Jak odnaučit dítě cumlat si palec

Ach ty zlozvyky! Posednou nás už v dětství, mají rozličné podoby a provází nás věrně celým životem. No uznejte, kdo o sobě může tvrdit, že žádný nemá. My dospělí bychom určitě řekli, že jsou častěji spíše obtěžující a vůbec nás netěší. U malých dětí jsou mnohé ze zlozvyků i roztomilé, ale jak člověk odrůstá, začíná zlozvyk komplikovat život. Typickým příkladem dětského nutkavého chování je cucání palečku.

Cucání prstů u dětí | Foto: Shutterstock
Cucání prstů u dětí | Foto: Shutterstock

Proč paleček dětem „chutná“

Vídáme to už i u nejmenších miminek. Ta si nestrkají do pusinky palec, ale rovnou celou pěstičku. Tu sají a různě žužlají. Většinou tím sdělují, že mají hlad nebo žízeň. Odrostlá miminka, kterým se už celá pěst do pusy nevejde, si palcem nahrazují dudlík, který nemusí být vždy nablízku. Ještě později si pak děti cucáním palce pomáhají od stresu nebo zahánějí nudu. Často tak dávají také najevo, že jsou v rozpacích, smutné, nebo se stydí. To pak končí v puse nejen palec, ale možná ještě častěji ukazováček. Roztomilost se tomuto zlozvyku rozhodně upřít nedá, ale jen do určitého věku. A jakékoli preventivní působení je bohužel hodně problematické.



Odvykání

S odvykáním je potíž. Ne nadarmo se říká, že zvyk má železnou košili. A o to víc ten špatný. Velmi záleží na tom, jak dlouho si dítko palec cucá. A podstatný je i věk. U menších dětí nezbývá, než vypozorovat kdy a v jakých situacích si pomáhají prstíkem v puse. Těmto situacím je pak nejlepší předcházet nebo se aspoň snažit, ať je jich co nejméně. U těch starších už lze navíc přidat už i nějaký ten argument, proč prstík do pusy nepatří. Třeba, že už je celý rozmoklý a nehezký a že může začít hodně bolet, nebo že to škodí zoubkům. Stejně jako dudlík i prst v puse totiž negativně ovlivňuje vývoj patra a správný skus. Názory, zda víc škodí dudlík, nebo palec se různí.

Dřív či později dítě pozná, že cucat si palec se prostě nehodí. Velmi v tom může pomoci, když dítě nastoupí do školky nebo jiného kolektivu. Tam brzy pochopí, že s prstem v puse bude terčem posměchu ostatních.

Vyvarujte se drastických metod odnaučování

Možná už vám dítě připadá na tento zlozvyk moc velké, jde vám to na nervy nebo se bojíte, že to nepřejde. A tak zkoušíte vše možné. Není příliš rozumné na zlozvyk dítě pořád upozorňovat, protože zvláště v určitém věku děti rády vzbuzují pozornost. Mohou se proto cucání prstů věnovat tím více, čím více se o tom mluví.

Stejně tak i nejrůznější doporučení, jak dítě zlozvyku zbavit, mohou nadělat spíše škodu a efekt se navíc nedostaví. I dnes se ještě najdou rodiče, kteří nasazují dětem rukavice, nebo jim strkají prsty do pepře, citronové šťávy nebo pálivé papriky. Většinou ale bohužel zjistí, že krom možné psychické újmy dítěte to nepřineslo nic. Zlozvyk je silnější, takže všechny tyto „chuťovky“ jsou nakonec pro dítě „mňam.“

Přípravky volně prodejné v lékárně mají tomuto zlozvyku zamezit svou odpornou chutí. Obsahují ale škodlivé látky (např. ftaláty) a proto není dobré používat je u malých dětí. Každý rozumný lékárník by na to měl upozornit.



Trpělivost

Dejte dítěti čas. Vhodně jej motivujte a pomáhejte mu se zlozvyku zbavit. Přiměřeně věku vysvětlujte a klidně i odměňujte za to, že se palec v puse neobjeví. Vždyť to známe všichni, jak těžké je zbavit se něčeho zažitého, co je pro nás příjemné. V tomto není mezi dětmi a dospělými žádný rozdíl. Pokud se vám někdy podařilo nějaký vlastní zlozvyk odbourat, tak určitě víte, jak je to těžké. A palec v puse? Přiznejme si, jak často se i v dospělosti vyskytne palec nebo ukazováček v blízkosti našich úst. Třeba ve chvílích vzpomínání nebo usilovného přemýšlení.