9. týden těhotenství (9tt)

Tímto 9. týdnem (9tt) začíná třetí měsíc těhotenství. Mamince se zvětšují prsa a hladina hormonu HCG v jejím těle téměř dosahuje svého vrcholu. Hlava plodu je stále sehnutá k hrudi, ale postupně se začíná napřimovat a tvoří se krk. Dochází k vývoji obličeje a končetin. Ze zbytku ocásku se stává kostrč. Vzniká pupeční kýla, játra tvoří jaterní hrbol a důležité krvinky. Začínají se tvořit některé kosti. Žena má za sebou 62 dnů těhotenství, do porodu zbývá 31 týdnů, což je 218 dnů.

Těhotenské krevní testy | Foto: Shutterstock
Těhotenské krevní testy | Foto: Shutterstock

Vývoj plodu

Hlava plodu je ve srovnání s jeho trupem i nadále velká, stejně tak zůstává i její ohnutí k hrudi. Krk se však již začíná nepatrně napřimovat. Nos je díky srůstání výběžků u konce svého vývoje. Oči se z bočních stran hlavy dostávají dopředu a přibližují se k sobě. Jsou velké, až do 27. týdne těhotenství zůstávají zavřené. V této době vznikají oční panenky, sítnice, čočky a pigmentová duhovka. Začíná fungovat oční nerv. Oční víčka se zvětšují, ale ještě nedokáží zcela zakrýt oko. Ústa a základ brady jsou velmi široké. V ústech vznikají zuby. V okolí zevního zvukovou se tvoří základ ušního boltce. Uši se z okolí krku dostávají do úrovně očí. Rysy v obličeji plodu jsou velice hrubé. Tenké střevo se protahuje do délky, skládá se z jednotlivých částí, tzv. kliček. V břišní dutině však není pro celé tenké střevo dostatek místa a tak se vtlačuje do odstupu pupečníku. Tím vzniká pupeční kýla a tvoří se prostor pro další orgány. Také játra se dále vyvíjí a zvětšují. Tlačí se k srdci, pod kterým tak vznikne jaterní hrbol. Zvětšování jater způsobuje postupné napřimování schouleného trupu plodu. Játra začínají produkovat krev. Tvoří tak krvinky, které obsahují lymfocyty důležité pro vývoj imunitního systému plodu. Ocásek již úplně zmizel, z jeho zbytku se utvoří kostrč.



Na horních končetinách se rýhy mezi prsty ztenčují, zbývá mezi nimi už jen tenká plovací blána. Na konci devátého týdne těhotenství plovací blána téměř zaniká. Na dolních končetinách, které jsou ve vývinu o týden opožděné, se zakládají prstové paprsky – základ budoucích prstů. Počet prstů na rukou i nohou nebude ještě dlouho ustálený. Někdy se stává, že pokud se dítě narodí předčasně, má na končetině (spíše dolní) například čtyři nebo šest prstů. Pohyby plodu, které vykonává, jsou viditelné na ultrazvuku. Dochází k vývoji kostí. Nejprve se tvoří klíční kosti, poté kosti horní a dolní čelisti. Srdce se blíží ke své konečné podobě. Skládá se ze čtyř srdečních komor a začínají se vyvíjet srdeční chlopně. I když zatím pohyby miminka necítíte, je stále aktivní. Může pohybovat rukama i nohama, otáčet hlavou nebo si cucat prsty. Placenta je již dostatečně vyvinutá na to, aby převzala funkci produkce hormonů. Nyní je ukončen základní tělesný vývoj plodu. V příštích týdnech tak nic nebrání jeho rychlému přibírání váhy. Délka plodu je nyní asi 2,5 cm, váha 1,5 – 2,5 gramů.

Co prožívá maminka

9. týden těhotenství je období, kdy na váze zřejmě ještě nepřibíráte. Nejspíš ale na sobě již pozorujete zvětšení a citlivost prsou. Prsa jsou plnější s rýsujícími se žilkami, prsní dvorce a bradavky tmavnou. U některých žen se mohou v oblasti prsních dvorců objevit malé bílé hrbolky, tzv. Montgomeryho žlázky. Tyto žlázky mají za úkol produkovat maz, který udržuje bradavku zvlhčenou, až začne žena kojit. Doporučuje se pořídit si větší podprsenku a mazat si prsa krémem proti striím nebo tělovým mlékem. Částečně tak zabráníte jejich popraskání. Hladina hormonu HCG ve vašem těle stále stoupá, pomalu se blíží ke svému vrcholu. To má za následek všechny fyzické i psychické potíže. Ženy by se měla věnovat vhodnému cvičení, například plavání, józe či chůzi. Zkusit můžete i speciální těhotenské cvičení. Plavání prospívá kardiovaskulárnímu systému a nezatěžují se při něm klouby. Zapomeňte na cviky, které zatěžují klouby (dřepy apod.) nebo by mohly poškodit plod (sedy lehy, sklapovačky). Vedle klasických těhotenských příznaků se může objevovat častější pálení žáhy. V takovém případě jezte častěji po menších porcích jídla.

Obvyklé těhotenské potíže v prvním trimestru

Krvácení z dásní

Dásně v těhotenství krvácejí zejména po vyčištění zubů kartáčkem. To proto, že v těhotenství jsou dásně měkčí a citlivější. Na zubech se hromadí více povlaku, který způsobuje zubní kaz a zánět dásní. Abyste těmto potížím předcházela, důsledně si čistěte zuby a po každém jídle používejte dentální nit. Navštivte zubního lékaře.

Zácpa

Hormon progesteron v těhotenství uvolňuje střevní svalovinu. Proto se peristaltika zpomaluje a zvyšuje tak možnost zácpy. Jezte potraviny bohaté na vlákninu a pijte dostatečné množství tekutin. Pravidelně se hýbejte, tím rozpumpujete střeva. Nepoužívejte projímadla. Pokud užíváte železité doplňky, berte si je až po jídle. Jestliže potíže dlouhodobě přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Mdloby

Cítíte závratě a nemůžete dlouho stát na místě, potřebujete si sednout nebo lehnout. Mdloby v těhotenství jsou způsobené nižším krevním tlakem. Když pocítíte náhlou slabost, posaďte se a skloňte hlavu mezi kolena. V této pozici počkejte, dokud vám nebude lépe. Ze sedu nebo lehu vstávejte opatrně a pomalu, nejlepší je otočit se nejprve na bok a poté se posadit. Vyhýbejte se vydýchanému vzduchu a příliš horké koupeli. Někdy může mdloby zapříčinit i prázdný žaludek.

Časté močení

Jak se děloha zvětšuje, tlačí na močový měchýř, což vás nutí chodit častěji na záchod. K úlevě dochází zhruba uprostřed těhotenství. Snažte se před spaním méně pít, aby vás potřeba močení v noci nebudila. Pokud při močení cítíte jakékoli bolesti, ohlaste to lékaři. Mohlo by se jednat o infekci.

Nevolnost

Nevolnost se dostavuje nejčastěji ráno, ale může se objevit i během dne. Může být umocněna únavou. Po 12. týdnu těhotenství většinou mizí, později se však může vrátit. Nevolnost může být vyvolána určitými pachy nebo potravinami, těm se vyhýbejte. Během dne jezte častěji po menších dávkách. Když vás nevolnost přepadne, zkuste sníst trochu jídla (sušenka, topinka, rohlík, piškoty, ovoce).



Špatný spánek

Nemůžete usnout, a když se vám to podaří, tak se v noci probouzíte a znovu nemůžete usnout. Příčin je několik. Tlačí vás bříško, často chodíte na záchod, máte děsivé sny, dítě kope, přepadají vás úzkostné myšlenky a obavy. Lékař vám nejspíš nebude chtít napsat prášky na spaní. Zkuste se uspat čtením nebo koupelí před spaním. Pomáhají také relaxační cviky. Pokud vás tlačí bříško a nemůžete najít správnou polohu na spaní, přidejte další polštář. Spíte-li na boku, dejte si polštář pod horní část stehna.

Kandidóza

Projevuje se hustým bílým výtokem z pochvy spojeným se svěděním. Při močení může způsobovat bolestivost. Onemocnění parazitickými plísněmi a kvasinkami jsou způsobeny hormonálními změnami v těle ženy. Je důležité infekci vyléčit před narozením dítěte, aby se nepřenesla do jeho úst. Pokud takovým onemocněním trpíte, nepoužívejte mýdlo. Nenoste těsné spodní prádlo nebo prádlo ze syntetických materiálů. Nepoužívejte vaginální deodoranty. Navštivte lékaře.

Únava

Přes den cítíte únavu, nejraději byste pořád spala. V noci spíte déle a ráno se vám obtížněji vstává. Únava je způsobena zvýšenými požadavky, které těhotenství klade na vaše tělo. Nepřetěžujte se a choďte dříve spát. Odpočívejte a relaxujte podle potřeby, máte na to plné právo!

Výtok z pochvy

Z pochvy vytéká více čirého nebo bílého sekretu. Sekrece není doprovázena bolestmi. I zde jsou na vině hormonální změny během těhotenství. Nepoužívejte parfémovaná mýdla a noste lehké menstruační nebo intimní vložky. Při svědění, bolestivosti nebo změny barvy výtoku navštivte lékaře.

9. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
9. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu