Každý víkend v zoologické zahradě

Vaše miminko dospělo do věku batolete a vy jako mnozí ostatní rodiče stále častěji přemýšlíte, jak vyplňovat jeho volný čas, aby se nenudilo a mělo dostatek podnětů pro svůj rozvoj. A že má takové mrně volného času opravdu hodně! Co nestíháte kvůli povinnostem přes týden, snažíte se vynahradit si jako rodina o víkendu. Vymyslet program tak, abyste si odpočinuli, navzájem se užili a zároveň zabavili své batole činností přiměřenou jeho věku, se vám možná zdá někdy těžké. V létě se vymýšlí hezký víkend snadno. Když je venku ošklivo a zima, je to horší.

S dětmi do ZOO | Foto: Shutterstock
S dětmi do ZOO | Foto: Shutterstock

ZOO je vděčný cíl

Výlet do zoologické zahrady bývá prvním, a často i posledním spásným nápadem při plánování rodinného víkendu. Živá zvířata jsou pro děti atraktivní. Alespoň všichni rodiče jsou o tom přesvědčeni. A je pravda, že návštěvy zoo, ať už tam, či jinde, patří ke klasickým vzpomínkám na dětství. Je třeba počítat s tím, že se hodně nachodíte a dost utratíte. Pokud chcete ušetřit, nabalte si jídlo s sebou. Je to vždycky výlet na celý den a často je nutná i další návštěva, chcete-li projít poctivě celou zahradu.Nejmenší děti jsou většinou nadšené opicemi a šelmami. Těžko říct, jestli je zoo tím správným místem, kde lze učit dítě lásce ke zvířatům.  Ale děti si mohou odnést mnoho poznatků z jejich života v zajetí. Řada z nich postupem času už do zoo chodit nechce, protože je jim zvířat v klecích líto.

Mraveneček v lese

Báječným vyplněním víkendového času jsou určitě procházky v přírodě. Tu delší může dítě absolvovat třeba na tátových zádech. Tu kratší po svých – za což je třeba je po návratu náležitě pochválit. Malým dětem stačí třeba jen malá obměna trasy a vše je pro ně zase nové. Nechte dítě mluvit o všem, co cestou vidí nebo slyší. Když ještě není zrovna výřečné, mluvte vy. Bude vás poslouchat. Malé děti jsou ohromně všímavé! Budete mnohdy překvapeni, co všechno mu neunikne a jak dlouho bude pozorovat zajímavou rostlinku, nebo brouka.

Tip pro čtení!
Pro správný vývoj dětí je důležité rozvíjet jejich kladný vztah k přírodě a ekologii. Proaktivní přístup rodičů se v budoucnosti zhodnotí i pro další generace.

Pokud vyberete vzdálenější, turisticky zajímavou lokalitu, nechte auto doma a dopřejte potomkovi svezení vláčkem. To milují snad všechny děti, ale jezdí vlakem dnes už jen minimálně.Víkendové pobyty pro maminky s dětmi

Občas si pro zpestření můžete dopřát i nějaký ten organizovaný pobyt pro maminky s dětmi. Jako pobyty pro maminky se nabízejí často akce s dětmi mladšími, než 3 roky. Jde vlastně o relaxační víkend pro maminku, v prostředí, které je přizpůsobeno k pobytu i velmi malých dětí. Je tam o ně postaráno, aby si maminka mohla někdy taky odpočinout. Program pro děti je přizpůsoben jejich věku. Pobyty se pořádají v různých koutech republiky a určitě je z čeho vybírat. Pokud si může vzít maminka s sebou ještě kamarádku s dítětem, tak může být i takto organizovaný víkend ideální.

Zůstali jste doma? Nevadí!

Je vám už skoro hanba přiznat, že jste o víkendu nikde nebyli? Nemusí. Vězte, že vašemu batoleti se doma líbí a možností, jak ho zabavit je hodně. Bude šťastné, když se s ním podíváte na pohádku, když bude smět mamince pomáhat při vaření, když ho nechá dělat těsto, nebo mu půjčí leccos zajímavého z kuchyně.

S tátou se z něj zase na chvíli může stát opravář a řemeslník. Dítě můžete taky krok za krokem zasvěcovat do svých koníčků, tak aby jednou třeba šlo ve vašich šlépějích.Nuda, jako taková, u batolat neexistuje. Je to jen o možnostech a ochotě rodičů, věnovat jim svůj čas. To, jak dokonalý víkend jste naplánovali, vaše dítě určitě netrápí. Nejdůležitější pro něho je, že máma s tátou jsou s ním a že se mu věnují. Užívejte si těchto chvil spolu s dítětem a važte si doby, kdy je pro něho nejdůležitější jen a jen vaše přítomnost. Nebude tomu tak věčně.