nastavení teploty v dětském pokojíčku | Foto: Shutterstock

Nepřetápějte!

Špatná teplota a zejména vlhkost vzduchu v dětském pokoji může u miminka způsobovat časté onemocnění dýchacích cest a další zdravotní problémy. Přes den by se měla ideální teplota v dětském pokoji pohybovat mezi 21 – 24 °C.  S růstem miminka postupně teplotu snižujeme, po šestém měsíci by neměla přesahovat 21 °C. Na noc by pak měla být teplota v pokoji menší, asi 17 – 19 °C. Na spaní se doporučuje v místnosti spíše netopit, nebo co nejméně.



Podle teploty v pokoji pak musí být dítě vhodně oblečeno, tedy neoblékat jej ani příliš, ani málo. Nespoléhejte moc na peřinku, dítě ji během spánku odkope, a nedávejte dítěti spací čepičku. Dítě potřebuje mít holou hlavičku, aby si mohlo regulovat svoji tělesnou teplotu! Maminky mají všeobecně tendenci dítěti v pokojíčku přetápět, například i na takových 27 °C, tato teplota je však už přehnaně vysoká. Dítě se při ní rychle zpotí, což není právě zdravé a dobré. Děti mohou lehce nastydnout, mít vyrážky a bývají více choulostiví než ostatní, nebudují si tak potřebnou imunitu a otužilost. Při koupání miminka by měla být teplota v koupelně mírně vyšší než pokojová, uvádí se 24 – 25 °C. Nahé a mokré miminko totiž rychle ztrácí svoji tělesnou teplotu.

Zvlhčujte

Vlhkost se v pokoji udržuje hůře než teplota a je obtížnější dosáhnout její požadované míry. Doktoři se shodují, že vlhkost by neměla klesnout pod 50 %, ideální vlhkost v místnosti je pak 55 %. Pokud vlhkost klesne pod 30 %, je již vzduch velmi suchý a vysušuje sliznici, nad 60 % je naopak jako v tropickém pralese nebo botanické zahradě. Na noční spánek se doporučuje 50 %, a to proto, že se na spaní nemá topit kvůli chladnému vzduchu.

Vlhkost by tak mohla být přílišná. Používat samozřejmě můžete různé zvlhčovače vzduchu. Když si ale vlhkost vzduchu vlhkoměrem následně změříte, nejspíše zjistíte, že zvlhčovač příliš nepomáhá. Proto je dobré, namočit kusy látky (ručníky, utěrky či hadry) do vody a pověsit je na různá místa po pokoji, nebo je položit na radiátor. Vzduch zvlhčí několikrát účinněji než samotný zvlhčovač. Ke zvýšení vlhkosti v pokoji pomáhá také pravidelné větrání. Větrejte třikrát denně 5 – 10 minut, okno mějte otevřené dokořán. Dítě samozřejmě nenechávejte v průvanu. Pokud necháváte okna celý den otevřená na tzv. mikroventilaci, vzduch se tím téměř nemění, pouze uniká teplo. Pozor na extrémy! Velká vlhkost vzduchu může způsobovat plísně. Naopak příliš suchý vzduch zhoršuje dýchací potíže a nesvědčí imunitě.



Tipy: Jak zvlhčit vzduch

  • Větší misku naplňte vodou a kápněte do ní trochu citronové nebo pomerančové šťávy, poté ji postavte na zapnutý radiátor. Nejen, že se bude vypařovat voda, která zvlhčí vzduch, ale také citronová šťáva, která má pozitivní účinky na dýchací cesty. Na topení také můžete položit mokrý ručník či prostěradlo.
  • Vzduch se zvlhčí také vařením, praním a sušením prádla. Pokud má tedy dítě pokoj vedle kuchyně, nechávejte při vaření otevřené dveře. Sušit prádlo můžete přímo v dětském pokoji na sušáku.
  • Při mírném nedostatku vlhkého vzduchu může stačit radiátorový odpařovač. Ty pojmou až několik litrů vody. Vodu však pravidelně měňte, abyste zabránili tvorbě bakterií.
  • Zvlhčit vzduch vám pomůže i opravdu účinný a kvalitní zvlhčovač. Těch je hned několik druhů: s teplou párou (ničí bakterie, zvyšuje teplotu v místnosti, spotřebuje hodně energie), se studenou párou (neohřívá místnost, je tichý a energeticky úsporný) či ultrazvukový (vytváří jemnou mlhu, je tichý a má nízkou spotřebu energie). Pokud je zvlhčovač zapnutý, nevětrejte! Průběžně kontrolujte vlhkost vzduchu, aby nebyla příliš vysoká.
  • Vzduch údajně zvlhčují i květiny, rozprašovač na květiny, akvárium či dekorativní fontánky s vodou.