Jak efektivně kojit vícerčata
I kojení jediného dítěte je občas hotová věda. Natož když jsou dvě, nebo dokonce tři. To už chce pak opravdu promyšlenou strategii, jak ušetřit čas, aby maminka nemusela celé dny jen kojit. Nejlepší je samozřejmě kojit děti společně. Pokud je doma třeba ještě jeden odrostlejší strávník, tak ten už si musí stoupnout do fronty.
Kojící polštář je nepostradatelný pomocník
Kojící polštář kojení hodně usnadní. Především proto, že udrží současně kojené děti v požadované poloze. Polštářů pro jedno i dvě děti je na trhu spousta. Vybrat se dá podle tvarování, materiálu i výplně. Polštář většinou ale neslouží jen k jedinému účelu, často na něm děti i maminky taky odpočívají. Takže i na to je dobré myslet při výběru.
Pokud jde kojení, je potřeba volit polštář podle výšky ženy. Výplň může být kuličková, pěnová nebo z dutého vlákna. Podstatná je odolnost a údržba. Polštář bude potřeba asi dost často prát. Měl by tedy mít minimálně pratelný potah. Dá se pořídit i polštář univerzální, který lze využít už i během těhotenství k příjemnému odpočinku. A po porodu k pohodlnému kojení. Ceny polštářů jsou různé. Od několika set, až po několik tisíc korun.
Jak kojit společně dvojčata
Každá maminka si brzy najde svou vlastní polohu, která jí nejvíc vyhovuje. A nemusí to být ani jedna z těch nejčastěji používaných. Vyzkoušet je dobré všechny. Třeba tyto:
Klasická pozice v sedě: Je nutný kojící polštář, který zajišťuje potřebnou polohu dětí. Maminka podloží dětem hlavičky, každému jednou rukou.
Kojení do kříže: Sedící maminka si poskládá na klíně děti do kříže. Jedno má tedy hlavičku tam, kde druhé nožičky.
Kojení přes bok: Kojení vleže, kdy jedno dítě je kojeno v běžné poloze a druhé přes bok matky.
Kojení vkleče: Maminka absolvuje kojení vkleče nad dětmi. To má sice tu výhodu, že nemusí děti nijak přidržovat. Ale není to pozice zrovna pohodlná. Hodí se pro větší miminka, která se už nakrmí rychleji.
Zpočátku je dobré přikládat k prsům děti střídavě. To poslouží správnému rozkojení. Pak už může mít každé dvojče svůj vlastní. Tvorba mléka se přizpůsobí potřebám každého z nich.
Více než dvě děti
To, že máma kojí dvojčata a k tomu ještě o fous starší dítě, není až taková výjimka. Ale může se přihodit i narození trojčat, a jak víme, i vícerčat. Situace je to zapeklitá, kdy je stejně starých a stejně nedočkavých miminek víc než maminčiných prsů. Co teď. Tohle už si žádá při krmení někoho k ruce. Musí krmit z lahvičky, na koho se místa u mámy zrovna nedostalo. Je potřeba dbát přitom spravedlnosti a děti poctivě střídat. Kdo pil odstříkané mléko z lahve, příště půjde k mamince. Ať si taky užije její náruče.
Více dětí znamená také vyšší poptávku po mléku. Tady platí, že kde je poptávka, je i nabídka. Mateřské tělo od přírody dělá, co může, aby potomky uživilo. Dodržování životosprávy je samozřejmě důležité. Kojící čaje, které podporují tvorbu mléka jsou vhodné. Nejdůležitější je ale pohoda maminky. Hlavně se nestresovat. To se ovšem při více dětech snadno řekne. Bohužel je to ale právě stres, který nejčastěji připraví maminku o mléko. Je dobré na to myslet.