11. týden těhotenství (11tt)

V tomto období je charakteristické postupné vyzrávání vnitřních orgánů a rychlý růst plodu. Začínají se zjemňovat dosud hrubé rysy obličeje. Nelze ještě přesně určit pohlaví dítěte. Placenta je u konce svého vývinu, aby převzala výživu plodu. Chrupavčité kosti začínají tvrdnout. Objevují se první nehty. Maminka přibrala maximálně 2 kilogramy, do konce prvního trimestru musí být pořád velmi opatrná.

Váha nejen pro těhotné | Foto: Shutterstock
Váha nejen pro těhotné | Foto: Shutterstock

Vývoj plodu

Od 11. týdne těhotenství (11tt) začíná růst miminko intenzivně do délky. Orgány postupně dozrávají, některé již projevují známky první funkce. Játra jsou velká a tvoří se v nich krvinky. Hlava je oproti tělu stále nepoměrně velká, ale od tohoto týdne až do konce těhotenství se budou proporce jednotlivých částí srovnávat. Plod začíná růst do konečné podoby člověka. Hlava se dále vzpřimuje, krk se prodlužuje, takže je již viditelný. Formují se chrupavčité a kostěné základy lebky, která dávají hlavě tvar. V jedenáctém týdnu se objevují zárodky chuti a čichu. Dosud chrupavčité obratle se pomalu přeměňují v kosti. Také žebra formující hrudní koš začínají kostnatět. Pod kůží můžeme vidět jejich rozložení. Vývoj všech kostí trvá po celé těhotenství až do narození miminka, ani tehdy však ještě není zcela ukončen. Do konce prvního trimestru je určení pohlaví dítěte pouhým odhadem, pohlaví vašeho miminka tedy budete s jistotou vědět až za tři týdny. Velkou roli při tom samozřejmě hraje poloha a natočení plodu.



Na rukou a nohou začínají růst nehty. Postupuje také vývoj respiračního systému. Existuje již pravá a levá průdušková trubice. Tyto trubice se následně spojí a vytvoří tzv. tracheu, neboli průdušnici a plíce. Plod již vykazuje občasné dýchací pohyby, a to i přesto, že v děloze není vzduch. Vzniká bránice. Bušení srdíčka plodu je rychlejší a hlasitější. Odteď je možné zachytit ho tzv. Dopplerovým přístrojem. Plod už naplno kope, protahuje se a otáčí. Od tohoto týdne se začíná uvádět délka plodu od temene k zadečku. Nyní je asi 4 centimetry (k patám asi 5,5 centimetru), váha dosahuje až 10 gramů.

Maminky

11. týden těhotenství je stádium (až do jeho konce), kdy hrozí maminkám zvýšené riziko močové infekce. Je to dáno tím, že se v těle zvyšuje objem celkové vody, průtok krve ledvinami je zvýšen a tvoří se více moči. Ženy mají nutkání chodit více močit. Močová infekce může vést k zánětu ledvin a i k předčasnému porodu. Riziko močové infekce snížíte dodržováním pitného režimu. Denně byste měla vypít 2-3 litry tekutin, nejlépe vody, vhodné jsou také bylinkové čaje. Pijte častěji po menších doušcích.

Možná jste si všimla, že se poslední dobou nadměrně potíte. V těhotenství je totiž zvýšená sekrece mazových a potních žláz. Jediným řešením je častější umývání těla, nejlépe vlažnou sprchou. Dlouhé a horké koupele se v těhotenství nedoporučují, může jimi dojít k poškození plodu a v třetím trimestru těhotenství k vyvolání předčasného porodu. Těhotné ženy by se také měly vyhýbat slunění a soláriím. V létě se doporučuje pobyt v polostínu a chránit bříško před spálením jednodílnými plavkami.

Váhový přírůstek během jedenáctého týden těhotenství nepřekročí 2 kg, stejně to bude až do konce prvního trimestru. Hladina hormonů se v této době začíná stabilizovat, což má vliv na sliznici dutiny ústní. V těhotenství jsou zuby citlivější a náchylnější k zubnímu kazu, je tedy dobré věnovat zvýšenou pozornost péči o chrup.

Žena má za sebou 76 dnů těhotenství, do porodu zbývá 29 týdnů, tedy 204 dnů.

Těhotenské cvičení

Cvičení můžete provádět buď sami doma, nebo pod dozorem odborníků na společném cvičení maminek. Těhotné ženy mohou vykonávat několik druhů cvičení, například cvičení na velkém míči nebo balančním míči (overballu), gravidjógu (jógu pro těhotné), těhotenský pilates nebo aqua aerobic pro těhotné. Cvičení je dobré pro udržení si fyzickou kondici a po porodu se bude vaše tělo rychleji zotavovat. Speciální cviky pro těhotné vám navíc posílí pánevní dno a pomohou zbavit se předporodních bolestí. Dále odbourávají stres a zabraňují vzniku těhotenské cukrovky.



