Mateřské mléko? Nenahraditelná pomoc

Mateřské mléko je přirozená potrava novorozence. Nelze ho ničím nahradit. Obsahuje spoustu důležitých ochranných látek, které jsou pro malého človíčka v prvních hodinách života tak potřebné a to nejen z hlediska výživy ale hlavně imunity. Kam se hrabe umělá výživa! Kojení také pomáhá mamince zregenerovat tělo po náročném porodu a podporuje stažení dělohy do původního stavu. A v neposlední řadě sbližuje dítě s matkou a kojením se mezi nimi vytváří nenahraditelné pouto vzájemnosti.

Domácí kojení | Foto: Shutterstock
Domácí kojení | Foto: Shutterstock

Většina dnešních porodnic má titul „Baby Friendly“, které maminkám pomáhají s podporou kojení. Doba minulých let, kdy rodičkám nosily sestry děti pouze na kojení v tříhodinových intervalech, je naštěstí za námi. Maminka si dnes může své děťátko přiložit hned po porodu k prsu a mít ho na pokoji vedle sebe. Právě ono brzké přiložení k prsu po porodu, je pro spuštění laktace nesmírně důležité.



Problémy s kojením

Nenechte se maminky odstrašit svými neúspěchy a častým pláčem malého hladovce, vydržte! Přikládejte dítě tak často, jak je to jen možné. Při kojení střídejte prsa. Nepočítejte časové intervaly mezi každým kojením. V prvních dnech po porodu některá žena kojí co dvě hodiny, jiná i každou půlhodinku! Laktace po císařském řezu se spouští později. Pokud chcete být opravdu úspěšné, vytrvejte! Časem se to srovná a dítě si vytvoří svůj řád. Většinou se později začne kojenec dožadovat mléka každé dvě až tři hodiny. Ale i zde platí, že každé dítě je jiné. Vyčkejte s umělým mlékem! Náhradní výživou okrádáte tak sebe i své dítě o nenahraditelné okamžiky sounáležitosti. Podržet lahev může každý, ale kojit můžete jen Vy! Pokud jednou dítě okusí láhev, pochopí, že to nevyžaduje tolik sil, jako sání z prsu a může se brzy samo odstavit. Pokud tedy kojení nebrání vážné zdravotní problémy matky, kojte své dítě! Některé dítě se musí nejprve naučit přisát, odstříkávejte si tedy mléko a dávejte mu je po lžičkách či kapátkem. A přikládejte a přikládejte.

Výhody kojení

Je-li dítě výhradně krmeno mateřským mlékem do šesti měsíců, nestrádá, má vše, co potřebuje a je spokojené. Překonat problémy rozjezdu kojení se rozhodně vyplatí! Ušetříte spoustu peněz za umělou výživu. Nemusíte vyvařovat láhve a savičky, převařovat vodu, míchat prášek kojeneckého mléka a ochlazovat mléko na ideální teplotu…  A hlavně prso je vždy „po ruce“!

Děťátko je zdravé, prospívá a imunitní látky z mateřského mléka ho chrání před nejrůznějšími infekcemi. Je také prokázáno, že kojené děti mají také větší inteligenci než nekojené a také nejsou tak náchylné k alergiím. Pokud maminka během kojení onemocní, musí konzultovat užívání léků se svým lékařem. Ne každý lék je totiž vhodný pro kojící matku.

Většina maminek má před porodem rozumné předsevzetí kojit své dítě co nejdéle. Některé zdravotnické organizace doporučují kojit dítě do dvou let jiné do jednoho roku. Má rada zkušené matky zní: ideální je dítě kojit maximálně rok, minimálně půl roku. Do půl roku je kojení nenahraditelné. Při kojení delším než půl roku už ale může vzniknout „závislost na prsu“. Dítě starší než rok už se může hůře odstavovat. Odstavování od kojení ale musí být nestresující a pozvolné pro matku i dítě. Nemůže proběhnout den ze dne. Postupně snižujeme četnost kojení, až přejdeme např. pouze na kojení v noci.

A jaká byla má osobní zkušenost matky tří děti s kojením?

Můj příběh s kojením …

Snad každý máme nějaký komplex méněcennosti. Někdo se s ním naučí žít, jiný navštíví odborníka. Takové komplexy jsou většinou jen pouhým výplodem našeho mozku a záleží pouze na nás, jak se s tím vypořádáme.

Když se mi narodili moji dva starší kluci, odcházela jsem z porodnice pokaždé s lahví umělého mléka. Nenaplnění této tak přirozené a krásné mateřského daru jsem pokaždé přičítala svému poněkud malému poprsí. Moje malá prsa, byla pro mě velkým komplexem již od puberty. Bylo pro mě velice nespravedlivé, že jsem zrovna já „zdědila“ prsa po svém tatínkovi.

Po šesti letech jsem zatoužila po holčičce. A povedlo se. Měla to být holčička Adélka. Celým vytouženým těhotenstvím jsem se doslova „prozvracela“ až do osmého měsíce.

U kluků jsem takové nevolnosti nezažila, to je asi tím, že to bude holčička, říkala jsem si. Už jsem si představovala, jak budu Adélce plést copánky a oblékat sukýnky. Doktorka se ovšem určení pohlaví asi trochu zmýlila, protože po porodu jsem držela v náručí svého třetího chlapečka. Snad proto, že se náš benjamínek narodil předčasně o měsíc dříve a očekávali jsme holčičku, jméno pro syna jsme do formuláře psali narychlo až v porodnici.

Doma už na Davídka čekala krabice kojeneckého umělého mléka a vyvařené láhve.

Jednoho rána se stal ale zázrak. Mrkla jsem na svoji hruď a hle, byla tam prsa! A já se rozkojila! Kojení je tak krásný dar! Pohled na sající miminko, které se k vám přitulí, naplní štěstím každou maminku.

Neměla jsem sice velikost silikonové modelky, spíše to byla „velikost Keiry Knightley po počítačové retuši“, ale já jsem byla nadmíru spokojená. Svých nových „trojek“ jsem si začala náležitě užívat. Můj šatník obohatily halenky s hlubokým výstřihem, upnutá trička a přiléhavé šaty. Užíval si to i můj manžel, který mohl konečně po letech něco chytit do své chlapácké ruky. A já jsem schválně nechávala ostatním očím obdivovat svůj bujný dekolt.

„Tak jsem ušetřil na plastické operaci“, vtipkoval můj manžel. Ale my jsme opravdu ušetřili, ale za umělé kojenecké mléko. Když jsem to propočítala tak asi takových 15 tisíc za dva roky kojení. Moje prsa už nejsou tak plná, ale na žádnou plastiku bych nikdy nešla. Už jsem spokojená s tím, co mám. Můj komplex méněcennosti mi vyléčil můj chlapeček. Manželovi to stačí a pro okolí si koupím nějakou dobrou push-upku.

Davídka kojím ještě stále i dnes. Stal se z něj dvouletý „závislák na prsu“ a já nevím, jak mám vyřešit tento zapeklitý stávající problém.



Závěrem lze tedy říci, že kojit může opravdu každá maminka, pokud ji v tom nebrání vážné zdravotní problémy. Není to ale zadarmo! Hodně maminek to vzdává při prvních neúspěších. Tak tedy maminky vytrvejte, buďte v klidu a nestresujte se! Zdraví vašeho děťátka za to jistě stojí!