Jak se pozná dětská kýla?

Kýla (hernie) postihuje děti i dospělé. Pokud se projeví brzy po narození, jde o kýlu vrozenou, nikoli získanou. Dítě s ní už přišlo na svět. Statisticky kýla postihuje až 20% dětí. Častěji chlapce a celkově pak nejvíce nedonošená miminka.

Dětská kýla | Foto: Shutterstock
Dětská kýla | Foto: Shutterstock

Nejmenší děti postihuje zejména pupeční a tříselná kýla, chlapečky také může navíc potrápit i vodní kýla. Nevylučují se rodinné dispozice. Jde o vytlačení některého z vnitřních orgánů z jeho přirozeného místa. Kýla vzniká vždy tam, kde je oslabená břišní stěna, nebo si najde mezivazivovou štěrbinu.



Jak odhalit kýlu u miminka

Pupeční kýla je u miminek tou nejčastější. Není neobvyklé, že kýlu, ať už jakoukoli, objeví až dětský lékař při vyšetření. Nemá totiž specifické příznaky, které by na ni ukázaly. Pupečníková kýla je kulatý otvor ve vazivu kolem pupíku. Ve chvílích, kdy dítě musí vyvinout tlak na tuto oblast, objeví se v místě malá, nebolestivá boulička. Zakrátko zase zmizí.

Tříselná kýla je také poměrně častá. Projevuje se bouličkou v oblasti třísel, která se stejně tak, jako u kýly pupeční, střídavě objevuje a mizí. Někdy má miminko zažívací problémy z nezjištěné příčiny. Může extrémně často ublinkávat nebo zvracet.

Vodní kýla u chlapečků se vytváří už během nitroděložního vývoje. Vzniká, jestliže se neuzavře otvor v pobřišnici po definitivním sestoupení varlat do šourku. Při vodní kýle vypadá jedno varle větší než druhé, nebo je šourek nezvykle veliký. Při podezření lékař prosvítí šourek baterkou. Pokud se jedná o vodní kýlu, obklopuje varle (případně obě) čirá tekutina.



Léčba kýly

Pokud má miminko kýlu, často je jen sledováno. U pupeční kýly se vyplatí vyčkat. Většinou se sama zatáhne. Pomůže kýlní pás pro miminka a také cvičení. Pokud kýla nezmizí, operuje se až s časovým odstupem. Také vodní kýla není nijak závažný stav. Pokud se však průchod do dutiny břišní sám neuzavře do 2 let dítěte, je nutná operace.

Chirurgický zákrok se však neodkládá, pokud má miminko tříselnou kýlu. Ta nikdy sama nezmizí a je při ní vyšší riziko uskřinutí. Toto riziko je tím větší, čím je dítě mladší.  K uskřinutí dojde v případě, kdy vyhřezlý břišní obsah zvětší následkem přiškrcení svůj objem, a nemůže se tak už vrátit zpět na své místo. Jde o závažný stav, při němž může dojít k neprůchodnosti střev, hromadění střevního obsahu a následné infekci. Proto je nutné co nejdříve operovat.



Operace kýly u miminka. Co vás čeká?

Rozhodně nejhorší na celé věci je pro rodiče vědomí, že miminko již ve věku několika měsíců musí pod narkózu. Vím, jak se mě zmocňovaly nepříjemné pocity, když narkóza, právě z důvodu operace kýly, čekala mou devítiměsíční dceru. Byla v tom čase na oddělení nejmladší. Co když ji uspí moc? Nebo málo? Všechno ale proběhlo více, než dobře. Trochu srdcervoucí bylo období před operací, kdy se musí nechat dítě vyhladovět. Dceři musel stačit dudlík, který jsem namáčela pod tekoucí vodou. Operace proběhla druhý den ráno a trvala asi 20 minut. Dcerka se vrátila na pokoj s malinkou jizvičkou v třísle. A když se trochu dospala, vypadalo to, jakoby ji ani neoperovali. Obdivuhodně se zajímala o hračky a byla ve velmi dobrém rozmaru. Domů jsme odešly následující den. Vůbec se nepamatuji, že by dcera dala jakkoli najevo, že ji jizva bolí. Hojila se skvěle a do dvou let úplně zmizela. Potud má vlastní zkušenost. Některé děti sice chvíli po narkóze zvrací, což může odchod domů trochu oddálit. Celkově je ale operace kýly jednoduchý zákrok, který i ti nejmenší zvládají velmi dobře.