Gravidjóga

Gravidjóga pomáhá nejen tělu, ale také mysli. Je možné ji cvičit po celou dobu těhotenství. Variant Gravidjógy je několik a každá je přizpůsobena jednotlivým těhotenským stádiím. V první fázi budete pánevní dno posilovat, před porodem naopak uvolňovat.

Těhotenské plavání a cvičení ve vodě

Plavání je pro těhotnou ženu velmi vhodnou formou pohybu. Voda, která tlumí nárazy, umožňuje maminkám provádět bezpečně i cviky, při kterých se poskakuje. Od druhého trimestru je pro těhotnou nejvhodnějším plaveckým styl znak. Maminka jím není nucena prohýbat se v zádech.

Těhotenský pilates

Pilates pomáhá zpevnit břišní svalstvo a zmírňuje potíže s křečovými žílami. Jedná se o trochu náročnější cvičení, které nemusí všem maminkám zcela vyhovovat. Zvláště těm, které doposud žádné cvičení nevykonávaly.

Těhotenské cvičení na míčích

Cvičení na míči je velice snadné a těhotným ženám prospěšné. Nezáleží při něm na tom, kolik vážíte, nebo jakou máte kondičku. Pohupování na míči uvolňuje a zároveň posiluje pánevní dno. Míčů existuje několik velikostí. Zvolte takovou velikost míče, aby při sedu na něm svírala vaše stehna a lýtka přibližně pravý úhel. Níže najdete návody na některé cviky na míči.

Cvik na bederní svaly

Sedněte si na míč, nohy zapřete o podlahu přibližně na šířku vašich boků. Narovnejte záda, uvolněte ramena. Opřete ruce o boky a pomalu vysouvejte pánev střídavě do stran. Hrudník se přitom téměř nepohybuje. Stejný pohyb zopakujte také směrem dopředu a dozadu.

Cvik na protažení krční páteře

Sedněte si na míč, nohy zapřete o podlahu přibližně na šířku vašich boků. Položte pravou ruku na levé ucho přes vaši hlavu. Hlavu zlehka tlačte k pravému rameni. Levou ruku nechte volně ležet ze strany na míči. Stejný pohyb zopakujte také s druhou rukou.

Cvik na posílení hýždí a stehen

Sedněte si na míč a nohy zapřete o zem. Opatrně se sesuňte na míč tak, aby byla opřená jen vaše hlava a lopatky. S výdechem nadzvedněte hýždě pár centimetrů ke stropu. Až ucítíte, protažení zadní strany stehen a hýžďových svalů, vraťte se zpátky do sedu.

Cvik na vnitřní strany stehen

Lehněte si na záda na podložku, pokrčte nohy v kolenou a míč si vložte mezi ně. S výdechem zatlačte kolena proti míči, s nádechem povolte. Pohyb opakujte alespoň 8x.

Cvik na posílení prsních svalů

Klekněte si za míč na kolena, dlaně položte ze stran na míč. S výdechem zatlačte dlaně proti míči, s nádechem povolte. Lokty zvedněte ke stropu tak, aby vaše paže byly rovnoběžné s podlahou. Cvik opakujte alespoň 8x. Při cvičení se neprohýbejte v bedrech!

Cvik na posílení zádových svalů

Stoupněte si na podložku, rozkročte nohy na šíři pánve a do dlaní uchopte míč. Bez pokrčení loktů zvedejte míč s výdechem nad hlavu. Poté nechte natažené ruce s míčem klesnout do úrovně vašeho obličeje a pomalu otáčejte trupem doprava. V poloze chvíli vydržte, přetočte ruce doleva a opět je zvedněte nad hlavu. Cvičení opakujte zleva doprava.



Nevhodná cvičení pro těhotné:

  • zadržování dechu při cvičení
  • cvičení nebo sportování v příliš vlhkém nebo horkém počasí
  • sporty, u kterých může žena upadnout(např. jízda na koni nebo na lyžích)
  • kontaktní sporty, u kterých hrozí zranění (fotbal, basketbal, volejbal apod.)
  • cvičení, které může ohrozit vaše bříško
  • cvičení zahrnující nadměrné skákání nebo běhání

Cvičení pro těhotné se nedoporučuje ženám, které mají:

  • cukrovku, srdeční nemoci, astma a těhotenské problémy
  • krvácení nebo špinění,
  • nízko položenou placentu,
  • žena je ohrožená potratem nebo má pravděpodobnost opakujícího se potratu,
  • ženě může hrozit předčasný porod,
  • slabý děložní čípek
11. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
11. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu