Podpora motorického vývoje dítěte

Už jsou v zapomnění chvíle bolesti a potu na porodním sále. Maminka i tatínek se radují ze svého uzlíčku štěstí a vezou si jej domů, kde na něj čeká jeho království. Ale již od první chvíle rodiče přemýšlejí, jak se o svého korunního prince nebo princeznu postarají. Jak zajistí, aby mu nic nechybělo a také aby dobře rostl a prospíval.

Trénink motoriky u dětí | Foto: Shutterstock
Trénink motoriky u dětí | Foto: Shutterstock

Rodiče mají k dispozici mnoho tištěné i elektronické odborné literatury i „zaručeně správných“ doporučení a rad od zkušených maminek i tatínků ze všech generací rodinného klanu. Ale jak se v tom všem mají čerství rodiče orientovat, co je správné a čím naopak mohou svému miminku ublížit? Jak tedy podpoří zdravý motorický vývoj svého děťátka?



Co je to motorický vývoj?

Motorický vývoj zahrnuje postupný rozvoj hrubé a jemné motoriky děťátka. To se vyvíjí po celou dobu svého růstu, ale za stěžejní období se považuje první rok života miminka.
Je vypracováno mnoho více či méně odborných studií a přehledných tabulek, co by mělo děťátko v daném období umět. Také ale je potřeba mít na paměti, že každé miminko je jiné a vyrůstá v různě stimulujícím prostředí. Proto rodiče musí brát tabulky a studie jako orientační body a více hledět na vlastní schopnosti svého miminka.

Nejdůležitější okamžiky ve vývoji dítěte

Pasení koníčků

První velký motorický pokrok miminka přichází v průběhu třetího měsíce života, kdy děťátko vleže na bříšku dovede zvednout hlavičku. Rodiče mu mohou pomoci např. jemným tlakem v oblasti zadečku směrem k podložce, umístěním hračky do jeho zorného pole nebo si před něj lehnout do stejné polohy a promlouvat k němu, aby se dívalo směrem po hlase.

Přetáčení na bříško a zpět

Přibližně od pátého měsíce se miminko začíná pokoušet o otáčení na bříško. Jakmile se mu tento úkon povede, začne jej opakovat a zdokonalovat. V této fázi již dovede ležet na bříšku a hrát si s hračkou. Na závěr zvládne miminko otočky přes levý i pravý loket. V tuto chvíli je z bezpečnostních důvodů nutné snížit postýlku, aby se nepřekulilo přes okraj ven.



Lezení

Když děťátko zvládne přetáčení ze zad na bříško, začíná se zvedat na kolínka a od šestého měsíce se pokouší pohybovat lezením. Nejprve pomalu a neohrabaně s častými pády, později velmi rychle s různými akrobatickými prvky, u kterých citlivějším maminkám vstávají hrůzou vlasy na hlavě.

V tomto období je naprosto nezbytné důsledně dbát na vysokou bezpečnost prostředí, ve kterém se děťátko pohybuje. Rodiče musí odstranit všechny nebezpečné nástrahy, jako jsou např. prosklené vitríny, kabely od spotřebičů, volně visící ubrusy, nezajištěné elektrické zásuvky nebo schody.

Sed a stoj

Mezi 7. a 10. měsícem si děťátko začíná sedat. Nejprve sedí šikmo, později s postupným zesilováním svalů se napřimuje.

Pokud je na to fyziologicky připraveno, začíná děťátko v tomto období vstávat. Nejprve si pomůže oporou u nábytku, později to zkouší samo.

Opět je důležitá bezpečnost prostředí, aby se děťátko nesnažilo vstát a při tom na sebe nestáhlo ubrus s hrnkem horkého čaje, nestáhlo na sebe žehličku nebo rychlovarnou konvici apod.

Chůze

Okolo desátého měsíce začíná děťátko zkoušet první krůčky okolo nábytku a od jednoho roku samostatnou chůzi ve volném prostoru.

Kromě těchto zásadních mezníků motorického vývoje se rozvíjejí i další dovednosti jako např. uchopování předmětů, koordinace oko-ruka-noha-ústa, mimika, předřečové a řečové dovednosti a další.

Tip pro čtení!
Pro kritérium zdravého vývoje dětí jsou součástí motorické schopnosti. Jak efektivně rozvíjet hrubou i jemnou motoriku?

Děťátko nežije podle příručky

Rodiče musí brát ohled na to, že děťátko se žádnou příručkou, studií nebo tabulkovým přehledem neřídí. Každé je jiné a jeho vývoj je od ostatních dětí odlišný. Přirozený motorický vývoj se může od tabulkových přehledů lišit plus mínus 2 měsíce, a proto není vhodné a zdraví prospěšné uměle nacvičovat vývojové etapy, ke kterým jejich potomek ještě fyziologicky nedospěl.

Když je něco jinak

Některé děti si na jednotlivé etapy motorického vývoje dávají dost času. Potřebují získat jistotu, aby samy přešly k dalšímu kroku. Jsou však případy, kdy dochází k velkému opoždění ve vývoji, a proto je nutné toto prodlení konzultovat s dětským lékařem, aby se vyloučily, nebo bohužel potvrdily, možná postižení vývoje správné funkce nervové, smyslové či pohybové soustavy. Dětský lékař doporučí fyzioterapeutická cvičení, která děťátku pomohou opožděný vývoj úplně nebo alespoň částečně vyrovnat.



Jak rodiče podpoří zdravý vývoj

Aby se miminko správně rozvíjelo, je potřeba připravit mu bezpečné a motivující podmínky. Literatura uvádí velké množství nejrůznějších metod a typů cvičení, které motivují a povzbuzují ke zdravému a správnému motorickému rozvoji. Bezpečnost prostředí, ve kterém se děťátko pohybuje, již byla několikrát zmíněna, samozřejmě dostatek prostoru, motivující a zájem vzbuzující hračky, pohodlné oblečení a hlavně osobní kontakt s rodiči. Od prvních dnů mohou maminky i tatínkové děťátku pomáhat různými cviky, masážemi a společnými hrami, které v něm vyvolávají pocity spokojenosti a chuť k dalšímu kroku svého vývoje.

Nic se nemá přehánět

Maminky, které mají děti ve stejném věku, mívají často tendence srovnávat pokroky svých ratolestí. Děsí je situace, že jejich dítě ještě leze, když to sousedčino už samo běhá. Že syn se převrací na bříško, zatímco neteř, když byla v jeho věku, už dávno seděla. A začnou jednat. Začnou své děťátko brzy učit věci, ke kterým ještě ve svém vývoji nedospělo.

Bohužel těmto ambiciózním a uspěchaným maminkám nahrávají nabídky současného trhu s dětským zbožím. Např. mohou sehnat různé druhy sedaček, houpátek, chodítek a dalších pomůcek, jejichž používání může vést různým vývojovým a zdravotním potížím jako je špatné držení těla, zkrácení svalů a šlach, nerovnoměrné posilování svalových skupin, nesprávný vývoj kostí a kloubů, tvoření nesprávných návyků při sezení a chůzi, které mohou vést ke zdravotním problémům v pozdějším věku.

Je lepší tyto pomůcky nepoužívat a nechat dítě naučit se to samo. Motivace, povzbuzení, opora a pochvala je tisíckrát lepší než drahé nebezpečné chodítko.



Nejkrásnější motorický cvik na světě

Motorický vývoj děťátka v prvním roce života je nejdůležitější pro jeho další zdravý a plnohodnotný život. Maminky a tatínkové mají o hodně víc starostí o jeho bezpečnost a jsou vyčerpaní z nepřetržité ostražitosti a často i nátlaku okolí, jestli jejich potomek náhodou není zaostalý. Ale objetí dětských ručiček po prvních samostatných krůčcích je nejkrásnější a nejkouzelnější motorický cvik na světě, který tyto starosti a obavy nejúčinněji zažene.