Aby očkování nebolelo. Co je nutné udělat?

Očkování, to je taková běžná nepříjemnost. Opravdu nikdo z něj není nadšený. Přiznejme si, že i my, dospělí, máme z jehly většinou trochu divný pocit. Jako když nás někdo jen tak docela lehounce pohladí proti srsti. A nejvíce si jehel užijí právě ti nejmenší. Děti se u nás v současnosti povinně očkují proti devíti nemocem. Vakcinace proti rotavirům a pneumokokům sice není povinná, ale lékaři doporučovaná. A to všechno převážně hodně brzy po narození, ve věku pouhých několika týdnů, až měsíců.  Není tedy divu, že miminko často křičí ze všech sil. A maminka je už při pouhé takové představě nervózní a přemýšlí, jak to děťátku aspoň trochu ulehčit. Možnosti samozřejmě jsou. Převážně ale tkví v odvedení pozornosti dítěte a to různými způsoby.

Očkování kojenců | Foto: Shutterstock
Očkování kojenců | Foto: Shutterstock

 

Přiviňte miminko k srdci

U starších dětí je taková pozvánka na očkování někdy úplný horor. Všichni asi známe takovou docela častou situaci z čekárny, kdy se odrostlé batole dokáže tak umně zaseknout ve vstupních dveřích ordinace, že s ním opravdu nikdo nehne a jeho srdceryvné „néé“ se rozléhá do daleka. U malinkých dětí toto ještě nehrozí, ale úzkost a nervozitu z tušení čehosi nepříjemného cítit mohou. Proto, jdete-li na očkování s miminkem, buďte sama co nejvíce v klidu a nechte si maličké v náruči. Dítě uklidňuje, když cítí tělesnou blízkost a mámino teplo. Mluvte na něj, broukejte mu, zabavte ho něčím, co může pozorovat. Pohodu dítěte celkem spolehlivě zajistí i kojení.



Spásný dudlík

Dudlík je osvědčený uklidňující prostředek. Pokud dítě v jeho používání omezujete, v případě blížícího se očkování mu jej dopřejte. Když má dudlík celodenně podle libosti, můžete mu ho pro tu kritickou chvilku trochu osladit. Kapkou medu, špetkou cukru nebo sladkou vodou. I když se tento postup jako tišící prostředek dost odsuzuje, ponechán pouze pro tyto případy, dítěti rozhodně neublíží. Miminko se bude soustředit na sladkou chuť a ne na nepříjemné štípnutí při vpichu.

Znecitlivující mastička

Velice dobrým vynálezem právě pro případ očkování a drobných zákroků na kůži, je lokální kožní anestetikum např. Emla. Při správném použití opravdu funguje a dočasně znecitliví kůži v místě aplikace. S krémem jsou dobré zkušenosti nejen při očkování, ale i u odběru krve ze žíly, který je o dost bolestivější. Dodržte doporučené množství krému podle věku dítěte a rozhodně jej nepřekračujte a nenanášejte „pro jistotu“ víc. Bude dobře účinkovat, pokud jím místo vpichu natřete hodinu před očkováním. Je důležité zajistit, aby se krém po tuto dobu z kůže nesetřel a mohl se vstřebat. Nejmenší děti by měly mít krém nanesen jen na dobu nezbytně nutnou. Je-li miminko nedonošené, krém nepoužívejte.



Dobrý lékař nad zlato

Možná jste dlouho hledali, ale našli. Toho nejlepšího pediatra. Profesionála, který má zároveň ten nejhezčí vztah k malým dětem. Očkování miminek je pro zkušeného lékaře rutinní úkon. A ti nejlepší ho umí píchnout tak, že si dítě možná ani nevšimne. Maximálně se trošku lekne. Než se ale stačí rozplakat, tak už je hotovo. Je ale možné, že některé očkování je pro děti bolestivé víc a jiné méně. A některé se více rozbolí až s mírným časovým odstupem. To my dospělí taky dobře známe. Pravděpodobně je to stejné i u očkování miminek.