Jak zabránit deformování lebky u novorozence

Novorozenec má několik prvních měsíců po narození velmi křehkou hlavičku, a to kvůli měkkým lebečním kostem. Hlava je tak jeho nejcitlivějším místem na těle a musí se na ni dávat pozor. Vzhledem k pružnosti a měkkosti kostí pak může snadno dojít k deformaci lebky. Jak těmto potížím předejít?

Kontrola hlavičky novorozence | Foto: Shutterstock
Kontrola hlavičky novorozence | Foto: Shutterstock

Na co dát pozor?

Nejčastějším typem deformace lebky u novorozenců je tzv. plagiocefalie – šišatá hlava. K postižení dochází zejména v oblasti temena, které je buď zprava, nebo zleva zploštělé.  Při pohledu ze shora se nám zdá, že je jedna strana lebky zploštělá a druhá protáhlá. Změny pozorujeme i v obličeji miminka, zejména na čele a uších. Tato deformace může být zapříčiněna již polohou miminka v děloze (zejména u vícečetného těhotenství), nebo nesprávným ukládáním dítěte ke spánku. Miminko příliš často a dlouho leží na zádech a dívá se pouze jedním směrem. Předčasně narozené děti jsou navíc k deformacím lebky náchylnější, protože mají lebeční kosti ještě více měkké, než miminka narozená v termínu. Měli bychom dbát na to, aby novorozenec nelehával pouze na jednom boku a na jedné straně hlavy, ale aby polohy střídal. Lebeční šev na hlavičce miminka ještě není srostlý a ztvrdlý, proto se lebka velmi snadno přizpůsobí okolnímu prostředí. Snažte se tedy střídat strany, na kterých miminko usíná.



Aby nedocházelo k deformacím lebky zapříčiněných špatnou polohou miminka, dávaly dříve matky svým dětem pod jednu stranu hlavičky balíček mouky, pytlík s pískem či knihu. Dnes už se s takovými praktikami setkáváme málokdy, maminky raději preferují válcovité polštářky nebo ručníky. Hračky a různé podněty pro miminko rozmístěte po celé postýlce, aby otáčelo hlavičkou do všech stran. Pozor také dávejte na autosedačky, ve kterých dítě velmi rychle usne. Bohužel však celou cestu prospí na jedné straně hlavy. Nemělo by proto být v autosedačce příliš dlouho. Nechávejte dítě pást koníky, v této poloze nedochází k tlaku na lebku a navíc může dítě libovolně hlavou otáčet. Strany střídejte také při krmení miminka. Deformace lebky není žádná velká katastrofa, na funkci mozku či motorický vývoj jedince nemá vliv. Je však velmi nepříjemným estetickým problémem. Objevují se ale také spekulace, že deformace lebky může způsobovat špatné držení těla.

Jak deformaci řešit?

Přibližně do tří měsíců věku dítěte můžete deformaci hlavičky korigovat jeho správným polohováním a ukládáním. Varovným signálem pro rodiče může být kulatá lysinka, která se dítěti na hlavičce utvoří, pokud si lehává pouze na jednu stranu. Hlavičku miminka natáčejte na nezploštělou hlavu a přes den jej co nejčastěji nechávejte ležet na bříšku. Pro větší pohodlí mu dejte pod hrudníček srolovaný ručník. Od čtvrtého měsíce už zdravému dítěti poloha pouze na zádech nestačí a snaží se různě otáčet. Dávejte mu proto hračky z různých stran, čímž ho motivujete ke změnám polohy. Může tak dojít k tomu, že se dítě samo přetočí na bok či na bříško.

Pokud se deformace nelepší, je vhodné navštívit doktora. Ten vám může ukázat různá cvičení a předepsat rehabilitace nebo doporučit speciální cvičební metody (např. Vojtova metoda). U těžších případů deformace je třeba lékařský dohled, využívají se tzv. kraniální remodelační ortézy. Jedná se o jakousi zdravotní helmu, která se umístí na hlavu dítěte. Helma pak usměrňuje růst a tvar lebky miminka. Vyrábí se na míru, tedy pro každé dítě zvlášť, podle deformace. Nemějte obavy, tato metoda je bezbolestná. Miminko sice může zpočátku proti helmě protestovat, ale časem si zvykne. Helma se využívá i při léčbě brachyocefalie (syndrom ploché hlavy). U závažnějších deformací, jako je například skafocefalie (tzv. loďkovitá hlava – mozkovna je úzká, dlouhá a ve středu vypadá zahroceně) je nutné, aby dítě podstoupilo operaci.



Tipy:

  • Nedávejte hračky v postýlce pouze na stejné místo, ale měňte jejich rozmístění.
  • Nepřetáčejte dítě jen na bok, ale také střídejte pozici nožiček a hlavy. Jednou bude spát dítě hlavičkou ke stěně, podruhé nohami.
  • Na změny stran pamatujte také při krmení, přebalování, koupání a sledování televize.
  • Nebojte se dávat dítě ležet i na bříško. Pod hrudník mu vložte smotaný kus látky, bude se mu ležet pohodlněji.
  • Pamatujte, že nikdo nemá dokonale symetrickou hlavu. Miminka jí navíc mají po průchodu porodními cestami vždy mírně asymetrickou, tato asymetrie časem zmizí sama.