13. týden těhotenství (13tt)

Gratulujeme! Máte za sebou první trimestr těhotenství – nejrizikovější období těhotenství. I přesto však na sebe maminky musí dávat stále velký pozor. Tělo plodu rychle roste a hlavička se již nezdá tak velká. Plod již vnímá zvuky. Na těle plodu se objevuje jemné chmýří. Pohlaví se dále zdokonaluje. Žena má za sebou 90 dnů těhotenství. Do porodu zbývá 27 týdnů, což je 190 dnů. Pro lepší zvládání porodních bolestí se ženám doporučuje nacvičovat relaxační a dechová cvičení.

Těhotná na procházce v přírodě | Foto: Shutterstock
Těhotná na procházce v přírodě | Foto: Shutterstock

Život maminky

Váš váhový přírůstek zatím činí maximálně 2 kilogramy, ale od tohoto týdne začnete rychle a nápadně přibírat. Můžete však na sobě již pozorovat, že vám začíná být těsnější oblečení. Po pominutí těhotenských nevolností se mohou dostavit splašené těhotenské chutě. Zkuste se jim alespoň částečně ubránit a myslet na zdravou stravu. V těhotenství potřebujete zhruba 300 kalorií denně navíc, ale ať jsou to kalorie zdravé! V těhotenství, ale i po porodu, se mohou objevit problémy s funkcí štítné žlázy, která má v těle na starost důležité hormony. Stává se to pouze u malého počtu žen, ale následky mohou být pro dítě velmi vážné. Zásadní je odhalit špatnou funkci štítné žlázy co nejdříve. Pokud o ní víte již před otěhotněním, je důležité sdělit to svému obvodnímu lékaři, endokrinologovi a v těhotenství gynekologovi. Prsa se zvětšují a jsou citlivější. Je lepší pořídit si speciální těhotenskou podprsenku, která je vyrobená z flexibilního materiálu a v těhotenství je pohodlnější.



Vývoj plodu

Růst těla plodu do délky pokračuje rychlým tempem. Hlava se už oproti tělu nezdá tak velká jako dříve. Obličej se nadále zlidšťuje. Horní a dolní oční víčka jsou již spojená, oči zavřené. V ústní dutině se objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj vnitřního i vnějšího ucha, plod je schopen vnímat zvuky. Ušní boltec se viditelně zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled.  13. týden těhotenství (13tt) je doba, kdy je už dokončen vývoj rtů a nosu, nosní dírky se otevírají. Vzhled obličeje se bude během vývoje plodu ještě měnit. Bříško plodu se zvětšuje a pomalu mizí pupeční kýla. Tím je v dutině břišní více místa než dříve a střeva se tak začínají přemisťovat zpět dovnitř. Uvnitř střev plodu se začíná tvořit zeleno-černá látka, zvaná mekonium (smolka), která napomáhá správné činnosti střev. Játra tvoří žluč a již netvoří tolik červených krvinek, ty se nyní začínají tvořit i ve slezině. Ledviny produkují moč a vylučují ji do plodové vody. Dítě spolkne plodovou vodu, ledviny ji přefiltrují a močí se odvádí zpět. Tato cirkulace je důležitá pro správný vývoj ledvin a plic plodu. Ve většině kostí nyní probíhá osifikace – kostnatění a tvrdnutí chrupavek. Kosterní soustavě dominuje lebka, páteř a kosti nohou. Vytváří se také pánevní kost. Po těle plodu roste jemné chmýří zvané lanugo, má především ochrannou funkci. Na bříšcích prstů již má plod své jedinečné otisky. Mužské a ženské pohlavní orgány plodu se v tomto týdnu začínají odlišovat. U plodu mužského pohlaví se dále prodlužuje pohlavní hrbolek (penis). Na spodní straně pohlavního hrbolku srůstají pohlavní řasy a uzavírají tak močovou trubici. Pohlavní svaly spolu splývají a vytvoří šourek. U plodu ženského pohlaví dochází k vývoji vaječníků, ve kterých je přes 2 miliony vajíček. Plod měří od temene k zadečku asi 7 cm, váží až 25 g.

Dechová a relaxační cvičení

Relaxační cvičení a nácvik správného dýchání jsou prospěšné pro zvládání porodních bolestí. Při porodních bolestech je nesmírně důležité vědět, jak správně dýchat. Tyto cviky jsou navíc dobré na psychické zklidnění mysli, proti stresu a úzkostem. Cvičení není nutné provozovat denně, ale je dobré utvořit si určitý rozvrh a rutinu. Cvičte ve vyvětrané místnosti, v pohodlném oděvu a doplňujte tekutiny. V pokročilém stádiu těhotenství neležte rovně na zádech (je omezen přísun kyslíku k dítěti), dejte si pod ně raději polštář.



Cvik na uvolnění těla

Pohodlně si lehněte na záda, nebo do polohy, která je vám příjemná. Zvláště ke konci těhotenství se budete nejlépe cítit v poloze na boku, s jednou nohou ohnutou a opřenou o polštář. Postupně napínejte a uvolňujte všechny svaly v každé části těla. Postupujte od prstů na noze směrem vzhůru. Poté si představujte, že je vaše tělo těžké a tíha ho tlačí k zemi. Tímto se vaše tělo naprosto uvolní.

Myšlenkové uvolnění

Nejen tělo, ale i mysl by měla být uvolněná. Pokuste se zbavit mozek (zejména negativních) myšlenek a problémů. Dýchejte pomalu a rovnoměrně. Pokud se nějaká myšlenka objeví, nepotlačujte ji ani nerozvíjejte. Snažte si navodit pocit nějakého příjemného prožitku.

Dechové cvičení

Lehněte si na záda na podložku, pokrčte kolena, chodidla opřete o podložku, ruce nechte ležet podél těla. S nádechem pomalu vzpažte, ruce se přitom dotknou země za hlavou. S výdechem suňte paže po podložce do připažení. Cvik několikrát opakujte.

Hluboké dýchání

Má uklidňující účinky, pomáhá na začátku a konci stahů. Lehněte si na záda na podložku, pokrčte kolena, chodidla opřete o podložku, ruce si položte na břicho. Zhluboka se nosem nadechněte do břicha (pod ruce), dech chvíli zadržte a pak dlouze vydechněte. Následující nádech je nenásilný a přirozený, poté opět hluboký. Opakujte alespoň 5x.

Lehké (psí) dýchání

Lehněte si na záda na podložku, pokrčte kolena, chodidla opřete o podložku, ruce si položte na hruď. Velmi rychle a povrchně se nadechněte do hrudi. Poté proveďte o chvíli delší výdech. Nádech i výdech provádějte ústy, pouze do vrchní části plic. Toto dýchání vám pomůže na vrcholu kontrakce.

Supění

Na začátku porodu se vám bude chtít tlačit, ačkoli děloha ještě nemusí být plně otevřena. Dvakrát za sebou se krátce nadechněte a pak dlouze se zasupěním vydechněte. Při výdechu si můžete pomáhat vhodnými zvuky („uf“). Tím potlačíte nutkání tlačit.

13. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
13. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu