Naše dítě chodí po špičkách

Většina z nás dobře zná radostné pocity z okamžiků, kdy se naše dítě pokusilo o první krůčky. Rodiče zachycují tyto neohrabané pokusy batolat na video a oprávněně se tím chlubí příbuzným a známým. Dítě začne chodit a běhat po svých nožičkách, a tím lépe se mu zkoumá svět. Postupem času se může stát, že si rodiče u batolete povšimnou nějaké odchylky od běžného způsobu chůze.

Na špičkách | Foto: Shutterstock
Na špičkách | Foto: Shutterstock

Chůze po špičkách

Častým problémem u batolat bez rozdílu pohlaví bývá chůze po špičkách. Batolata se vzhledem ke své výšce často staví na špičky, aby mohla na něco dosáhnout nebo to vidět. Pokud se tento zvyk neúměrně přenáší i do jejich chůze, je dobré zpozornět. Může jít o dočasnou záležitost, která s přibývajícím věkem odezní a chůze se vyladí do běžné normy. Může ale jít o závažnější problém. Rodiče nic nepokazí, pokud na uvedenou skutečnost upozorní příslušného pediatra, který posoudí závažnost situace a v případě potřeby odešle dítě k odbornému vyšetření. Praxe bývá taková, že zhruba do jednoho a půl roku věku dítěte je chůze po špičkách součástí standardní motoriky dítěte a není nutné takovou chůzi řešit.Příčiny

Příčiny chůze po špičkách u malých dětí mohou být různé. Může jít skutečně o pouhý batolecí rozmar, který časem zmizí. Skutečný stav nejlépe posoudí ortoped, který dítě vyšetří a stanoví diagnózu. Někdy je nutná součinnost dětského neurologa. Lékaři prozkoumají možnost vrozené poruchy, úrazu a dalších případných příčin špatné chůze. Je nutné vyloučit DMO (dětskou mozkovou obrnu), zkrácení Achillovy šlachy, jakoukoliv jinou nemoc či poruchu. Někdy tento typ chůze způsobuje plochý tvar chodidla. Občas zaznívají názory, že po špičkách chodí batolata, která se často pohybovala v chodítku, nebo je rodiče brzo podněcovali k chůzi. Tato teorie dosud není odborně potvrzená. Na webových fórech maminky často diskutují o uvedené chůzi svých dětí a sdělují si zkušenosti. V každém případě není nezbytné se chůzí po špičkách nadměrně znepokojovat, protože se často zjistí, že jde o pouhý zlozvyk batolete, který občas přetrvá i do vyššího věku.

Prevence a řešení

Jakmile se batole pokouší o první krůčky, je potřeba ho obout do správných botiček. Tato dětská obuv by měla splňovat doporučené ortopedické a hygienické vlastnosti. Botičky by měly mít prostornou špičku, pevnou patu, správnou výstelku a měly by být vyrobeny z vhodných a kvalitních materiálů. Rodiče by měli pro své dítě kupovat pouze atestovanou obuv se správnou anatomickou konstrukcí, i když je tato obuv finančně náročnější. Rozhodně se nedoporučuje pořizovat dětskou obuv ze second handu, protože každé dítě má svůj stereotyp chůze a dětské noze neprospívá obutí do botky již někým jiným prošlapané. Samotná kvalitní botka však odchylku od normální chůze nevyřeší. Dětská noha potřebuje pozornou péči a v rámci svalového procvičování je možné po měkkém povrchu nechat dítě občas chodit naboso, třeba v písku či po trávě.

Když mají rodiče pochybnosti o způsobu chůze batolete, je nejlepší návštěva lékaře. Pokud odborný lékař nezjistí vážnější příčinu chůze po špičkách, nejčastěji doporučí rehabilitaci a speciální cvičení, případně reflexní terapii. Většina těchto metod nápravy není pro dítě náročná a cvičení lze provádět formou, která je pro tak malé dítě přiměřená. Některé maminky si pochvalují Vojtovu metodu cvičení. Cvičit s batoletem podle doporučených instrukcí odborníka lze bez problému v domácím prostředí. Každopádně je potřeba dodržovat veškeré lékařské rady a dětským nožičkám se přiměřeně věnovat.Radost z dětských krůčků

Protože nohy nosí člověka celý jeho život, vyplatí se věnovat jim patřičnou péči již od mala. Ne vše se na lidském těle vyvine dokonale a nepatrné vývojové odchylky jsou běžnou součástí každého z nás. Úkolem rodičů je mimo jiné to, aby pečlivě sledovali správný vývoj svých dětí. Vývoj chůze je součástí celkového motorického vývoje dítěte. U batolat se koordinace pohybů vyvíjí postupně a individuálně. Na počátku batolecího období se dítě učí chodit a v závěru daného období je dítě v chůzi zpravidla natolik stabilní, že se může učit třeba lyžovat. Chůze po špičkách v určité fázi vývoje není nic neobvyklého a jak již bylo řečeno, v řadě případů se chůze časem upraví.

Rodiče batolat si tedy nemusí dělat předčasné a nepřiměřené starosti, pokud jejich batole chodí zpočátku jen po špičkách. Na druhou stranu také není radno nic podcenit. Platí zde stejné pravidlo, jako při každé nejistotě v souvislosti se zdravotním stavem dětí. Porada s lékařem má vždy smysl a nikomu neuškodí. Lékař může odhalit potencionální problém a včas doporučit účinnou léčbu, nebo může rodiče uklidnit s ujištěním, že nejde o žádnou vadu či nemoc. Závěrem tedy přejeme všem rodičům mnoho radosti z krůčků a běhání jejich batolat.