Jak si efektivně poradit s hemeroidy

Hemoroidy (velmi často nesprávně označované jako hemeroidy) trápí ženy v těhotenství i po porodu. Jsou nepříjemnou a svědivou nemocí, která zkomplikovala život nejedné čerstvé mamince.

Hemeroidy | Foto: Shutterstock
Hemeroidy | Foto: Shutterstock

Lidé se o nich většinou stydí mluvit, a to i se svým doktorem. Přitom je to onemocnění, jako každé jiné. Vyznačují se zejména krví ve stolici, svěděním a pocitem tlaku v konečníku. Lze jim předcházet, jak je bezpečně poznat a co na ně platí?



Krvácející žíly

Slovo hemoroidy pochází z řeckého spojení haimorrhoides flebes, což v překladu znamená krvácející žíly. Ty jsou totiž příčinou všech dalších nepříjemných následků. Hemoroidy vznikají zvýšeným tlakem na žilní pleteň v okolí konečníku, čímž dochází k jejímu zvětšení a zduření. To se stává zejména při silném tlačení na stolici, při zácpě, průjmu, v těhotenství, při porodu a v sedavém zaměstnání. Následkem toho se pak dostavuje nejprve svědění a tlak v okolí řitního otvoru, poté se začne objevovat krev ve stolici nebo na toaletním papíře. V pokročilém stádiu pak dochází k žílám vyhřezávajícím z řitního otvoru, které jsou problémem lékařským i estetickým. Zpočátku ani nemusíte zpozorovat, že hemoroidy trpíte. Lidé je většinou odhalí až při bolestech a krvácení.

Hemoroidy dělíme na dva typy – vnitřní a vnější. Vnější hemeroidy se nacházejí zvenku kolem řitního otvoru a jsou bolestiví stejně jako hemoroidy vnitřní. Na rozdíl od nich však samy vymizí. Pro jejich léčbu si je stačí mazat speciálním krémem, gelem či mastí (používá se třezalková, měsíčková nebo habrová) kterou vám předepíše doktor. Vnitřní hemoroidy jsou trochu závažnější. Vyznačují se krví ve stolici a bolestmi při vykonávání stolice. Zde je potřeba poradit se s lékařem (nejspíše vám předepíše příslušné tablety či čípky) nebo dokonce podstoupit operativní zákrok.



Proč se hemoroidy tvoří v těhotenství a po porodu? V těhotenství často ženy trpí střevními potížemi, většinou zácpou. Navíc se zvětšuje děloha a dochází ke zpomalení průtoku krve v žílách. To vše vede k tvorbě hemoroidů. Při porodu pak dochází k velkému tlaku na konečník, takže se hemoroidy ještě zhoršují. Po porodu tak postihnou hemoroidy téměř každou ženu.

Prevence je možná

I hemoroidům, stejně jako ostatním nemocem, se dá pomocí prevence předcházet. Důležité je neodkládat stolici a jíst stravu bohatou na vlákninu, vitamín C a zinek. Do svého jídelníčku zařaďte hodně ovoce (zejména jablka a hrušky obsahují velké množství vlákniny a vitamínu C), zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin a ovesných vloček. Vhodné jsou také jitrocel a lněná semínka. Pamatujte dále na pravidelný a dostatečný pitný režim.



Abyste předešla hemoroidům, doporučuje se nosit kvalitní spodní prádlo, nejlépe bavlněné a volné. Spodní prádlo by nemělo být příliš obtažené a už vůbec by vás nemělo škrtit. Kůže by se totiž měla dobře větrat. Například tanga by ženy trpícími těmito problémy neměly vůbec nosit. Důsledně dodržujte intimní hygienu. Nepoužívejte však parfémovaná mýdla nebo vlhčené ubrousky. Vsaďte raději na přírodní produkty nebo čistou vodu.

Léčbu hemoroidů rozhodně nepodceňujte a neodkládejte. Lékaře navštivte co nejdříve a nebojte se mu se svým problémem svěřit. Pokud neléčíte hemoroidy včas, můžete se nakonec dostat do fáze, kdy pro jejich odstranění budete muset podstoupit operaci. Dále může dojít k anální trhlině, vytvoření krevní sraženiny či zánětu. Závažnou komplikací hemoroidů je také trombóza – uzel naplněný krví, který může prasknout a krvácet. Nebezpečí představuje i profuzní krvácení, protože znamená velkou ztrátu krve a riziko anémie (chudokrevnosti). Hemoroidy způsobené těhotenstvím a porodem však obvykle samovolně zmizí během šestinedělí. Pokud však i po šestinedělí přetrvávají, neváhejte a navštivte lékaře.



Co dále vyzkoušet?

  • Snažte se mít dostatek pohybu. Choďte na procházky, cvičte, plavte. Vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání – zpomaluje se při něm krevní oběh těla a oblast konečníku se nedostatečně prokrvuje.
  • Zacvičte si cviky na posílení pánevního dna (jistě je již znáte z cvičení pro těhotné nebo z předporodního kurzu).
  • Udělejte si koupele a obklady z dubové kůry.