Zanícená prsa

Zánět prsu při kojení vzniká u maminek během prvních týdnů po porodu. Podle průzkumů se v různé míře objevuje téměř u třetiny novopečených maminek, není tedy ojedinělým jevem.

Zanícené bradavky | Foto: Shutterstock
Zanícené bradavky | Foto: Shutterstock

Odborně se nazývá puerperální mastitida. Při tomto onemocnění se kojení stává pro matku bolestivým a nepříjemným. Ačkoli zánět samotnému kojení nebrání, je třeba ho odstranit. Ve většině případů se léčí antibiotiky, někdy se dokonce žena rozhodne zcela přestat kojit. Co je ale příčinou zánětu prsou a jak s ním bojovat?



Příčina a příznaky

Zanícená prsa si nezkušené maminky mohou lehce splést se zadržováním mléka, nebo si mohou myslet, že se jim naopak netvoří dostatek mléka. Jakmile tedy nastanou problémy s kojením (bolest, málo mléka apod.) je nutné navštívit co nejdříve lékaře, aby pomocí ultrazvuku či odběru krve určil příčinu. Jestliže vás kojení bolí, polévá vás u něj horko nebo chlad a celkově se cítíte špatně, jedná se nejspíše právě o zánět prsou. Prsa vás navíc mohou pobolívat i mimo kojení. Zánět se obvykle objevuje jen v části jednoho prsu, méně často je postižen celý prs nebo oba prsy. Proč zánět vzniká? Nejčastější příčinou je výskyt bakterií v prsou. Dostanou se tam z úst dítěte nebo z kůže prsu přes rozpraskané bradavky. Proto je důležité dbát na správnou techniku kojení a důkladnou hygienu zejména v okolí citlivých a namáhaných nebo zanícených bradavek! Bakterie pak způsobují bolestivý zánět a může dojít i k ucpání mlékovodů.

Další příčinou zánětu prsou je nedostatečné vyprázdnění mléka při kojení. Pokud je tedy již miminko plné a nechce sát, doporučuje se matkám použít odsávačku a zbytek mléka z prsů odsát, čímž zabráníte vzniku zánětu. Mezi další rizikové faktory vedoucí k zánětu patří například i stres a nepohoda maminky. Ženská psychika je po porodu velmi křehká a odráží se na těle. Pokud navíc miminko často brečí, žena nemá podporu u partnera a cítí se špatně, psychická stránka ženy trpí. Mezi příznaky zánětu prsou patří zanícená a bolestivá zatvrdlina v prsu, pocit napětí a řezání v prsu, začervenalá kůže, zvýšená teplota či přímo horečka, bolest svalů, pocity na zvracení či nateklé mízní uzliny. Prs je oteklý a postižené místo je tvrdé a horké.



Léčba

V pokročilé fázi může z prsu společně s mlékem odcházet i hnis a žena tak musí přestat kojit. Do této doby však kojení nevadí, není pro dítě nijak škodlivé, a spíše pomáhá zánět léčit. Správnou léčbu vám naordinuje lékař, pomoci si však můžete i sama. Dokud můžete, kojte! Kojte co nejčastěji a přebytečné mléko odsávejte. Neodsávejte ale úplně do prázdna, tím by se pouze podpořila tvorba dalšího mléka. Odsávejte do pocitu uvolnění. Pomoci by vám mohla i masáž horní části zad, o kterou můžete požádat partnera. Pamatujte, že máte v těle zánět, proto se snažte co nejvíce odpočívat a ležet v posteli.

Na zanícená prsa vyzkoušejte přikládat zábaly – tvarohové, lihové či heřmánkové. Tvaroh dejte vychladit do lednice a pak jej na kusu látky přiložte na prsa po nakojení. Nechejte jej působit, dokud nevyschne. Pečujte i o bradavky. V lékárně můžete zakoupit speciální krémy, blahodárný účinek ale mají i sliny vašeho miminka. Před kojením vždy omyjte bradavky čistou vodou. Teplé obklady a masáž postiženého prsu před kojením mohou pomoci uvolňovat mléko. Proti bolesti a zánětu lze používat paracetamol nebo ibuprofen v běžném dávkování. Neléčený zánět prsu může přejít v tzv. absces prsu – v prsu se vytvoří ložisko naplněné hnisem. Pro jeho odstranění je pak nutné podstoupit operaci.

Prevence je možná

Dodržujete-li správnou techniku kojení, hygienu a pečujete-li o bradavky, měl by se vám zánět prsou vyhnout. Již během těhotenství je proto dobré nechat si gynekologem zkontrolovat typ bradavek. U plochých či vpáčených bradavek mohou později nastat komplikace. Se správným kojením vám může pomoci laktační poradkyně. Co dále vyzkoušet?



  • trpíte-li zánětem prsu, zvyšte svůj pitný režim
  • před kojením postižený prs zahřívejte (podpoříte tak uvolňování mléka), během a po kojení jej naopak chlaďte
  • vyzkoušejte jemnou masáž prsů levandulovým olejem
  • během jednoho kojení vystřídejte několik různých poloh
  • na pomoc si můžete vzít i bylinky v podobě čajů, mastí, olejů a krémů, například heřmánek je známý svými protizánětlivými účinky