Nedonošené miminko a jeho brzký příchod na svět

Přípravy na příchod miminka jsou v plném proudu. Maminka chystá pokojíček, výbavičku ještě nemá kompletní, kosmetiku pro miminko také kvůli záruční době nakoupí později. Vždyť je ještě dost času. Pak jde na jednu z běžných kontrol, po které se chtěla jít podívat do obchodu na kočárek. A lékař jí místo pochvalných povzbuzujících slov řekne, že musí do porodnice, protože miminko už musí ven. Ale vždyť má ještě měsíc čas? Proč tak spěchá?

Předčasně narozené miminko | Foto: Shutterstock
Předčasně narozené miminko | Foto: Shutterstock

Předčasný porod

Předčasným porodem se rozumí porod mezi 28. a 38. týdnem těhotenství (díky dnešní lékařské péči se dolní hranice posunula k 24. týdnu) nebo miminko narozené s hmotností 500 až 2500 g. V každém případě je to pro maminku i miminko riziková záležitost. Miminko, které přichází na svět dříve, nemá dostatečně vyvinuté všechny orgánové soustavy, proto je potřeba mu věnovat velikou péči jak v porodnici, tak i po propuštění do domácí péče.



Příčiny předčasných porodů

Proč se miminka rodí předčasně má mnoho příčin. Může se jednat o nejrůznější typy infekcí, zánětů, nedostatečnou funkci placenty, vážné onemocnění nebo úraz maminky, její životní styl, ale také různá psychická traumata. O předčasný porod se jedná i u vícečetného těhotenství.

O předčasný porod jde i v tom nejsmutnějším případě, kdy po 28. týdnu těhotenství přestalo miminko jevit známky života a je potřeba co nejrychleji mamince pomoci.

Pokud je to jen trochu možné, snaží se lékaři předčasný porod zastavit a pomocí klidového režimu a léků poskytnout mamince možnost donosit miminko do řádného termínu.

V případě, že je předčasný porod nevyhnutelný, je potřeba maminku dopravit do nemocnice, která se specializuje na tyto situace a má pro péči o nedonošená miminka vhodné podmínky.

Rizika předčasného porodu

Nedonošené miminko je při předčasném příchodu na svět velmi ohroženo. Už jen to, že se rodí s velmi nízkou porodní váhou, je pro ně velké riziko. Za hranici přežití je udávaná hmotnost 500 gramů, ale dnešní špičková lékařská péče umožní život i mnohem menším dětem.  Nedonošené děti mají nedozrálé orgánové soustavy, mnohdy ještě nemohou samy dýchat ani přijímat potravu. Proto jsou hned po porodu umístěna do péče novorozenecké péče, kde jim lékaři zajistí takové podmínky, aby mohly dokončit svůj vývoj.

Novorozenecké oddělení v nemocnici

Po předčasném porodu je nedonošené miminko umístěno do inkubátoru, který zajišťuje optimální podmínky pro dokončení vývoje miminka. Často je připojeno na plicní ventilátor, protože samo ještě neumí dýchat a vyživováno infuzí pro nedostatečně dozrálý trávicí trakt. Inkubátor má také možnost termoregulace, protože nedonošená miminka nemají potřebnou vrstvu podkožního tuku a snadno prochladnou. Po celou dobu pobytu v inkubátoru je miminko v kontaktu s maminkou, která je povzbuzuje alespoň svou přítomností, a když už je to jen trochu možné, přikrmuje miminko mateřským mlékem.



Nedonošené miminko

Ačkoli jsou nedonošená miminka velmi malá a často mají kombinované potíže, jsou to velcí bojovníci. Tato miminka hodně spí i u krmení. Mají sníženou obranyschopnost, proto jsou náchylná k nejrůznějším onemocněním zejména dýchacích cest. To souvisí také s nedozrálou plicní soustavou. Občas se u těchto dětí objevují nervová postižení od lehké mozkové dysfunkce až po mozkovou obrnu.

U miminek, která se narodí před 34. týdnem těhotenství, se mohou vyskytovat závažná oční onemocnění z důvodu nevyvinuté sítnice, které neřešené mohou vést i k oslepnutí.

Nedonošená miminka jsou také více dráždivá, hůře se adaptují na nové podmínky a pomaleji přibývají na váze díky častým onemocněním nedozrálé trávicí soustavy. Také u těchto dětí dochází ke zpožďování motorického vývoje. Rodiče se však nemusí obávat trvalého postižení svého děťátka. To během dvou až tří let dožene své v termínu narozené vrstevníky.

Když miminko přijde domů

Když maminku s nedonošeným miminkem propustí lékaři do domácí péče, musí se řídit pokyny lékaře, aby i doma zajistila optimální podmínky pro správný vývoj svého děťátka. Je potřeba mu zajistit klidné a teplé místo, kde bude nerušeně nabírat síly pro svůj budoucí život. Vzhledem k náchylnosti miminka k infekčním onemocněním musí maminka dbát na čistotu veškerých věcí, se kterými miminko přijde do styku, v prvních týdnech i měsících se vyvarovat pohybu v prostředí, kde je více osob po hromadě a kontaktu s nemocnými lidmi.

Jak se chovat k předčasně narozenému miminku

K nedonošenému miminku není potřeba chovat se nějakým výjimečným způsobem. Pokud rodiče budou řádně dbát doporučení lékaře, není potřeba se obávat komplikací.

Při krmení si maminky musí dávat pozor na to, zda jejich děťátko při sání neusíná. Nedonošená miminka jsou velcí spáči a spí v jakékoliv situaci i při krmení. Proto je i na krmení musí budit. Po jídle je miminko potřeba nechat odříhnout, i kdyby to trvalo delší dobu. Je to díky nedozrálé trávicí soustavě. Koupání v prvních týdnech doma je vhodnější nahradit opatrným omýváním, jednak proto, že nedonošená miminka mají velmi citlivou pokožku a také proto, že tenká vrstva podkožního tuku nedokáže miminku správně regulovat tělesnou teplotu a může dojít k prochladnutí.

V porodnici mamince doporučí, aby v domácím prostředí učila miminko spát na zádech, protože tato spánková poloha redukuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Díky opožděnému motorickému vývoji musí maminka několikrát denně s miminkem cvičit, aby zajistila rychlý rozvoj potřebných motorických funkcí svalů miminka. Lékaři doporučují cvičební metodu MUDr. Václava Vojty. Na maminky však působí psychicky velmi špatně, protože při tomto cvičení často miminko pláče rozladěním a nespokojeností. Maminky musí tento svůj stav překonat, protože opakováním těchto cvičení svému děťátku velmi pomohou.



Rodina a nedonošené miminko

Předčasný příchod miminka na svět byla pro rodinu velká psychická zátěž. Od prvních minut jeho života se o něj všichni báli. Trnuli strachy, i když už bylo děťátko doma. Věnovali mu spoustu času a péče, která mnohdy šla až za hranice osobních možností. Ale když by se maminky někdo zeptal, jestli to za všechny ty starosti stálo, určitě hrdě pohladí svého malého bojovníka a odpoví jedním slovem a pohledem, který mluví za vše: „Stálo.“