Léto a gynekologické problémy u dívek

Léto je u mnoha z nás očekávané roční období. Vyhlížíme dovolenou, hřejivé slunce a koupání. S létem se však objevuje i zvýšený výskyt některých nemocí a zdravotní problémů. K nim patří i gynekologické potíže. Ty jsou častěji spíše velmi nepříjemné, než nebezpečné. Zato jsou však úporné a moc rády se vracejí. Mohou postihnout i velmi mladé dívky. Ty by proto měly být včas správně poučeny. Mohou tak preventivně omezit riziko vzniku těchto potíží, s nimiž by se v budoucnu musely možná opakovaně potýkat.

Vaginální mykóza | Foto: Shutterstock
Vaginální mykóza | Foto: Shutterstock

Vaginální mykóza – kvasinky

Vaginální mykóza je úplně nejčastějším gynekologickým problémem. V létě se kvasinkám obzvlášť daří. Milují totiž teplo a vlhko. Původcem onemocnění je kvasinka „Candida albicans.“ Kvasinky jsou v organismu běžně přítomny. Problémy způsobuje až jejich přemnožení.



Infekce má lehko rozpoznatelné příznaky. Velmi typické je svědění intimních partií. Přidá se pálení při močení, otok a nepříjemné pocity při pohlavním styku. Příčinou nemusí být jen teplo a vlhko. Letní období znamená jen příznivější čas pro rozvoj onemocnění. Může ho však přivodit i užívání antibiotik, která narušují přirozené vaginální prostředí. Častá je mykóza i v těhotenství, kdy se zvyšuje hladina hormonů a krevního cukru. Kvasinky mají cukr velmi rády, proto jimi často trpí i ženy-diabetičky, a milovnice sladkostí.

Léčba spočívá v podávání antimykotik. Na trhu je řada druhů vaginálních tablet a mastí, které zmírňují průvodní příznaky, svědění a otok zevních rodidel. Mladým dívkám, které mykózou onemocněly poprvé, se samoléčba nedoporučuje. Mykózu podporuje i používání nevhodných mýdel a sprchových gelů. Narušené přirozené prostředí v pochvě, je vstupní branou pro infekce různého původu. Nevhodné mohou být i přípravky k intimní hygieně přímo určené. Hlavně, když se používají přespříliš. Nejlepším prostředkem je čistá voda.

Gynekologické záněty u mladých dívek

Původci gynekologických zánětů jsou vedle kvasinek také viry, bakterie nebo paraziti. Zánět může mít i těžší průběh a někdy je třeba dokonce hospitalizace. Provází ho výtok a bolesti v podbřišku. Působit může více původců současně. Často je třeba nasadit antibiotika. Nákaza se může rozšířit do močových cest, objevuje se i krvácení. U mladých dívek, které onemocněly poprvé, je třeba zvlášť pečlivé diagnostiky a léčby. Zanedbání může ohrozit jejich plodnost.



Chlamydiové infekce

Chlamydie jsou mikroorganismy, které se přenáší především nechráněným pohlavním stykem. Prázdninový nezávazný sex mladých lidí, může proto přinést nemalé problémy. Chlamydie si zde zasluhují zmínku proto, že nákaza se u žen může projevit stejně, jako jiný gynekologický problém. Zánětem v pochvě, svěděním, a pálením při močení a bolesti v podbřišku. Může se objevit krvácení mimo cyklus.

V drtivé většině případů se však neprojeví vůbec nijak, ale napáchá škody až později. Inkubační doba se uvádí 1 – 3 týdny. Pokud dívka neví, že má chlamydie, může to velmi zkomplikovat její budoucí cestu k mateřství. Chlamydie mohou poškodit vejcovody a způsobit neplodnost, nebo zapříčinit mimoděložní těhotenství. Bývají i důvodem předčasného porodu nebo potratu. Jsou přenosné z matky na dítě.



Při zjištění chlamydií je třeba ihned a důsledně začít užívat antibiotika. Bohužel nejsou vzácné případy, kdy léčba není efektivní, a chlamydie se vrací. Pak je léčení vleklé a může trvat i léta. Chlamydieová infekce je považována především za pohlavně přenosnou záležitost, protože tento způsob šíření je nejčastější. Nákaza je ale možná i jinou cestou. Například používáním společných sprch, kontaminovaným ložním prádlem nebo ručníkem. Preventivními opatřeními jsou věrnost, kondom, a dodržování hygienických zásad.