Chytré hračky pro děti to nejlepší

Žijeme v moderní a technicky vyspělé době. Na prodejním trhu je nepřeberné množství rozmanitého zboží. Ve vývoji a výrobě nezaostávají ani pomůcky a hračky pro děti. Výrobci i prodejci dobře vědí, že dětské zboží je výhodný prodejní sortiment. Většina rodičů a dalších příbuzných touží po tom nejlepším, co mohou svým potomkům dopřát. Zisky obchodníků za dětské zboží jsou na denním pořádku.

Rozvojové hry | Foto: Shutterstock
Rozvojové hry | Foto: Shutterstock

Hračky

Hračky odpradávna patří do dětských rukou. Hračky pomáhají dítě zabavit, mohou rozvíjet jeho intelekt, dovednosti a schopnosti. Často lidé darují nějaké hračky dítěti ještě před tím, než se narodí. Kromě běžných hračkářských obchodů existují velké prodejní domy zaměřené pouze na hračky a jsou často rájem nejen pro děti. Hračky lze úspěšně vybírat podle věku dítěte, podle jeho pohlaví či zájmů a nadání. S čím si hrály kdysi naše babičky, je nesrovnatelné s dnešními hračkami.Chytré hračky

Chytré hračky umějí cosi navíc oproti standardní hračce. Chytrá hračka může mít všelijaká ovládací zařízení, může vydávat zvuky, reagovat na pohyb či hlas a podobně. Současné panenky zvládnou pít z lahvičky, plakat a smát se, čůrat a celkově se velmi podobají živému miminku. Jiné panenky dokážou měnit barvu svých vlasů nebo šatů, chodit a zpívat. Například s auty na ovládání si rádi hrají i tatínkové jakéhokoliv věku. Mnoho plyšáků se chová stejně jako živé zvířátko. Některé z těchto hraček mohou za dítě počítat, jiné ho motivují k různým dalším znalostem. Mezi chytré hračky lze řadit také různé společenské hry, stavebnice, skládačky, puzzle, karty a origami. Dnešní děti mají možnost hrát si s dětským tabletem či telefonem, ve kterém jsou hry uzpůsobené pro konkrétní věk. Hračky ve formě hudebních nástrojů mohou přehrát atraktivní melodie. Takový medvídek Tonda, ten zase vypráví pohádky. Prostě výběr hraček v kamenných i internetových prodejnách je skutečně bohatý.

Jaké hračky volit pro batole

K volbě hraček pro batole je nutno přistupovat velmi zodpovědně. Základním kritériem by měla být bezpečnost. Malé dítě ještě zkoumá předměty ústy, proto je důležité dát pozor, aby hračka neobsahovala drobné předměty, které by mohlo dítě polknout. A nejde jen o pokusy dětí ochutnat jakoukoliv součástku. Maminky by mohly vyprávět různé příhody o tom, co jsou batolata schopna s hračkou provádět. Znám případy dětí, které si strčily malý korálek hluboko do nosu nebo do ucha. Zasahovat pak museli lékaři. Hlediskem při výběru hračky by měla být také kvalita použitého materiálu. Pro batolata se prodávají například stavebnice a puzzle přesně pro jejich věk.

Dítě má možnost třeba vkládat příslušné tvary do odpovídajících otvorů a tato činnost je pro jeho vývoj velmi užitečná. Podobně fungují i motorické kostky. Praktická jsou třeba látková autíčka s natahovacím pohonem. Například pro mladší batole jsou ideální kostky textilní a pěnové. Prostě hračky pro batolata by měly provedením odpovídat danému věku a schopnostem. Navíc by měly tyto hračky rozvíjet motoriku dítěte a inspirovat ho k přemýšlení.

Kvalita

Jakákoliv hračka pro batole by měla splňovat potřebné atesty. Média průběžně prezentují dost případů, kdy se na trhu objeví nevhodná nebo dokonce nebezpečná hračka. Do rukou batolat patří jen bezpečné a kvalitní hračky. Nerozhodným zákazníkům může ve specializovaných prodejnách poradit s výběrem vyškolený personál. Je dobré mít na paměti, že v případě hraček pro naše dítě by měla vždy vítězit kvalita nad kvantitou. Přemíra hraček není pro dítě prospěšná, protože dítě se pak při hraní těžko soustředí na jedinou hračku.

Pokud se batole věnuje delší chvíli zkoumání jedné hračky, se kterou různě manipuluje, lépe se rozvíjí jeho veškeré schopnosti, ke kterým ho daná hračka motivuje. Pokud dítě bere do rukou hračky, které hned odhodí a vzápětí udělá totéž s dalšími hračkami, nemá možnost trénovat soustředění a trpělivost.Rodičovská péče

Je pravda, že dříve neexistovaly žádné chytré hračky. Lze říci, že tato skutečnost minulé generace nijak negativně nepoznamenala. Na druhou stranu moderní vývoj se musí promítnout do všech oblastí života, takže je prospěšný také v oblasti hračkářského průmyslu. Batole by si mělo umět hrát s jednoduchou hračkou a stejně tak s jakoukoliv chytrou a moderní hračkou. Není důvod, aby batole neumělo zacházet s dětským notebookem a tabletem. Později bude přirozeně a snadno obsluhovat skutečnou výpočetní techniku. Hračky k dětem prostě patří, ale nemohou nahradit to, čím děti obohacuje zájem a čas poskytovaný jejich rodiči.

Hračka je pouhým doplňkem výchovy batolete a jeho rozvoje. Pokud chtějí rodiče pro svoje dítě jen to nejlepší, mohou samozřejmě koupit drahou chytrou hračku. Nemohou ale očekávat, že tím poskytli svému dítěti maximum, že se dítě samo dlouhodobě zabaví a nebude po rodičích nic víc vyžadovat. Správnou rodičovskou péči nenahradí ani ta nejchytřejší a nejdražší hračka.