12. týden těhotenství (12tt)
Ve dvanáctém týdnu těhotenství začínají orgány plodu plně přebírat svoji funkci a výrazně se zlepšují reflexy plodu. Příznaky těhotenství pozvolna ustupují, zejména častější potřeba močení, únava a nevolnosti. Místo toho se však mohou objevit bolesti zad, proto je dobré soustředit se na správné držení těla – stát zpříma, ramena zatažená dolů, rovná záda, lopatky k sobě, zpevněné břicho a hýždě, chodidla mírně od sebe a kolena nepatrně pokrčená. Změny nálad a přecitlivělost stále přetrvávají, může se dostavit zácpa. Maminky navštěvují první ultrazvuk nebo screeningové vyšetření, od lékaře dostávají těhotenskou průkazku. Váhový přírůstek je maximálně 2 kg. Žena má za sebou 83 dnů těhotenství. Do porodu zbývá 28 týdnů, což je 197 dnů.
Vývoj plodu
12. týden těhotenství (12tt) je doba, kdy se začínají zevní pohlavní orgány plodu postupně odlišovat. U plodů mužského pohlaví roste rychleji do délky pohlavní hrbolek – budoucí penis, u ženského pohlaví roste pohlavní hrbolek – poštěváček pomaleji. Rozlišení pohlaví dítěte v praxi je však stále nespolehlivé. Vyvíjí se oční víčka, která již úplně zakrývají oči. Oči se zavřou a zůstávají tak až do konce druhého trimestru. Pokračuje také vývoj chrupu. Tvoří se pupeny, zárodky 32 zubů trvalého chrupu. Na hlavě vznikají vlasové váčky. V hrtanu se formují hlasové vazy a vývoj hlasivek. Prsty na dolních končetinách již nejsou spojeny blánami, z nehtových lůžek se vyvíjejí nehty, které rostou až do porodu. Na prsech se začínají tvořit otisky prstů. Zdokonalují se játra, ledviny a slinivka. Játra tvoří červené krvinky, ledviny vylučují moč do močového měchýře a slinivka si již umí vyrobit vlastní inzulin. Vyvíjí se sací reflex, dítě je schopno polykat plodovou vodu. Nervový systém plodu nyní velice rychle pokračuje ve vývoji. Na konci týdne plod měří asi 6,5 cm, váží až 18 g.
Těhotenská průkazka a první screening plodu
Přibližně v tomto týdnu těhotenství obdrží maminka od lékaře těhotenskou průkazku, kde nalezne výsledky z dosavadních vyšetření. Zaznamenávají se do ní veškeré důležité údaje, například termín porodu, Rh faktor, krevní skupina, první ultrazvuk nebo pohyby dítěte. V těhotenství je to nyní váš nejdůležitější průkaz, budou se do něj zaznamenávat všechny výsledky a informace o vývoji miminka. Je dobré nosit těhotenskou průkazku stále u sebe. Odevzdává se při porodu.
V období mezi 11. – 14. týdnem absolvuje většina maminek prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Jedná se o integrované zhodnocení krevních odběrů a ultrazvukového vyšetření plodu, při kterém je zjištěna míra rizika postižení plodu chromozomální vadou. Součástí screeningu je provedení ultrazvuku a odběr krve. Odběr krve je prováděn obvykle v 10. týdnu těhotenství, ultrazvuk od začátku 11. do konce 13. týdne těhotenství. Na konci screeningu vám bude sděleno riziko Downova syndromu a jiných genetických vad plodu. Toto riziko závisí především na věku matky a šířce šíjového projasnění, dále na srdeční frekvenci plodu, průtoku krve přes trojcípou chlopeň srdce plodu, přítomnosti či nepřítomnosti vrozených vývojových abnormalit a hladině hormonů v krvi maminky. V případě zjištění vysokého rizika genetických vad plodu, bude rodičům doporučeno vyšetření amniocentézou nebo odběrem choriových klků, které dokáže potvrdit či vyvrátit genetickou vadu plodu.
Zkratky, s kterými se v těhotenství můžete setkat:
-
- PPH PI – poloha podélná hlavičkou, záda plodu vlevo
- PPH PII – poloha podélná hlavičkou, záda plodu vpravo
- PPKP – poloha podélná koncem pánevním
- Situs trasnversus – poloha příčná
- Situs obliquus – poloha šikmá
- PV – plodová voda
- PA – pohybová aktivita plodu
- ASP – srdeční akce plodu
- CRL – vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem
- AC – obvod břicha plodu
- HC – obvod hlavy plodu
- FL – délka stehenní kosti plodu
- Doppler AU – měření průtokové rychlosti krve v pupečníkové cévě, výsledek určí, zda má miminko dostatek kyslíku a živin
- Doppler ACM – měření průtokové rychlosti v mozku plodu
- VVV – vrozené vývojové vady plodu
- VCC (VSV) – vrozená vada srdce
- NT – šíjové projasnění plodu, hodnota více jak 3 mm znamená možnou genetickou vadu plodu
- NB – nosní kost, její nepřítomnost značí možnou genetickou vadu plodu
Cviky pro těhotné
Cvičení v těhotenství je dobré pro udržení si fyzickou kondici, po porodu se bude vaše tělo rychleji zotavovat. Speciální cviky pro těhotné vám navíc posílí pánevní dno a pomohou zbavit se předporodních bolestí. Dále odbourávají stres a zabraňují vzniku těhotenské cukrovky.
Cvik proti otokům končetin
Položte se na záda na podložku, dolní končetiny nechte natažené a střídavě ohýbejte nohu v kotníku nahoru a dolů. Pak dělejte jemné kroužky v kotníku na obě strany. Tento cvik můžete zkusit i vsedě s nohama položenýma na druhé židli. Cvik zabraňuje tvorbě otoků a zlepšuje krevní oběh.
Dechové cvičení
Dechové cvičení vám pomůže ulehčit průběh porodu a aktivovat svalstvo pánevního dna. Lehněte si na záda, dolní končetiny pokrčte v kolenou a opřete chodidla o podložku. Ruce položte na břicho. Hluboce se nadechněte do břicha, přitom se vám zvedne břišní stěna, poté zhluboka vydechněte. Toto cvičení má také zklidňující účinky, několikrát za sebou ho zopakujte.
Cvik pro posílení pánevního dna
Pánevní dno během těhotenství výrazně ochabuje, proto je potřeba ho posilovat. Ženy, které nemají pánevní dno dostatečně silné, mohou i potratit. Tomuto cviku se někdy říká vtahování špagety. Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a opřete chodidla o podložku. Nyní se ústa snažte jakoby vtahovat špagetu. Tím dojde také k vtažení dovnitř i otvorů pánevního dna – močové trubice a pochvy.
Kočičí hřbet
Tento cvik posiluje břišní svaly a zádové svaly kolem páteře. Je dobrý proti bolestem zad. Klekněte si na podlahu a opřete ruce o podlahu, jako když předvádíte kočku. Záda jsou rovná, tedy ani prohnutá, ani vyhrbená. Zatáhněte břišní svaly a s výdechem vyhrbte páteř. Chvíli zůstaňte v této pozici, s nádechem se vraťte do východní pozice – záda neprohýbejte!
Turecký sed
Posiluje záda a zlepšuje krevní oběh v dolní části těla. Pohodlně si sedněte (můžete i na polštář) a pamatujte na narovnaná záda. Pokud chcete, můžete mít zkřížené nohy, pokud ne, pouze k sobě přitlačte paty a prsty na nohou. Přitom držte chodidla co nejblíže u těla. V pozici nějakou dobu setrvejte.
Žába
Tato pozice je vhodná při bolestech v zádech, dále také při porodních bolestech. Pomalu si dřepněte a nohy roztáhněte do šíře. Záda držte zpříma. Chodidla vytočte ven, paty se celou dobu dotýkají podlahy. Před hrudníkem sepněte ruce a lokty v oblasti kolen tlačte proti stehnům. Po chvíli ruce uvolněte, natáhněte je před sebe a přitom vyhrbte záda. Cvik opakujte několikrát.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu