14. týden těhotenství (14tt)

Druhý trimestr bývá označován za nejkrásnější období těhotenství. Nepříjemné těhotenské příznaky ustupují a hladina hormonů se ustálí. Některým ženám se navrací sexuální apetit. Objevit se však může těhotenská rýma, zácpa a strie. Plod je již schopen různě se šklebit, vyvíjí se svaly, které se dokáží stáhnout. Je vyvinuto hlasové ústrojí plodu.

Dětské capáčky | Foto: Shutterstock
Dětské capáčky | Foto: Shutterstock

Život maminky

Tímto týdnem vstupujete do druhého trimestru těhotenství a 14. týdne těhotenství (14tt), který končí ve 26. týdnu. V druhém trimestru se hladina hormonů v těle ženy konečně ustálí, což způsobí, že máte více energie. Dále mohou vaše vlasy vypadat silnější a lesklejší, nehty mohou být pevnější, rychleji růst a nebudou se tolik lámat. Maminka však bude rychle a viditelně přibírat. Vrchol vaší dělohy vyčnívá kousek nad stydkou kost, což způsobuje vystoupnutí bříška. Druhý trimestr bývá považován za nejhezčí období těhotenství. Těhotenské nevolnosti a další příznaky ustupují, riziko potratu je oproti předcházejícímu období o 60% menší. Jako příznak se nyní místo těch předchozích může objevit rýma. Její příčinou je hormon progesteron, který zvyšuje krevní oběh v oblasti nosních sliznic a způsobuje otok. To se označuje jako těhotenská rinitida (zánět nosních sliznic). Doporučuje se proti ní zvlhčování nosní sliznice. Ačkoli je těžké rozlišit těhotenskou rýmu od té klasické, žena by bez konzultace s lékařem neměla používat nosní spreje ani volně prodejné léky k odstranění rýmy.



Další těhotenskou komplikací v druhém trimestru může být zácpa. Zácpa je způsobena zvětšováním dělohy, která tlačí na střeva a ty pracují pomaleji než obvykle. Proti zácpě pomáhají potraviny bohaté na vlákninu, která podporuje správnou funkci střev. V druhém trimestru se na bříšku již objevují strie. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují především na břiše, prsech, hýždích nebo stehnech. Jejich hlavní příčinou je nedostatek kolagenu v kůži. Na začátku mají obvykle červenou nebo růžovou barvu, postupem času vyblednou, nezmizí však úplně. Je proto dobré bříško (ale také ostatní problémové části těla) poctivě a třeba i jen preventivně mazat krémem s Q10. Ženy dále potvrzují, že v druhém trimestru se jim navrací sexuální chutě. Maminka má za sebou 97 dnů těhotenství. Do porodu zbývá 26 týdnů, tedy 183 dnů.

Vývoj plodu

14. týden těhotenství je doba, kdy plodu velmi rychle rostou končetiny. Stále jsou však dosti hubené a dolní končetiny ve vývoji zaostávají. Pokračuje také vývin pohlavních orgánů, ale pohlaví je zatím neurčitelné. U plodu mužského pohlaví je na šourku patrná kožní hranka, která označuje oblast srůstu párových pohlavních valů. Srůst pohlavních řas na spodní straně penisu je dokončen. U plodu ženského pohlaví nesrůstají ani pohlavní řasy, ani pohlavní valy. Vznikají z nich totiž malé a velké stydké pysky. Některé svaly plodu jsou již natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě slabé, matka je zatím nepociťuje. Plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění. Hlava plodu zabírá třetinu délky těla, krátký krk plodu je zřetelnější. Díky rychlému vývoji mozku může plod používat mimické svaly v obličeji. Plod se může smát, šklebit se, mračit nebo mhouřit oči. Velký vývoj se v tomto týdnu odehrává u hlasového ústrojí. Vyvinuty jsou již průdušky, jícen, hrtan a hlasivky. Dítě však zatím nemůže vydat žádný zvuk, protože je obklopeno plodovou vodou. Ústrojí je ale už nyní připraveno na první zvuky miminka. Spojuje se žaludek s jícnem, jícen je už z předchozích týdnů spojen s ústy. Žaludek již produkuje kyselé šťávy. Kostní dřeň začíná tvořit krevní buňky. Délka plodu je na konci tohoto týdne asi 9 cm. Hmotnost může být až 40 g. Velikostí se plod podobá citronu.

Pohlavní styk v těhotenství

Ohledně pohlavního styku v těhotenství se v mysli ženy i muže objevuje hodně otázek. Ta zřejmě nejdůležitější zní: Může pohlavní styk ohrozit vývoj plodu, vyvolat porod nebo potrat? K poškození plodu nedojde, protože plod je chráněn plodovou vodou a děloha je uzavřena hlenovou zátkou. Partnerův penis se plodu nikdy nedotkne. Ženy, které mají bezproblémové těhotenství, proto mohou mít bezpečný sex až do prasknutí plodové vody. Milování dítěti neublíží, nemůže vyvolat potrat ani poškodit plod. Sex v těhotenství může žena prožívat odlišně. V těhotenství se zvýší průtok krve v pánevní oblasti a více se prokrvují genitálie. Tím se zvyšuje jejich citlivost, což vede k uspokojivějšímu sexu. Navíc díky vaginálnímu výtoku je ženina pochva vlhčí. Na druhou stranu může žena pociťovat jemné křeče v břiše nebo kontrakce během nebo po pohlavním styku. Ženina prsa jsou citlivější, což některým ženám připadá vzrušující, jiné nemohou snést jakýkoliv dotek v jejich okolí. Proto je důležité, aby se žena nebála říct partnerovi, co se jí líbí, a co jí je naopak nepříjemné. Komunikace je nyní velmi důležitá!

V pozdějších týdnech (zejména v třetím trimestru) vám může při sexu vadit bříško. Nemůžete si najít vhodnou a pohodlnou pozici, při které by vás bříško netlačilo a nezavazelo. Zejména kvůli tomu se většina párů přestává v třetím trimestru těhotenství milovat.

Může pohlavní styk a orgasmus v těhotenství v třetím trimestru vyvolat předčasný porod? Pohlavní styk a orgasmus mohou způsobit děložní kontrakce, tyto kontrakce ale odlišné od kontrakcí, které provázejí porod. Pokud máte bezproblémové těhotenství, orgasmus ani pohlavní styk nemohou vést k předčasnému porodu. Někteří lékaři však doporučují, aby žena v posledních týdnech těhotenství pohlavní styk neměla z čistě preventivních důvodů. Anální sex se v těhotenství nedoporučuje, protože při něm může dojít k přenosu bakterií z konečníku do pochvy. Pokud žena v průběhu těhotenství vyměnila partnery, vždy (i v těhotenství) by měla dbát na používání kondomu. Sexuálně přenosné choroby totiž v průběhu těhotenství zvyšují riziko infekce, která může ovlivnit zdraví dítěte. Po porodu počkejte se sexem alespoň prvních šest neděl.



Vhodné sexuální polohy v těhotenství:

  • Na koníčka – při této poloze neleží váha partnera na ženině bříšku. Žena navíc může korigovat hloubku a rychlost pronikání.
  • Na boku – partnerka leží zády k partnerovi. Tato poloha zaručuje mělké pronikání a pro ženy je příjemná.
  • Zezadu – žena klečí na kolenou a loktech, bříško jí nezavazí a netlačí.
  • Na straně postele – žena leží na zádech u okraje postele, nohy jsou pokrčené v kolenou a směřují s chodidly k hraně postele. Partner stojí směrem k ženě. Jde o klasickou misionářskou polohu, při které ale neleží tělesná hmotnost partnera na ženě.

Pohlavní styk v těhotenství se nedoporučuje pokud:

  • bylo ženě diagnostikováno riziko předčasného porodu
  • se u ženy objevilo nevysvětlitelné vaginální krvácení
  • se poševní hrdlo ženy začíná předčasně otevírat, sex by mohl zvýšit riziko infekce
  • placenta zakrývá děložní otvor, sex by mohl vést ke krvácení nebo předčasnému porodu
  • žena dříve prodělala potrat nebo jí hrozí
  • žena čeká dvojčata, trojčata
14. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
14. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu