10. týden těhotenství (10tt)

Gratulujeme! Máte za sebou čtvrtinu celého těhotenství a začínáte 10. týden těhotenství (10tt). Bříško se vám ještě nezvětšuje, za to prsa už ano. Výkyvy nálad teď mohou být častější a intenzivnější, stejně tak migréna a nevolnosti. Obličej plodu má lidskou podobu, jeho mozek se velmi rychle vyvíjí. Výrazně pokročil vývin končetin. Vyvíjí se také tukové a potní žlázy, objevují se první chloupky a obočí. Ledviny již produkují moč. Žena by měla začít přemýšlet o náročnosti její práce a měla by ve stravě přijímat více potřebných látek.

Radost z těhotenství | Foto: Shutterstock
Radost z těhotenství | Foto: Shutterstock

Tělo a pocity ženy

Váš váhový přírůstek je zatím velmi malý, v tomto období ženy přiberou maximálně dva kilogramy. Bříško se vám zvětšilo nepatrně nebo vůbec. Děloha se dále zvětšuje, nyní má velikost zhruba husího vejce. U některých žen se může objevit tzv. kolostrum – kapičky mleziva vymasírovatelné z prsních bradavek. Jedná se o znamení, že se mléčné žlázy připravují na budoucí kojení. Intenzivně již cítíte kopání vašeho miminka. Srdce maminky nyní pumpuje do žil více krve než předtím. To je důležité pro zásobování dělohy a placenty. Pro lepší krevní oběh a jeho povzbuzení je dobré chodit na procházky nebo plavání. Dále pomáhá ležet na levém boku a zvedat nohy s podepřenými koleny. Neměla byste sedět s překříženýma nohama. Asi do 32. týdne těhotenství bude tělo ženy obsahovat až o 50% více krve než v době před těhotenstvím.

Pokud jste tak ještě neučinila, možná právě teď nastal ten správný čas oznámit vaše těhotenství příbuzným a zaměstnavateli. Spousta žen z toho má strach a snaží se své těhotenství tajit co nejdéle, tedy dokud není vidět. Obzvláště se nad tím zamyslete, pokud pracujete v rizikovém zaměstnání (namáhavá manuální práce, práce v noci, práce s chemikáliemi apod.). Zaměstnavatel vás může přeřadit na vhodnější práci, nebo můžete už nyní zaměstnání opustit. Toto rozhodnutí je u každé ženy individuální. Některé v práci zůstávají tak dlouho, jak je to možné, jiné zase odcházejí již v prvním trimestru.



Ženy potvrzují, že kolem desátého týdne těhotenství trpí výraznými výkyvy nálady a jsou citlivější. V jednu chvíli se smějí, v druhou chvíli pláčou a ani neví proč. Často je také přepadávají úzkostné nálady, nevolnosti a migréna. To všechno je zcela normální. Pokud tyto problémy obtěžují i vás, obraťte se pro pomoc na své bližní. Tyto stavy se ve více lidech zvládají lépe.

Máte za sebou 69 dnů těhotenství, do porodu zbývá 30 týdnů, tedy 211 dnů.

Vývoj plodu

Obličej plodu je již natolik formován a vyvinut, že má jasně lidskou podobu. Zřetelně lze rozlišit oči, nos, ústa a uši, plod má svoji primitivní mimiku. Postupně se také vyhlazují nerovnosti v místě jednotlivých srůstů. Ústní dutina se již zúžila a ohraničila, nos se zvedl na své místo. Na uchu lze rozpoznat malý ušní boltec, vyvinula se také spodní oční víčka. V ústech se tvoří patro, chuťové pohárky a slinné žlázy. Krk se pomalu ztenčuje, takže je nyní viditelné oddělení trupu a hlavy. Tělo zárodku se postupně napřimuje, není již tak zkroucené, hlava se zvedá. Z rozpadlých prvosegmentů, které přestávají být patrné, vznikají obratle páteře, některé svaly a hlubší vrstva kůže. Od minulého týdne velmi pokročil vývoj rukou a nohou. Na rukou se prodlužují prsty a plovací blány téměř mizí. Můžeme pozorovat, že palec je už nyní nápadně silnější než ostatní prsty. V desátém týdnu těhotenství se mohou objevit první známky pravorukého nebo levorukého chování, 75% plodů vykazuje dominanci pravé ruky. Na nohou jsou od sebe prstové paprsky téměř odděleny. V končetinách se dále vyvíjí kostní chrupavky a některé svaly. Plodu se vytvářejí klouby v kolenou, loktech, zápěstích, ramenou, kotnících a v prstech. Na trupu plodu se z boku rýsují chrupavčitá žebra.

Ocásek je už neznatelný. Mezi dolními končetinami se objevují dva otvory. Přední otvor je vyústěním pohlavních a močových cest, kolem něj se tvoří základ pohlavních orgánů. Pohlaví dítěte stále nemůžeme určit – pohlavní orgány jsou teprve v základu svého vývinu, který je u chlapečka i holčičky stejný. Geneticky je však toto pohlaví (pomocí spermie) dáno již od začátku těhotenství. Druhým otvorem je pak řitní otvor neboli vyústění trávicí trubice. Mozek je velice dobře vyvinutý a tvoří téměř polovinu hmotnosti plodu. Pokožka se dále vyvíjí, je silnější a není už skoro vůbec průhledná. Vyvíjí se také tukové a potní žlázy, objevují se první chloupky a obočí. Srdce se vyvinulo do své konečné podoby, tenké střevo se stále prodlužuje a ledviny produkují moč. Plod je nyní dlouhý asi 3 centimetry, váží až 5 gramů. Pohyby plodu jsou oproti minulým týdnům častější a silnější, maminky už je pociťují.



Nejdůležitější součásti stravy

Dítě má během těhotenství jediný zdroj výživy – vás. Proto je třeba, aby vaše strava v těhotenství byla pestrá a vyvážená. Zvyšte příjem syrové zeleniny a čerstvého ovoce, omezte sladká a slaná jídla, zcela se vyhýbejte uzeninám. Pamatujte na dostatečný příjem tekutin, nejlépe čistou vodu.

Železo

Vzhledem k tomu, že se vašemu miminku v této fázi těhotenství velmi rychle vyvíjí mozek, potřebujete zvýšený přísun železa. Navíc tak posílíte i tvorbu červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních částí těla. Potravinami, které obsahují hodně železa, jsou ryby (zejména tuňák) a mořské plody, vejce, červené maso (libové hovězí, játra), luštěniny, mandle, kakao, špenát, brokolice, celozrnné potraviny a červené ovoce (brusinky, ostružiny, jahody, rybíz, sušené meruňky). Železo můžete přijímat i formou potravinových doplňků.

Vitamin C

Neméně důležitý je vitamin C, který mimo jiné podporuje absorpci železa. Vitamin C napomáhá tvorbě placenty a zvyšuje vaši odolnost proti infekcím. Nejvíce se vyskytuje v čerstvém ovoci a zelenině. Například v jahodách, rajčatech, kapustě, květáku, černém rybízu, pomeranči, grapefruitu nebo červené paprice. I vitamin C můžete získávat pomocí potravinových doplňků.

Vápník

Je důležitý pro vývoj zubů a kostí vašeho miminka, které se vyvíjejí od 8. týdne. V těhotenství ho matka potřebuje dvojnásobek normální dávky. Dobrými zdroji jsou netučný tvaroh, polotučný sýr, bílý chléb, para ořechy a odstředění mléko. Z mléčných výrobků dávejte přednost těm nízkotučným. Vápník můžete získávat pomocí potravinových doplňků.

Kyselina listová

Je důležitá pro vývoj nervového systému dítěte. V těle se neukládá a v těhotenství se jí vylučuje více než obvykle. Kromě listové zeleniny (brokolice, špenát) jsou jejím zdrojem lískové oříšky a arašídy. Kyselinu listovou můžete získávat pomocí potravinových doplňků.

Bílkoviny

Spotřeba bílkovin v těhotenství stoupá, proto je dobré zvýšit její přísun vhodnými potravinami. Těmi jsou ryby, maso, ořechy, luštěniny, vejce, arašídy (arašídové máslo) a mléčné výrobky.

Vláknina

Vláknina je důležitou součástí stravy, pomáhá zabránit zácpě. Hojně se vyskytuje v ovoci a zelenině – pórek, maliny, sušené meruňky, hrozinky, dále v hrášku, celozrnných těstovinách či chlebu.



Top 10 potravin:

Mléčné výrobky – vápník a bílkoviny

Zelená listová zelenina – vitamin C, kyselina listová, vláknina

Libové maso – železo a bílkoviny

Játra – železo a bílkoviny

Pomeranč – vitamin C a vláknina

Drůbež – bílkoviny a železo

Olejovky – vápník, bílkoviny, železo

Mořské ryby – bílkoviny

Celozrnný chléb – bílkoviny, vláknina, kyselina listová

Celozrnné těstoviny a rýže natural – vláknina

10. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
10. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu